Tomáš Tomeček: Letos to bylo hodně těžké

S navigátorem Ladislavem Lálou letos dojel na Tatře 815 DAKAR 2T0R45 na druhém místě v kategorii kamionů na Rallye Africa Eco Race, která se jede v místech, kudy se kdysi jel původní závod Rallye Paříž – Dakar.

 

Letošní ročník byl pro něj náročnější než jiné, neboť po skončení závodu se po ose vracel pro poškozený doprovodný vůz. Před několika dny uspořádal besedu o rallye a trochu času věnoval i Novojičínskému deníku. O rallye i o sobě hovoří příborský jezdec rallye Tomáš Tomeček.

 

Co děláte, když zrovna nezávodíte?

Jsem mechanikem, manažerem, dělám mnoho dalších věcí.

 

Takže všechno se to točí kolem toho závodu…

Ano. Teď jsem třeba vytáhnul motor, budu shánět kolegy, ať se na to společně podíváme a zhodnotíme, jestli to půjde opravit. Auta jsem měl dát do depozitu. Řeším cash flow, faktury píši partnerům, vyrábíme pro ně DVD, na kterém budou videa a fotky. Taky budu muset poslat nějaké děkovné dopisy. Chci ještě nechat udělat nějaký návrh plakátu.

 

Na partnery jsem se chtěl zeptat. To je musíte každý rok nově shánět?

Vždycky se musím objednat, říct, že jsem Tomeček, že bych rád projednal další sezónu. Někdy se domluvíme na podpoře na samotnou akci, jako byla třeba Africa Eco Race 2016, někdy jsem na roční podpoře. Teď se snažím udat balečka (pozn. red. myšleno vozidlo „balai", což v překladu z francouzštiny znamená koště – tato vozidla v podstatě zajišťují úklid tratě po etapě, pomáhají odklízet vozidla, která zůstala na trati, a podobně), které máme.

Jsem v kontaktu s Italy, poslal jsem několik nabídek na nějaké další akce, odkud se ozvali, že by potřebovali balečka, čekám na jejich reakci. Musím být pořád na mailu, v montérkách, takže vlastně nějak zajišťuji běh celého týmu.

 

Takže žádné odpočívání. A jezdíte 
i nějaké další akce?

Loni a předloni jsem byl v květnu na Rallye faraonů. Jezdil jsem s bílým balečkem a dělal jsem sběrače. Za to nám pořadatelé platí, zatímco, když jedu jako závodník, tak musím platit já – startovné. Když si nás najmou, je to výhodné, navíc ta balečka 
v Evropě moc nejsou.

 

Rally Africa Eco Race se odehrává na přelomu dvou roků. Napadlo mě, jestli nějak slavíte příchod nového roku na závodech.

Máme kvalitní dobrou večeři. Většinou biftek a velký pečený brambor, pečivo a saláty. K tomu přípitek se šampusem a na Nový rok si všichni popřejeme. Je to taková mezinárodní oslava.

 

Co na to říkají doma, že s nimi vlastně už dlouho neslavíte příchod nového roku?

Děti si za tu dobu zvykly. Já jsem vlastně od roku dva tisíce nebyl na Silvestra doma, což je šestnáct let.

 

Takže jim to ani nepřijde…

No, asi jim to nepřijde. A to mám čtyři děti. Teď mě napadla taková zajímavost, že do doby, než se nám narodilo první dítě, jsem jezdil s šestsettřináctkou. Ve chvíli, když se nám narodilo to první dítě, nastal problém, kam v té šestsettřináctce složit kočárek. Jezdil jsem na plyn, takže jsem tam měl navíc plynovou nádobu. Tak jsem tu šestsettřináctku ihned zrušil.

 

Jako, že jste se jí zbavil?

Ne, mám ji doteď. Je pod plachtou. Shodou okolností, loni se brali naši kamarádi, tak jsem ji zprovoznil, i když ona byla pořad pojízdná. Jeli jsme na tu svatbu na Ostravici a vezl jsem ty naše čtyři děti. Byly unešené z toho, jak je to krásný a luxusní vůz.

Já jinak jezdím v různých gazících, kde je kravál a pořádně to netopí. Ty děti to neznaly a nikdy se tou šestsettřináctkou nesvezly.

 

Je některý ze závodů, které jste absolvoval, takový, že jste si po něm řekl, ten byl nejlepší?

To já nějak neřeším. Akorát si uvědomuji, že letos to bylo hodně těžké, protože jsem jel do Dakaru a ještě zpět po ose. A taky si hodně uvědomuji a vážím toho, že letos je to třicet let od první účasti Tater na rallye. To je velký počin fabriky.

