Colours of Ostrava 2018

Colours of Ostrava 2018

 

ÚČINKUJÍCÍ
Aurora Pohádkově tajemný dark pop z Norska podruhé
Beth Ditto Nezkrotná a nezaměnitelná zpěvačka Gossip
Calexico Kapela z americko-mexického pomezí - rock, surf, jazz...
Cigarettes After Sex Návykově podmanivý ambientní dream pop svůdný jako...
Future Islands Synth-popový klenot z Baltimore neskrývající obdiv k nové...
George Ezra Britský zpěvák s podmanivě škrábavým barytonem
Jeremy Loops Písničkář s kytarou a loopem neberoucí žánrové hranice vážně
Jessie J Britská zpěvačka s hvězdnou pověstí, vulkanickým hlasem a...
Jon Hopkins - Live Intimní elektronická bouře
Joss Stone Bosonohá zpěvačka s doslova paralyzujícím hlasem, s...
Kaleo Bluesrockeři z Islandu, libující si také v jemných...
Lewis Capaldi Jeden z nejtalentovanějších britských písničkářů, který...
London Grammar Zasněné, křehké, atmosférické indie-popové trio ověnčené...
Mura Masa Elektronická jízda mladíka nominovaného na Grammy
Nick Mulvey Britský songwriter nahlíží na svět optikou podmanivých...
Oumou Sangaré Světoznámá, Grammy a dalšími cenami ověnčená malijská...
Paul Kalkbrenner Berlin Calling! Kultovní DJ, v jehož tvorbě se prolíná...
Seasick Steve Blues, které by měli slyšet ti, kdo si myslí, že blues je...
Slaves Britské duo dokazující, že punk je stále naživu, kope...
Ziggy Marley Osminásobný držitel Grammy a nejstarší syn legendy reggae...

 

Na Full Moon stage na Colours of Ostrava zahrají John Parish, spolupracovník PJ Harvey, nebo divoký král převleků King Khan and The Shrines

Do pestrobarevné mozaiky letošního ročníku ostravské přehlídky přibývá dalších osmnáct jmen, kompletní program scény, jejíž dramaturgii již šestým rokem spravuje hudební magazín Full Moon. Program je žánrově široce rozpažen, od decentního popu až k temné experimentální elektronice, nechybí ani folklórní ozvěny, stoner kytary, krautrock nebo hip hop. „Letos se povedlo dát dohromady možná nejpestřejší sestavu, která se na Full Moon Stage dosud objevila,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor magazínu Full Moon a doplňuje: „Přitom je ale program vzácně vyrovnaný. Asi v něm nenajdeme tak výraznou hvězdu, jako byla například Brodka, ale o to je zajímavější a možná i náročnější nakonec je.“ 

 

Nejznámějším jménem z celého programu je zřejmě britský hudebník a producent John Parish, dlouholetý ústřední spolupracovník slavné PJ Harvey a také producent takových jmen jako Tracy Chapman, Eels, Perfume Genius nebo Jenny Hval. Parish navíc na festival přijede se zbrusu novou písničkovou deskou, kterou vydává po dlouhých třinácti letech. Album Bird Dog Dante vychází v polovině června a najdeme na něm duety právě s PJ Harvey nebo Aldous Harding. „Jména jako King Khan and The Shrines nebo John Parish vystupují na mnoha festivalech v rolích hvězd, tady zahrají na jedné z nejmenších scén festivalového areálu, o to větší očekávání od jejich vystoupení máme,“ říká Pařízek a doplňuje: „Pokud bych musel vybrat jedno jediné jméno z celého programu, které je skutečně nutno vidět, tak zvolím King Khana a jeho spektakulární ansámbl The Shrines. Neskutečně energická show desetičlenného orchestru nabízí unikátní spojení soulu, garážového rocku a mnoha dalších žánrů. Velmi jsme stáli o to, aby The Shrines celý program uzavírali, ale z časových důvodů zahrají nakonec hned první den.“

 

