Sluneční stezka kolem Bílé hory Kopřivnice - Štramberk

Beskydy získaly pro začínající hlavní turistickou sezónu novou netradiční atrakci. Na pomezí Štramberku a Kopřivnice vznikla Sluneční stezka s astrologickou symbolikou a meditačními místy. Vede serpentinami úbočí beskydské Bílé hory a na 12 zastaveních podle počtu znamení zvěrokruhu nabízí pohled na astrologické symboly, pověsti a souvislosti. Doplněna jsou i souhvězdí jednotlivých slunečních znamení. U každého znamení je ukryto slovo - napsáno na lavici, vyryto do kamene a podobně. Všech 12 slov pak tvoří poselství Johna Lennona.

„Sluneční stezka s jejími tématy geologie, znamení zvěrokruhu a poznání hvězdné oblohy má úplně jiný charakter než běžné značené turistické trasy,“ říká ředitelka Destinačního managementu Beskydy – Valašsko Monika Konvičná.
 

Filosofie i technické provedení stezky je výsledkem promyšlené koncepce. Ta sice vznikla už v 90. letech 20. století, dokončuje se ale teprve teď.

 
Stezka na Bílou horu vede od botanické zahrady ve Štramberku po vrchol kopce se 43 metry vysokou rozhlednou. Botanická zahrada leží v prostoru starého vápencového lomu a její současná plocha je asi deset hektarů. Fauna i flóra je tu velmi rozmanitá, jurské vápence ukrývají množství zkamenělin. Cílová rozhledna na Bílé hoře pak symbolizuje šroubovici DNA. Jak výchozí tak cílové místo Sluneční stezky tedy zapadají do hlubší symboliky celé trasy.  
 

Sluneční stezka Kopřivnice Štramberk 2Na cestě si na své přijdou, jak zvídaví turisté, tak lidé se zálibou v meditacích a hlubším přemýšlení o světě.

 
„Zastavení nabízí i filosofický rozměr, který se prolíná s edukativními a interaktivními prvky. Součástí je i hmatový chodník z různých druhů kamenů, kde si zájemci mohou vyzout boty a projít se bosí,“ líčí M. Konvičná.

Například „Kamenný ovál“ zahrnuje 12 dřevěných křesel, z nichž každé nese jedno znamení zvěrokruhu. Křesla jsou propojena podle povahy znamení - oheň, vzduch, voda a země. V každém z křesel je uložen papírový zápisník s poetickou charakteristikou znamení. Má sloužit pro vzkazy návštěvníků. Vyznačena je tu i tzv. dračí linie. Ta vychází z poznání, že celý svět je protkán sítí dračích linií (pásy sv. Jiří), které spojují místa s velmi silnou energií. Bílá hora leží na spojnici mezi jesenickým Pradědem a beskydským Radhoštěm.
 
Bílá hora, kterou nová Sluneční stezka objímá, představuje samostatný masiv vysoce převyšující okolí. Je nejvyšším vrcholem v úpatí části Podbeskydské pahorkatiny. Za pěkného počasí je možné z rozhledny vidět také nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků. Ve Štramberku pak lidé najdou Lašské pivní kúpele, komentované prohlídka historického městečka, muzeum Zdeňka Buriana i regionální specialitu – voňavé perníkové Štramberské uši.

Pro vstupné na bělohorskou rozhlednu i na další atrakce v okolí je možné využívat celoroční návštěvnickou kartu Beskydy Card s řadou výhod pro dospělé i dětské návštěvníky.
 

Sluneční stezka byla financována z dotace moravskoslezského kraje a z rozpočtu města Štramberk.

 

Zdroj: www.moravskoslezskenovinky.cz

Tomeček opět brázdí půdu se svou Tatrou v AFRICE

Tomáš Tomeček opět sedl do své TATRY 815 a prohání ji skrz Afriku.

Letošní závod Africa Eco Race (AER) začal v Monacu a končí u Růžového jezera nedaleko Dakaru.