 

Vy jste velký tatrovácký patirot…

Jistě. Protože co jiného tady máme? Máme tady Volkswagen, což má být Škoda, máme tady „český" vůz Hundayi… Zažil jsem Tatru, když ji měli Američané, zažil jsem Tatru indickou a teď zažívám Tatru, kterou vlastní dva naši podnikatelé, které znám a kteří mě dokonce podporují. Takže nejen proto jsem rád.

Protože Kopřivnice, to byla Tatra. Když si člověk zajde na hřbitov, tak tam je polovina hrobů tatrováků. Chodíte po obchodech a všude potkáváte důchodce z Tatry. A vypadá to, že ti pánové, kteří jsou tady teď, to myslí s Tatrou vážně. Dávají práci lidem, chtějí, aby to fungovalo, což je moc dobře.

 

Tomáš Tomeček Příbor
Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/ostatni_region/tomas-tomecek-letos-to-bylo-hodne-tezke-20160227.html

 

Úspěšně zvládl projet celou trať Rallye Africa Eco Race 2016 a poté, co si převzal cenu za 2. místo v pořadí kategorie kamionů, se Tomáš Tomeček po ose vydal na zpáteční cestu.

Zatímco většina účastníků už pomýšlela na to, jak je přivítají doma, příborský jezdec Tomáš Tomeček měl hlavu plnou starostí, jak dostat zpátky do České republiky doprovodné vozidlo, které skončilo kvůli poruše už ve 2. etapě závodu. To stálo v Maroku v Zagoře.

„Čtrnáct dnů jsme se po závodu vraceli zpátky. Jeli jsme s balečkem. Vyjeli jsme z přístavu z Dakaru do Saint-Louis, kde jsme přenocovali a další den jsme vjeli do Mauretánie," vyprávěl při nedávné besedě v Příboře v restauraci U Čápa Tomáš Tomeček.

Jeho společník Petr Foltýn fotil za jízdy, ale na hranicích při vjezdu do Mauretánie a při výjezdu z této země to raději nezkoušel. „Báli jsme se na mauretánských hranicích fotit, aby nás nezavřeli," vysvětlil Tomáš Tomeček.

Ze senegalského Dakaru jeli Tomáš Tomeček s Petrem Foltýnem úplně sami. Před sebou měli necelé tři tisíce kilometrů do Zagory v Maroku. „Mysleli jsme si, že ta naše čtyřkolka bude rozkradená, že už nebude. Přijeli jsme tam a ona stála uprostřed hlavní ulice, jako by třeba stála v Kopřivnici na náměstí. Nic jí nebylo.

Auto stálo u servisu na Toyoty a Land Rovery a ten servis to auto hlídal. „Z toho auta se fakt nic neztratilo," poznamenal Tomáš Tomeček.

Tatrováci měli v plánu přemístit korbu z podvozku porouchaného auta na podvozek balečka, porouchané auto za něj napojit na tyč a takto se přesunout do přístavu Nador v Maroku. „Ti kluci ze servisu sehnali jeřáb, zvedli korbu, která měla asi čtyři tuny. My jsme s podvozkem vyjeli. Bál jsem se, abychom vidlemi toho nakladače neudělali do střechy díru, taky se to různě křivilo, ale nakonec se to podařilo.

Složili jsme korbu na šestikolku, dali jsme podvozek toho doprovodného auta na tyč, zapojili za šestikolku a mohli jsme vyrazit. Ještě nám manželka majitele servisu nabídla v míse kuře a pod tím byly hranolky a dali nám balenou vodu. My jsme tam nechali slivovici, kterou hned schovávali, protože tam to nesmí být," pokračoval Tomáš Tomeček.

Cesta do téměř devět set kilometrů vzdáleného Nadoru nebyla jednoduchá. „Ta tyč má asi dva metry, takže jsem skoro nic před sebou neviděl, jenom jsem sledoval bílou čáru na silnici, pokud tam teda nějaká byla. Petr mi hlásil třeba: teď bude levá, připrav se. Bylo to blbé, nemohl jsem ničím svítit, svítil jsem jen parkovačkami, nedalo se vyjíždět.

Šlo to jenom kousek, abych vůbec viděl, co je před námi. Tak jsme jeli. Zvládli jsme to a dokonce se nám nepodařilo rozbít ani čelní sklo od kamenů, které lítaly," líčil zpáteční cestu příborský závodník.

V přístavu v Nadoru čekali čtyři dny na loď a tak chodili po obchodech a tržnicích, kde prý se kšeftuje snad se vším. Tomáš Tomeček promítal na plátno hromady bot, obrovské kupy rajčat, pomerančů, lilku, brambor, květáků, mandarinek a dalšího ovoce a zeleniny.

„To je zelinářský trh a z toho mi spadla brad, když člověk vidí to množství a hlavně tu velikost. Nevím jestli to tam stříkají DDT nebo čím," komentoval Tomáš Tomeček se smíchem fotografie. „A všechno tam je za pakatel. Nevím, kolik tam stojí zelenina, ale za našich pět korun se tam dá pořídit velký chleba," podotknul.