Na scéně kurátorované magazínem Full Moon vystoupí také anglická zpěvačka Jane Weaver se skvělým loňským albem Modern Cosmology, které uspělo nejen na britských ostrovech. „Jane Weaver nabízí jakousi fúzi typického britského písničkářství stojícího na pevných a tradičních folkových základech, space rocku a kosmische musik, s úžasnou, chvílemi až pohádkovou atmosférou. Bez zajímavosti není ani to, že jedním z jejích nejoblíbenějších alb je soundtrack k českému filmu Malá mořská víla,“ upřesňuje Pařízek. Zdaleka nejen fanouškům kultovní upírské romance Přežijí jen milenci je známo jméno holandského loutnisty Jozefa van Wissema – blízký spolupracovník režiséra Jima Jarmusche předvede program ke svému poslednímu albu Nobody Living Can Ever Make Me Turn Back. Polskou scénu reprezentuje skupina Trupa Trupa, která nedávno velice úspěšně vystoupila v rámci programu slavného festivalu SXSW v texaském Austinu a jejíž loňské album Jolly New Songs výrazně bodovalo v mezinárodních alternativních žebříčcích. Neméně zajímavé bude vystoupení skupiny Dálava, která přináší skutečně radikální pojetí horňáckých písní. Ty zpěvačka skupiny Julia Úlehla našla ve sbírce Živá píseň, kterou dal dohromady její pradědeček, profesor Vladimír Úlehla, zakladatel festivalu ve Strážnici.  „Program Full Moon Stage je tradičně postaven hlavně na jménech české scény a letos byl výběr skutečně složitý. Domácí scéna je v posledních letech na tak vysoké úrovni, že bychom klidně mohli představit tři srovnatelně objemné a zajímavé programy,“ říká Pařízek.

 

Celý program Full Moon Stage zahájí výbušní Acute Dose a dále vystoupí skupiny Sýček, Jaro, Baro Chandel, Core Belief, Billow nebo Beps’n’Johnnies. Jedním z ústředních bodů celého programu bude už tradiční spojení filmu se živou hudbou, temní industriální elektronici Tábor radosti doprovodí slavný snímek Nosferatu z roku 1922 zbrusu novou hudbou složenou přímo pro tuto příležitost. „Osobně se také velice těším na vystoupení všech tří slovenských skupin – Nvmeri, Diego a Modré hory vydali loni výtečná alba a například kytarovou kapelu s tak výrazným autorským rukopisem jako Diego na české scéně neznám,“ říká Pařízek a doporučuje také závěrečný koncert programu Full Moon Stage, vystoupení hiphopové skupiny Modré hory: „Album Luxus Clan je výborné, ale zažít Modré hory na koncertě, to je něco úplně jiného.“ Poslední bod programu vzejde tradičně z talentové soutěže 1band2play, do finále letošního ročníku se probojovaly skupiny atlantik, The Froples a Guilty Echoes. Vítěz bude oznámen večer 3. května.  Na Full Moon Stage v roce 2018 vystoupí:  Acute Dose, Baro Chandel, Beps’n’Johnnies, Billow, Core Belief, Dálava (US), Diego, Jane Weaver (UK), Jaro, John Parish (UK), Jozef Van Wissem (NL), King Khan & the Shrines (DE/CAN/int), Modré Hory, Nvmeri, Sýček, Tábor radosti + film Nosferatu (1922), Trupa Trupa (PL) a vítěz soutěže 1band2play. 

   

    Energicky radikální sety mladé Charlotte de Witte už v    roce 2016 vynesly v rodné Belgii cenu Red Bull Elektropedia pro nejlepší    hudební producentku. Sílu povznášet a přenášet na místa po celé Evropě má i    hudba dánského DJ Kölsche, tvůrce netradiční    techno-trilogie s názvy 1977, 1983 a 1989, který v říjnu 2017 hrál pro 5    milionů diváků a posluchačů přímo z Eiffelovy věže.

HVOB     se na Colours vrací v pozici čím dál sebejistějších headlinerů. Už před    třemi lety se tu o nich mluvilo jako o zesilující rakouské senzaci, nyní    jejich aktuální třetí deska Silk, kterou produkoval kytarista Mumford &    Sons, multiinstrumentalista Winston Mashall, patří mezi elektro poklady    současnosti. Křehký vokál Anny Müller a prohlubující se hypnotické    kompozice producenta Paula Wallnera vedou k tvorbě silných emocí,    melancholie a především atmosféry snu, která bezprostředně vtahuje do jádra    dění.