Na zajímavé články a fota ze závodu se můžete podívat na tomto odkazu:

Tomáš Tomeček zprávy

Tomáš Tomeček racing AFRICA

 

 

 

VALENTINSKÁ POUŤ - INFORMACE PRO PRODEJCE

V neděli 17. 2. 2019 se bude v Příboře konat tradiční Valentinská pouť. Prosíme širokou veřejnost a především drobné příborské podnikatele, kteří mají zájem na této akci prodávat, aby včas vyplnili přihlášku zveřejněnou na webu Technických služeb města Příbora www.tspribor.cz.

 

Pro více informací kontaktuje Ing. Juchelkovou, TS Příbor na tel.: 731 549 482, nebo pište na e-mail: sluzby@tspribor.cz. Uzávěrka přihlášek bude 30. 1. 2019.

 

Valentinska pout

Zákaz vjezdu na rekonstruovanou silnici I/48

Zákaz vjezdu na rekonstruovanou silnici I/48 mají od soboty 22. prosince až do konce března nákladní vozidla těžší 12 tun.

Omezení platí konkrétně od křižovatky u obce Libhošť až do Příbora a hlavním důvodem je ABY SE PŘEdeŠLO dopravnímu kolapsu během nepříznivého zimního počasí. Nejrizikovějším místem je provizorní „esíčko“ za Novým Jičínem.

„Zákaz vjezdu vozidel těžších 12 tun na silnici I/48 v úseku Rybí Příbor začíná od 22. prosince,“ potvrdila Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Potrvá až do konce března, tedy do doby, do kdy musejí řidiči jezdit na zimních pneumatikách. „A to z důvodu zajištění průjezdnosti křižovatky I/48 a II/482, včetně navazujících napojení komunikací nižších tříd a kategorií, v zimním, klimaticky nepříznivém období,“ uvedla dále novojičínská radnice. O záměru odklonit tranzitní dopravu ze silnice, která se za provozu mění na budoucí dálnici D48, informovaly dotčené instituce v čele s Moravskoslezským krajem, v polovině listopadu.

 

Zákaz vjezdu

 

„Situaci zkomplikoval dnes už zbouraný most u Libhoště, kvůli kterému teď musí řidiči jezdit po provizorní přeložce. ,Esíčko' ale nevyhovuje těžké tranzitní dopravě. V zimě hrozí, že by tu kamiony mohly uvíznout a zablokovat celý provoz,“ sdělila tehdy mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

O měsíc později tak přichází v inkriminovaném úseku zákaz pro nákladní dopravu a policie tam bude dohlížet na jeho dodržování. „V celém úseku je zvýšený dohled už nyní. Hlídky stávají v místech, kde se nesmí řidiči sjíždět. Zvýšený dohled tak bude pokračovat i nadále a bude pokračovat po celou dobu stavby,“ řekl Deníku novojičínský policejní mluvčí Petr Směták. Řidiči kamionů mají využívat objízdnou trasu od Příbora směrem do Studénky a dálnici D1 a případně sjíždět na Nový Jičín zpět až na exitu u Bělotína. Tranzitní doprava tak zatíží v následujících měsících zejména Studénku a Skotnici, a dá se předpokládat, že nejen navigace zavede mnohé řidiče do Bartošovic, Kunína a Šenova u Nového Jičína.

Zdroj: www.denik.cz

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA

Vážení občané,
ve dnech 1. až 14. ledna 2019 bude probíhat ve Vašem městě Tříkrálová sbírka. V této době u Vašich dveří zaklepou za zpěvu koledy tři králové, jenž se Vám prokážou platnou průkazkou. Peněžité dary, které věnujete do sbírky, budou použity k podpoře zdravotních a sociálních projektů. Věříme ve Vaši štědrost a dobrosrdečnost.


Mockrát Vám děkujeme.

 

Pracovníci Charity Kopřivnice

 

Tříkrálová sbírka Příbor

Ohňostroj v Příboře

TRADIČNÍ PRODEJ VÁNOČNÍCH STROMKŮ

Každý den od 9. 12. 2018 v době od 9:00 do 17:00 hod.
V prodeji různé druhy

 

SMRKŮ, JEDLÍ, BOROVIC
PRODEJ KAPRŮ

 

Každý den od 20. 12. do 23. 12. 2018 v době od 9:00 do 17:00 hod.
Prodej bude probíhat v Příboře na ulici Masarykova u pana Krejčího (200 m od budovy Policie ČR).

 

 

 

 

 

Vánoční stromky