Jelikož se v Příboře moc kulturních akcí nekoná, tak tento koncert přilákal opravdu velké množství lidí. A ač bylo počasí velice nejisté, vážili cestu, na tuto pro Příbor výjimečnou akci, i lidi, kteří normálně na kulturu nechodí. Jenže….jenže takové kvantum lidí přišlo, protože to bylo ZADARMO.

 

 

Lidi04.jpg

 

 

Městský amfiteátr pojme něco málo přes tisíc návštěvníků a v neděli byl plný. Když se ale snaží pro lidi ve městě udělat nějakou kulturní akci parta nadšenců, která kolem ní má nejen plno běhání, ale i nemalých výdajů, proto vybírá alespoň symbolické vstupné do 100 Kč, tak lidi nepřijdou. Viz třeba koncert rakouské skupiny Edenbridge v červnu. Někdo by mohl namítat, že tuto akci pořádá soukromá osoba, tak by si riziko spojené s pořádáním akce měla taky nést na vlastních bedrech. To je pravda. Ale proč lidi už nechtějí chodit na akce, kde je vstupné třeba jen 20 Kč? Protože město tím, že dotuje koncerty a další kulturní aktivity, které oficiálně pořádá, z peněz daňových poplatníků, tak tyto soukromé akce dehonestuje.

 

 

Lidi01.jpg

 

 

Lidi si už pomalu odvykli, že by měli platit za hudbu, kterou si stáhnou z internetu. Lidi si taky odvykli platit za filmy. Buď na ně koukají v televizi, kterou někteří ani neplatí, anebo si je taktéž stáhnou z internetu. No a teď si už začínají pomalu lidi zvykat, že nebudou muset platit ani za živá vystoupení. Však ono udělá město zase nějaký koncert ZADARMO!

 

 

Lidi03.jpg

 

 

Asi jsme se dostali do začarovaného kruhu, který ale musí rozetnout ten, kdo disponuje finančními prostředky. Všichni by měli mít stejné podmínky.

 

 

PetraJanu02.jpg

 

 

To ale není problém Petry Janů a skupiny Golem. Ta určitě dostala za své vystoupení slušně zaplaceno. A bezpochyby oprávněně. Koncert se líbil, i když od půlky začalo dost pršet.  Nevím, jestli zrovna déšť měl vliv na to, že mikrofon Petry Janů občas chytal zpětnou vazbu, ale to je zase problém zvukaře. Přitom aparát byl hodně slušný.

 

 

PetraJanu01.jpg

 

 

Petra příjemně překvapila nástupem. Zazpívala rockové pecky, jako Exploduj!, Motorest nebo Jámy (které mimochodem složil kytarový mág a geniální hudební skladatel Ota Petřina). Pak to trochu upadlo do uspávacích skladeb typu Už nejsem volná, Říkej mi nebo Není nám už sedmnáct. Po celkem trapné vsuvce v podobě italských hitů od Ricchi e Poveri patřil závěr skladbám Koncert končí a My Way (v češtině Má pouť) od Franka Sinatry.

 

 

BigbeatovaParta02.jpg

 

 

Na koncertě nesměla samozřejmě chybět ani Příborská bigbeatová unie, která se snaží v Příboře udržet kulturní cítění v jakých takých mezích. Bohužel, nemá klíč od městské pokladny.

 

 

BigbeatovaParta.jpg

 

 

…a taky někteří muzikanti z příborské rockové skupiny Exit RF.

 

Foto a text: Jiří Laser Ručka