   

Electronic stage letos nabídne i pohled do víru pařížských severoafrických     čtvrtí. Producenti a DJs Guido Minisky a Hervé Carvalho vystupující pod    názvem Acid Arab představí zvuky moderní multikulturní    Francie. Novodobý francouzský elektro-pop, který zní jako soundtrack léta a prázdnin, zase uvedou ve svém DJ setu taneční    Polo & Pan. O slovo, tanec a ovace se nakonec přihlásí    i tropická elektronika z Kolumbie v podání Cero 39. Anebo    polští oblíbenci KAMP!, hrdí a v ČR čím dále úspěšnější    zvěstovatelé čisté popové taneční euforie.

 

Gato Preto    , které tvoří rapperka Gata Misteriosa s původem v Mozambiku společně s    producentem Lee Bassem, vtrhli na taneční scénu se svým rafinovaným mixem    exotických vlivů a stylů – konkrétně angolského kuduro, brazilského favela    funku, jamajského dancehallu a progresivní západní klubové hudby.    Francouzsko-tuniští Ifriqiyya Électrique mísí léčebný    súfijský tranz černošské komunity Banga z jihu Tuniska s electro-rockem    intenzity Nine Inch Nails.

K dalším osobnostem elektrizujícího dění na Colours budou mj. patřit takéEmika, Chloé nebo    Molécule. První, vlastním jménem Ema Jolly, se narodila se    ve Spojeném království, její kořeny ale sahají až do České republiky. Je    považována za renesanční osobnost světového dubstepu, vystoupení v    rozpálených klubech střídá s vrstevnatou spoluprací s Pražským metropolitním symfonickým orchestrem. Pařížská DJka a producentka    Chloé je dnes už zcela právem považována za legendu    elektronické hudby se smyslem pro konceptuální umění a další Pařížan -     Roman Delahaye alias Molécule - je v první řadě vědec a    dobrodruh, jenž na Colours 2018 představí další ze svých fascinujících    přírodních soundtracků, tentokrát nahraných při -22.7°C v Grónsku. Se svou    temnou futuristickou hudbou na Colours of Ostrava vystoupí také německý    VRIL.

   

Celkově festival, který proběhne od 18. do 21. července v unikátním industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic, nabídne na21 venkovních i krytých scénách přes    350 programových bodů - koncertů, divadel, workshopů,     diskusí v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, filmů i výtvarných akcí. K    hlavním potvrzeným jménům patří: N.E.R.D, Kygo, Jessie J, London Grammar,    Grace Jones, Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Cigarettes After    Sex, Kaleo, Future Islands, Beth Ditto, Ziggy Marley, Mura Masa, Aurora,    Calexico, Seasick Steve, GusGus, Jon Hopkins (live), Nathaniel Rateliff    & The Night Sweats, HVOB, Algiers, Jacob Banks, Lucky Chops atd.    Festival se na podzim 2017 dostal do desítky nejlepších největších festivalů v prestižní anketě European Festival Awards.    

 

N.E.R.D     založil Williams se spolužákem Chadem v roce 1999, kdy se k nim přidal Shay    Haley. A zatímco pod hlavičkou produkčního dua The Neptunes skládali jeden    hit za druhým, s N.E.R.D tíhli k daleko složitější, alternativnější hudbě.     Spolupracovali například s Kanye Westem, Linkin Park nebo Gorillaz. Do roku    2010 vydali čtyři alba. Aktivizaci N.E.R.D po sedmileté hybernaci vyvolala    americká politická realita, stoupající rasové násilí a potřeba se k tomu    vyjádřit. Aktuální album No One Ever Really Dies je považováno za nejlepší    dílo N.E.R.D nejen pro naprosto nekompromisní zvukové a textové vyznění,    překvapilo také hosty. “Tohle není hudba, tohle je hnutí,”     konstatoval Pharrell Williams, který se kromě hudby věnuje také módě,     designu, multimédiálnímu projektuI Am OTHER a značce Billionaire Boys Club.    Produkoval nespočet úspěšných nahrávek, prodal přes milión alb, získal    jedenáct Grammy (a desítky nominací) a několikrát byl nominován i na    filmového Oscara. Napsal globální hity pro sebe i Daft Punk, Jay-Z, Britney    Spears, Justina Timberlaka, Snoop Dogga a další. Od roku 2014 mu také patří    hvězda na hollywoodském Chodníku slávy.

