Job Air Technic - O hangár v Mošnově hrají poker znepřátelené banky. Opravně velkých letadel hrozí konec

Hrozící bankrot firmy Job Air Technic v Mošnově u Ostravy začíná budit pozornost i ve vládě. „Hrajeme o dnešních 200 až 250 pracovních míst a špičkovou technologii v regionu ohroženém útlumem hornictví,“ říká vládní zmocněnec pro Ostravsko a Ústecko Jiří Cienciala.

 

Mezi státní Českou exportní bankou a Českou spořitelnou to skřípe, týdny doutnající spor přerůstá v otevřený konflikt. Důvodem je hrozící bankrot firmy Job Air Technic v Mošnově u Ostravy. V jediné tuzemské opravně na letadla schopné opravovat i obří Jumbo Jety – Boeingy 747 vázne oběma bankám 830 milionů korun na nesplácených půjčkách.

Oč přesně jde? O firmu čelící od ledna insolvenčnímu řízení se uchází investor, který ji chce stabilizovat a dál rozvíjet. Převzít ji chce česká investiční firma EnCor (stojí za ní bývalý šéf české pobočky Raiffeisenbank Lubor Žalman) spolu s globálním gigantem v oboru letecké údržby, SR Technics Switzerland. Tandem navrhl bankám, že od nich koupí pohledávky za Job Airem, ty pak „kapitalizuje“ a firmu ovládne.

 

Banky se ale v pohledu na návrh rozcházejí. Státní Česká exportní se kloní k prodeji pohledávek Švýcarům, Česká spořitelna je proti. Naopak přes odpor České exportní prosazuje konkurz opraven. A to i přes to, že by to nejspíš znamenalo konec Job Airu, jehož rozjezd podpořil stát více než 330 miliony korun.

 

Osud firmy, kterou před sedmi lety založil ostravský podnikatel Daneš Zátorský (dnes ji vlastní manažeři Daniel Barč a Daniel Hurta), hýbe Ostravskem. A pozornost začíná budit i ve vládě.

„Hrajeme o dnešních 200 až 250 pracovních míst a špičkovou technologii v regionu ohroženém útlumem hornictví. A o dalších 200 míst do budoucna, které slibují Švýcaři,“ říká vládní zmocněnec pro Ostravsko a Ústecko Jiří Cienciala.

O osudu Job Airu má ve čtvrtek rozhodovat ostravský krajský soud. Buď nad firmou vyhlásí úpadek, nebo verdikt na žádost dlužníka ještě o dva měsíce odloží. Žádost o odklad podpořil dopisem soudu prezident SR Technics André Wall a souhlasí s ním i Česká exportní banka: „Vstup investora by byl i pro banky nejlepším řešením,“ říká pro deník Insider mluvčí Věra Dušková.

 

Jenomže Česká spořitelna je kategoricky proti: „O investorovi víme, jeho vstup se ale může odehrát i v rámci insolvenčního řízení. To je standardní a transparentní postup. Společnost Job Air už v úpadku je, úpadek je faktický stav dlužníka. Nevidíme důvod, proč souhlasit s odsunem jednání soudu o dva měsíce,“ říká mluvčí spořitelny Helena Matuszná.

Nad přístupem spořitelny většina lidí informovaných o případu kroutí hlavou. Shodují se, že banka riskuje větší ztrátu. Šance na přežití Job Airu po vyhlášení úpadku je totiž nízká.

 

Boj o čas

Pokud soud ve čtvrtek vyhlásí úpadek Job Airu, nebude to automaticky znamenat zastavení oprav. Po vyhlášení úpadku mají věřitelé, dlužník a soud teoreticky další dva měsíce na to, aby se rozhodli, zda Job Air skončí v konkurzu, nebo zda se pokusí o reorganizaci, tedy o prodej majetku a oddlužení za provozu. Jenomže podle šéfů Job Airu by soudem potvrzený úpadek s velkou pravděpodobností znamenal konec firmy.

V půli března totiž Job Airu končí pojistka odpovědnosti za škody, bez které nemůže pokračovat v opravách. Pojištění se sjednává na londýnském trhu a participuje na něm 15 různých pojišťoven, pro něž vyhlášený úpadek znamená zvýšené riziko. Pojistku na další rok nemusí obnovit. A bez ní by Job Air přišel o licence na opravy. Dvě stovky lidí, na jejichž vzdělání a školení přispíval stát, by skončily na dlažbě.