 

Kygo     je norský producent, DJ a skladatel, který se stal jednou z nejrychleji    rostoucích hvězd současné globální hudby. Díky skladbám Firestone (feat.    Conrad Sewell) a Stole The Show (feat. Parson James), které v šestnácti    zemích dosáhly na zlaté či platinové ocenění, se pyšní nejkratším časem, ve    kterém na Spotify dosáhl jedné miliardy přehrání. S dvěma alby bodoval na    předních místech v hitparádách mnoha zemí.

Energický soul, rhythm & blues, gospel, rock přiveze do Ostravy    Nathaniel Rateliff & The Night Sweats z USA. Kamkoliv    zpěvák a showman považovaný za součást nějakého přírodního jevu přijede,    vtrhne na pódium, zařve “neplačte a nemějte strach” a bezohledně rozblázní dav. Z britské scény soulu a R&B přijede na Colours    Jacob Banks, zpěvák s drsně vášnivým hlasem dosazující    old-schoolové hudbě moderní duši. Atmosféru newyorského metra přenesou do    Ostravy buskeři Lucky Chops.

Festival letos nabídne široký a velmi reprezentativní    výběr osobností africké hudby bodující s aktuálními alby v    nejprestižnějších světových anketách. Vystoupí například zpěvačka, bubenice    a tanečnice Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, oceněná Grammy a BBC Awards for World Music, senegalský zpěvák    Cheikh Lô, v jehož hudbě se prolíná senegalský mbalax,    nigerijský afrobeat, konžská rumba, ale i funky, kubánská salsa, karibské a    brazilské rytmy, dále akustické Trio Da Kali tvořící nové    dějiny malijské hudby, které loni natočilo mimořádné a oceňované album s    Kronos Quartetem, nebo světoznámá, Grammy a dalšími cenami ověnčená    malijská zpěvačka Oumou Sangaré z Mali, čerstvá držitelka    ocenění veletrhu Womex. Na Colours of Ostrava se vrátí senegalský zpěvák a raper Faada Freddy, tentokrát ale s legendárním hip hopovým projektem    Daara J Family. Mimořádný hudební zážitek nabídne společný    koncert zpívajícího hráče na koru Seckou Keity ze Senegalu    s proslulým kubánským jazzovým klavíristou Omarem Sosou.

 

Fresh stage     se stane tradičně domovem zahraničních umělců, jejichž jména ještě možná    nepronikla do širokého povědomí, ale která přesto nabídnou skvělé hudební zážitky. Vystoupí zde například americká experimentální kapelaAlgiers, kanadsko-německá songwriterka    Alice Merton, vítězka European Border Breakers Award,    britská kapela Yellow Days, za níž se skrývá teprve    devatenáctiletý George van den Broek zpívající neobyčejně skřípavým a emotivně procítěným hlasem, dále britský indie-popař    Declan McKenna, který se objevil ve výběru BBC Music Sound    2017, kanadská kapela Black Pistol Fire s přímočarou a    energickou směsí jižanského bluesrocku a garážového punku, německá    písničkářka Lilly Among Clouds s nevšedním hlasem,    míchající klavírní intimitu s elektronikou, kytarami a efektně tepajícími rytmy, jihoafrický písničkář s kytarou a loopstationemJeremy Loops, neobyčejný britský písničkářNick Mulvey nebo elektrorockerka    Morgane Ji z ostrova Réunion. Nově oznámenými jmény na    krytou scénu Gong, která nabízí koncerty vyžadující posluchačské soustředění, jsou například fenomenální íránský zpěvák    Alireza Ghorbani a do mohavské pouště posluchače svými klavírními meditacemi zavede australský písničkář    Martin Craft.

V sále Gong bude také během Colours of Ostrava vpremiéře uvedena hudební adaptace Kafkova románu    Amerika kapely Kafka Band. Po Zámku jde o druhý Kafkův román, který kapela převádí do hudební podoby. „    Amerika je román o americkém snu naruby,“ říká spisovatel Jaroslav    Rudiš, který v Kafka Band zpívá a recituje Kafkovy texty. Společně s    režisérem Alexanderem Riemenschneiderem a kapelou knihu adaptoval pro    divadlo v německých Brémách. Hudební inscenace měla s velkým ohlasem    premiéru v září loňského roku. “     Raně industriálně znějící technosound se propojuje s tradičními        melodiemi, z nichž zas a znova vyrůstají opravdové hity,          ” napsal o hudbě Kafka Band v Americe deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.    Hudebně se zvuk sedmičlenné kapely od Zámku, který byl také uveden na    divadle, výrazně posunul. „     Je chladnější, strojovější, větší prostor mají syntetizátory, ale také        vocodery a elektronické bicí,          “ dodává kytarista a kapelník Dušan Neuwerth. Nový repertoár kapely je    výrazně písničkovější, než tomu bylo u alba Das Schloss – Zámek. Koncert    doprovodí videoprojekce, o které se opět postará VJ Clad.

   

V rámci Colours of Ostrava proběhne letos potřetí mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, které naosmi scénách nabídne    150 inspirativních řečníků z více než 25 zemí světa z    různých oblastí společenského života. Prvními potvrzenými jmény jsou    například britská mírová aktivistka, poradkyně a autorka bestselleru The    Businees Plan for Peace Scilla Elworthy. Německý lékař, terapeut a známý propagátor celostní medicíny    Ruediger Dahlke pohovoří o rovnováze duševního a fyzického    zdraví. “Futuristický mnich”, Francouz Bruno Marion,    poradí, jak využít teorii chaosu v praktickém životě a dobrat se úspěchu ve    světě plném nejistot. Věhlasný britský fyzik Geoffrey West    díky své přelomové vědecké teorii vysvětlí, že řád ve městech, či firmách    se překvapivě řídí stejnými zákonitostmi jako všechny živé organismy na naší planetě. Návštěvníci se mohou těšit také na Američana    Johna Perkinse, autor bestselleru o skutečném obrazu    světové politiky, nebo na Amita Goswami, teoretického    kvantového fyzika, který propojuje přírodní vědu s filozofií a studiem lidského vědomí. Z Čechů přijedou mimo jiné spisovatelJáchym Topol, nebo všestranný popularizátor vědy    Václav Cílek. Jako bonus letos Meltingpot uvede nový    projekt Voices of Meltingpot - unikátní filmové rozhovory    s vybranými řečníky tohoto fóra. Rozhovory vznikly pod taktovkou zkušeného    režiséra Robina Kašpaříka.

 

Partneři festivalu:

   

Generální partneři: Česká spořitelna a ArcelorMittal Ostrava. Za podpory    statutárního města Ostrava. Hlavní partneři: Agrofert, Skupina ČEZ,    Radegast, Cylinders Holding. Exkluzivní partner: Česká televize. Generální    mediální partneři: MF Dnes, Hitrádio Orion. Novým partnerem festivalu    Colours of Ostrava je značka MINI, která je součástí BMW Group Česká    republika.

Valentýnské menu v Příborských restauracích

Valentýnské menu ZAFÍR

 

Valentýnské menu Restaurace U zlaté hvězdy

Valentýnské menu U Čápa

Kniha navazuje na výstavu o melouchaření

Fenomén takzvaných fušek či melouchů přiblížila výstava nazvaná Vyrobeno v Tatře, ale tatrovka to není!, která se uskutečnila v době od 8. listopadu 2017 do 2. června 2018 v pobočce Muzea Novojičínska, p. o. Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře. 
Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/kniha-navazuje-na-vystavu-o-melouchareni.html


Výstava měla obrovský úspěch, a tak není divu, že na ni nyní navazuje publikace, která má název Vyrobeno v Tatře, ale tatrovka to není! Neoficiální výroba v průmyslovém podniku v druhé polovině 20. století.

„Kniha je výstupem z projektu zaměřeného na kulturní fenomén neoficiální výroby v průmyslovém podniku pro soukromé účely. Cílem této publikace je veřejnosti představit především v širších souvislostech artefakty, jež lze vnímat jako určité produkty soudobé lidové kultury tedy neoficiální každodenní kultury širokých vrstev obyvatelstva, předávané neformálně pomocí nápodoby a zvykové tradice. Jak název napovídá, tyto předměty vznikaly ve významném automobilovém podniku Tatra, a to na jeho jednotlivých pracovištích v Kopřivnici a Příboře,“ uvedl Václav Michalička, vedoucí příborské pobočky Muzea Novojičínska a autor textů v publikaci.
Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/kniha-navazuje-na-vystavu-o-melouchareni.html

 

Petra Vidomusová - Vyrobeno v Tatře


Připomíná, že artefakty, které byly na výstavě, a jimž se věnuje i publikace, jejich výrobci zhotovovali v automobilce mnohdy nelegálně a pololegálně, ale existovaly i alternativy umožňující tovární vybavení použít pro osobní potřeby oficiální cestou.