 

Odklad verdiktu a víc času pro Job Air tak začíná mít čím dál víc zastánců: „Soud by měl verdikt odložit, aby banky mohly se švýcarským investorem jednat. Jeho vstup dává jedinou reálnou šanci na záchranu. Pokud se to teď nepovede, v Moravskoslezském kraji už nikdy žádná opravna velkých letadel nebude,“ říká hejtman Miroslav Novák.

„Postoji spořitelny nerozumím – ledaže by jejím cílem bylo poslat Job Air do kytek,“ zlobí se vládní zmocněnec Cienciala. „Nechápu, co řeší: má tu zakázky, zaměstnance, provozní kapitál a silného investora. Jistě, má taky nesplácený úvěr. Ale konkurz Job Airu je pro ni přece rizikovější než pár týdnů času na jednání s investorem,“ říká.

 

 

Zdroj: www.ihned.cz


Motel Zafír Příbor Motel ZAFÍR Příbor

Ostravská 77 742 58 Příbor   Tel: ...

St.Florian Penzion St.Florian

Nabízíme ubytování v příjemném prostředí poblíž centra města ...

Restaurace U ČÁPA PŘÍBOR 12 Restaurace U Čápa

IČ: 25857631 SKARAB s.r.o. 9. května 1162 bývalý ...

Bowling a restaurace U Zlaté hvězdy Restaurace Pizzerie Bowling U Zlaté hvězdy - NOSTRABONA s.r.o.

IČO: 03947823 NOSTRABONA s.r.o. Místecká 287 742 58 ...

CHATA Vlčková - Prodej rekreačního objektu 2+kk

astavěná plocha chaty je 30 m2 zahrada 314 m2 trvalý travní ...

CELKOVÝ POHLED PRONÁJEM lukratívních prostor v rekonstruovaném domě v Příboře 100m od náměstí

Reprezentační prostory  se skládají ze dvou menších ...

 • Děda Mládek Illegal band
  27.07.2018
  Děda Mládek Illegal band

  ​Známé písničky Ivana Mládka v rock-country kabátu

 • 2. Benátská noc
  28.07.2018
  2. Benátská noc

  2. Benátská noc 28.7.2018 hudba SPEKTRA začátek v 19.00 hod. místo konání zahrada SDH Příbor.

 • V. Příborská lávka
  29.07.2018
  V. Příborská lávka

  I letos se můžete spolu s námi těšit na vodní hrátky na již tradiční akci Příborská lávka aneb ...

 • Kinematograf bratří Čadíků
  31.07.2018 - 03.08.2018
  Kinematograf bratří Čadíků

  31.7.    Špunti na vodě 1.8.      Bajkeři 2.8.      Hurvínek a kouzelné muzeum 3.8.      ...

 • Revival festiválek
  04.08.2018
  Revival festiválek

  Queenie Věra Špinarová Karel Gott AC/DC vše revival Vstupné: 50,- Kč předprodej ...

 • POUŤOVÁ NEDĚLE KOPŘIVNICE
  26.08.2018
  POUŤOVÁ NEDĚLE KOPŘIVNICE

  15.00 Bebran z Bánovce nad Bebravou Folklorní soubor z partnerského města. 16.00 Koncert ...

 • Příměstský English Camp
  27.08.2018 - 31.08.2018
  Příměstský English Camp

  Příměstský English Camp s rodilými mluvčími z USA 27.-31.8.2018 8:00-16:00 centrum ...

 • Tradiční Příborská pouť
  09.09.2018
  Tradiční Příborská pouť

  Stejně jako loni i letos se můžete těšit na koncert. Vystoupí kapela Rock&Roll Band Marcela ...

 • DNY NATO V OSTRAVĚ - NATO DAYS
  15.09.2018 - 16.09.2018
  DNY NATO V OSTRAVĚ - NATO DAYS

  Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. ...

Translate this page
english deutsch русский français po polski
Počasí

podejte si soukromý bezplatný inzerát nebo vložte svou komerční a firemní inzerci

TOPlist

Kontakt

facebook icoSprávce stránek pribor.cz

 

info@pribor.cz
www.pribor.cz

tel.: +420 732 424 001

 

více »

TOPlist