„Kniha vedle získaných poznatků a informací představuje i jinou perspektivu uchopení předmětů a to prostřednictvím objektivu fotoaparátu. Petra Vidomusová ve svých fotografiích nabízí pohled na předměty z různých úhlů a mnohdy také ze značné blízkosti, kdy umožňuje vidět to, co běžně oko pozorovatele nezachytí, a poskytuje tak alternativu nového poznání,“ doplnil Václav Michalička.
Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/kniha-navazuje-na-vystavu-o-melouchareni.html


Knihu, kterou podpořilo dotací Ministerstvo kultury ČR v programu na podporu tradiční lidové kultury, je možno zakoupit v pokladnách Muzea Novojičínska v Novém Jičíně v Žerotínském zámku a v Muzeu a pamětní síni S. Freuda v Příboře.

Zdroj: www.denik.cz
Foto: Petra Vidomusová

Zdroj: https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/kniha-navazuje-na-vystavu-o-melouchareni.html

Vedoucí střediska zeleně

Firma Technické služby města Příbora, příspěvková organizace hledá pracovníky na pozici Vedoucí střediska zeleně. Jedná se o práci na plný úvazek / min. 40 hod. týdně s platem od 23 000 Kč. Minimální požadované vzdělání je úSO (vyučení s maturitou). Místo výkonu práce je Štramberská 483, Příbor, 742 58 Příbor.

Organizování práce v rámci střediska zeleně, provádění prací související s údržbou zeleně (strojní sekačka, fréza na pařezy, obsluha pily a křovinořezu atd.), vyřizování zakázek od firem a občanů, údržba a správa parků, zahrad a květinových záhonů na území města Příbora, údržba a kácení stromů, údržba keřů.
Řidičský průkaz sk. B,
stravenky, 25 dnů dovolené
Přihlášky s požadovanými doklady je nutno doručit nejpozději do 21.2.2019 na adresu:
TS města Příbora, Štramberská 483, 742 58 Příbor
reditel@tspribor.cz

Tomáš Tomeček celkově pátý AFRICA ECO RACE 2019

Když si Tatry pomáhají, dá se překonat vše

Podeváté v řadě se Promet/Czechoslovak Group tým Tomáše Tomečka zúčastnil Africa Eco Race - The Race To Dakar, dálkového závodu navazujícího na ducha původní Rallye Dakar. Podruhé do kabiny závodní Tatry vedle Tomečka neusedl žádný navigátor. Před rokem z toho bylo druhé místo mezi kamiony, letos po technických problémech páté místo. Především ale další úspěšný dojezd do cíle k Růžovému jezeru u senegalského Dakaru.
Tomáš Tomeček provozuje čtyři Tatry 815. Jedna je závodní, druhá asistenční a další dvě plní funkci tzv. balai. Zjednodušeně řečeno se jedná o pouštní odtahovky, které jsou k ruce pořadatelům a pomáhají závodníkům v nesnázích. Tomeček se vedle závodění stará ještě o to, aby všechny čtyři Tatry fungovaly, a tak je pro něj cílem vedle vlastního výkonu a výsledku také spokojenost organizátorů se službami, které jim Tomečkův tým poskytuje.

 

Na čtyři Tatry stačí velmi omezený tým: Tomáš Tomeček, mechanici Pavel Kletenský s Milanem Spáčilem a piloti balai Petr Foltýn s Leopoldem Paďourem. Všichni a všechno se vzájemně doplňují.

Po čtvrté etapě byl Tomeček na prvním místě, náskok už si budoval i v páté etapě, když se jeho mechanická Tatra s původním tatrováckým vzduchem chlazeným motorem zastavila. Na vině byla ukroucená spojková hřídel. První větší závada ultra spolehlivé Tomečkovy Tatry od roku 2005! Boj o vítězství byl ztracen, ale pořád bylo možné zachránit se v závodě.

Potřebný náhradní díl nakonec poskytla druhá závodní Tatra, která v Africe letos startovala. Petr Čapka se Zdeňkem Vodou ji smolně museli odstavit už ve druhé etapě. „Je to škoda. Byla by to oprava na hodinu, jenže my náhradní spojkovou hřídel stejně neměli,“ mrzelo Tomečka, který tak musel vymyslet jiné řešení: „Zavolal jsem Petru Čapkovi a ten nám spojkovou hřídel ze své Tatry půjčil, děkuji mu za to. Za nasazení děkuji také mechanikům, kteří se pro hřídel vrátili 1500 kilometrů až do Zagory.“

 

Zmíněný díl se ale nemontoval do závodní Tomečkovy Tatry, nýbrž do bílého balai, které nejprve svou hřídel poskytlo závodnímu vozu. Další taková hřídel požadovaného rozměru už se v Africe sehnat nedala, musela by se jedině poslat z České republiky.

O tatrovácké vzájemnosti svědčí také to, že když mělo o několik dní později oranžové balai v mauritánských dunách problém s poloosou, jako správný šéf týmu mu vyrazil až z dojezdového bivaku pomoci Tomeček právě se závodní Tatrou. Už nachystanou na další etapu.

 

Ztráta způsobená výpadkem v páté etapě činila přibližně 17 hodin, stáhnout se nedala. Tomeček přesto nic nezabalil a zase se startovním polem prokousal dopředu. Z deseti měřených etap tři vyhrál, dvakrát byl druhý a dvakrát třetí. Nebýt páté etapy, i jako osamělý bojovník by se pral o celkové vítězství.

„Tohle byl opravdu náročný ročník, hlavně kvůli poruchám a tedy i opravám, které jsme museli na většině našich Tater dělat,“ hodnotil Tomeček závod v jeho závěru. „S tím ale prostě musíme počítat. Každopádně to zase bylo krásné africké závodění, a jsem šťastný, že jsme se všemi čtyřmi Tatrami dojeli až sem. K Růžovému jezeru, do Dakaru!“

První dvě místa obsadily kamiony značky MAN, což vítězná Elisabete Jacinto komentovala výrokem, že se tím pádem zřejmě jedná o rok MANu. „Kdo ví, třeba bude i rok Tater,“ usmíval se Tomeček, když to slyšel, a k bližší budoucnosti svého týmu opatrně naznačil: „Uvidíme, co nám rok přinese. Nejprve začneme s opravami, pak budeme auta vylepšovat. Čeká nás, doufám, několik misí s baléčky. A brzy rozjedeme také první akce pro sponzory, kterým bych chtěl moc poděkovat. Bez nich by mé sny o Dakaru zůstaly jen sny.“

 

Tomáš Tomeček DAKAR KING

 

Tým Promet/Czechoslovak Group Tomáše Tomečka podporuje řada partnerů. Hlavními sponzory jsou pro letošní sezonu opět společnosti Promet Group a Czechoslovak Group. Tým podporují také společnosti Tatra Trucks, Mann Hummel, a další.

Mediálně se o tým stará redakce Motorsport revue. Více informací najdete na stránkách www.tomastomecek.cz a www.msrevue.cz.

 

Kontaktní osoby:
Tomáš Tomeček, mail@tomastomecek.cz, +420 777 815 613
Média: Prokop Siwek, siwek@msrevue.cz, +420 739 244 661

 

Africa Eco Race 2019, Monako - Dakar

Dohromady 6057 km, z toho 4023 km měřených úseků. Zrušeno: 177 km.

První etapa 1. ledna, poslední etapa 13. ledna, celkem 12 etap a jeden volný den.
Prvních pět etap v Maroku, volný den (Dakhla), šest etap v Mauretánii, závěrečná etapa v Senegalu (Dakar, Růžové jezero).

Umístění Tomáše Tomečka v etapách Africa Eco Race 2019:
1. etapa: 3. místo,
2. etapa: 1. místo,
3. etapa: 6. místo (ztráta po výměně defektu),
4. etapa: 2. místo,
5. etapa: 9. místo (ukroucená spojková hřídel, do bivaku jej na tyči přitáhlo balai),
6. etapa: zrušena, kvůli mlze nemohly vzlétnout helikoptéry,
7. etapa: 6. místo (ztráta kvůli startu z chvostu pole),
8. etapa: 3. místo,
9. etapa: 2. místo,
10. etapa: 1. místo,
11. etapa: 1. místo,
12. etapa: pouze neutralizace.

 

Africa Eco Race 2019 - konečné výsledky:

Kamiony: 1. Jacinto (Por./MAN) 48:07:52, 2. Essers (Bel./MAN) +2:41:07, 3. Elfrink (Niz./Mercedes) +6:42:50, 4. Van Velsen (Niz./Ginaf) +9:35:47, 5. Tomeček (ČR/Tatra) +17:04:38, 6. Bouwens (Bel./Iveco) +18:04:32, 7. Levickij +23:09:00, 8. Škljajev (oba Rus./Gaz) +30:09:23.
Moto: 1. Botturi (It./Yamaha) 46:05:13, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) +4:54, 3. Agazzi (It./Honda) +2:13:06, … 9. Zaťko +11:14:20, 14. Benko (oba SR/KTM) +15:30:22, 25. Kvapil (ČR/Husqvarna) +35:19:14.
Auta: 1. Strugo 44:49:58, 2. Gerard +1:22:13, 3. Julien (vš. Fr./Optimus) +1:43:32.

 

Stručné bio:
Ing. Tomáš Tomeček se narodil 26. června 1970 v Přerově, žije v Příboře. Je ženatý, jeho manželka Lada je módní návrhářka. Spolu mají čtyři děti. Vystudoval VUT v Brně, obor dopravní a manipulační technika, specializace podvozky. Poté nastoupil do kopřivnické Tatry. Pro své schopnosti jízdy v poušti si vysloužil titul Desert Master. Pracuje v Tatře jako externista – testovací jezdec. Má za sebou 14 účastí na Rally Dakar a devět na Africa Eco Race. V roce 2018 jako první v historii dokázal dokončit dálkovou dakarskou rally coby jednočlenná posádka závodního kamionu, a vysloužil si další přezdívku: Captain Solo. Při Africa Eco Race 2019 totéž úspěšně zopakoval.

 

Největší úspěchy:
Rally Dakar: zlato (1995 – navigátor), 2x stříbro (1996 – navigátor, 2003 – pilot), bronz (1999 – pilot).
Africa Eco Race: 3x zlato (2011-12, 2014), 3x stříbro (2013, 2016, 2018) a 2x bronz (2015, 2017).
Vítězství v dalších dálkových závodech: 2x Rallye Orpi Maroc (2005-6) a Rallye Tunis (2008, 2012), Baja Deutschland (2004), Rallye Maroko Shamrock (2009).

 

Zdroj: www.tomastomecek.cz

Prodej stavebních pozemků v lokalitě Za školou Npor. Loma v Příboře.

Město Příbor oznamuje veřejnosti, že ve dnech 04.03.2019 a 05.03.2019 proběhne ve velkém sále kulturního domu v Příboře veřejné licitační řízení o prodeji nemovitostí v lokalitě Za školou Npor. Loma v Příboře. Předmětem prodeje je 35 pozemků o výměrách 682 – 2052 m2 určených pro výstavbu rodinných domů. K hranicím pozemků jsou přivedeny, resp. do zahájení výstavby budou přivedeny veškeré inženýrské sítě. Pro výstavbu v lokalitě jsou vypracovány závazné regulativy, jichž účelem je dosažení harmonického prostředí v návaznosti na stávající zástavbu a na otevřenou krajinu.
 
Prodej stavebních pozemků pro výstavbu nových domů v Příboře
 

Veškeré informace o průběhu licitačního řízení, pravidla prodeje, regulativy zástavby, registrační formulář, pokyny pro složení zálohy, karty jednotlivých pozemků včetně uvedení vyvolávacích cen pozemků bez DPH a další jsou k dispozici na úřední desce městského úřadu a na webových stránkách města http://www.pribor.eu/obcan/lokalita-za-skolou-prodej-pozemku/

 

Další informace poskytne pracovnice odboru investic a správy majetku p. Lenka Habdasová, tel. 556 455 458, e-mail habdasova@pribor-mesto.cz.

Tomeček opět brázdí půdu se svou Tatrou v AFRICE

Tomáš Tomeček opět sedl do své TATRY 815 a prohání ji skrz Afriku.

Letošní závod Africa Eco Race (AER) začal v Monacu a končí u Růžového jezera nedaleko Dakaru.

Na zajímavé články a fota ze závodu se můžete podívat na tomto odkazu:

Tomáš Tomeček zprávy

Tomáš Tomeček racing AFRICA