Tak jako u nás jezdí vlaky, tak v Africe u průplavu jezdí lodě. Je tam na ně jízdní řád. „Naše loď přijela, naložili jsme a odpluli. Nejhorší pro nás byl příjezd. Z Afriky jsme odjížděli, když tam bylo jednadvacet stupňů, v Rozvadově sněžilo a bylo mínus patnáct," připomněl Tomáš Tomeček s tím, že kromě asi 3700 kilometrů, které ujeli po Africe, měli v tu chvíli ještě další asi dva tisíce kilometrů po Evropě.

 

„Ale toto byla ta nejlevnější varianta. Jet po ose. Kdybychom to nechali přepravit, tak se nedoplatíme," uzavřel Tomáš Tomeček.

 

Zdroj: www.denik.cz


Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/ostatni_region/tomas-tomecek-letos-to-bylo-hodne-tezke-20160227.html

Oprava ulic Lidické a Ostravské v Příboře

Investorem opravy je Ředitelství silnic a dálnic ČR, realizaci provede firma SKANSKA a.s.

Práce budou probíhat v úseku od autobusové zastávky „Příbor, u Volného“ na ul. Ostravské až po křižovatku před Sokolovnou na ul. Lidické.

V první etapě opravy bude provedena úplná uzavírka částí ulic Ostravská a Lidická. Uzavřen bude úsek o délce 300 m, a to od autobusové zastávky „Příbor, u Volného“ po vjezd na parkoviště za Penny Marketem (viz příloha č. 1 – Uzavírka), objízdné trasy budou značeny přechodným dopravním značením (viz příloha č. 2 – Objízdné trasy).

Příjezd na parkoviště za Penny Marketem bude možný přes dočasně zobousměrněnou ulici Lidickou od Masarykova gymnázia kolem piaristického kláštera. Zároveň bude dočasně zobousměrněn provoz na ulicích Jičínská a Karla Čapka od Masarykova gymnázia po křižovatku s ulicí Lidickou, ulice Karla Čapka bude zaslepena.

Po dobu úplné uzavírky nebudou obslouženy autobusové zastávky „Příbor, u Volného“, „Příbor, u kostela“ a „Příbor, u pošty“, náhradní zastávka bude „Příbor, u škol“. Na ulici Místecké bude po dobu úplné uzavírky zastávka „Příbor, Tatra“ posunuta o 350 m směrem k benzínové pumpě.

V druhé etapě bude opravován úsek od parkoviště za Penny Marketem po křižovatku před Sokolovnou na ul. Lidické. Uzavírka bude zrušena, práce budou prováděny po polovinách vozovky.

Vzhledem k tomu, že v době pokládky živice ve vjezdu na parkoviště za Penny Marketem bude na několik hodin bude znemožněn vjezd na toto parkoviště, žádáme občany a zejména řidiče, aby respektovali dopravní značení a řídili se pokyny pracovníků realizační firmy.

Vodorovné dopravní značení bude obnoveno následně za jeden až dva týdny po opravě vozovky.

 

Uzavírka Příbor Lidická

 

Uzavírka Příbor Lidická U Volného

Příborští strážníci označí vaše kolo „neviditelným podpisem"

Také v letošním roce příborská městská policie provádí forenzní značení jízdních kol prostřednictvím syntetické DNA. Ve zkratce se jedná o to, že bicykl strážník na několika místech označí speciálním roztokem s mikrotečkami o velikosti jednoho milimetru, které v sobě nesou jedinečný kód.

 

„Roztok usychá asi 25 30 minut, poté je pevně spojen s rámem a stane se pouhým okem neviditelným. Jejich vyhledávání se na jízdním kole provádí pod UV světlem, kde mikrotečky světélkují. Vlastní kód se na mikrotečce přečte speciálním zvětšovacím zařízením. Takto označené jízdní kolo se následně zaregistruje do databáze Městské policie Příbor, Registru identifikačního značení, ale i do celosvětové databáze výrobce forenzního značení, což odrazuje pachatele od krádeže jízdního kola, popřípadě zjednodušuje pátrání po odcizeném jízdním kole," vysvětluje Městská policie Příbor.

Značení kol provádí strážníci na své služebně vždy každý čtvrtek dopoledne od 8.00 do 11.00 hodin s tím, že poslední kolo bude přijato o půl jedenácté, a pak odpoledne od 13.00 do 16.00 hodin (poslední kolo v 15.30).

I v letošním roce je vytvořen pořadník, do kterého se zájemci o označení jízdního kola již mohou předem hlásit telefonicky na tel. čísle 556 455 404 nebo osobně na služebně MP Příbor.

„Pro evidenci jízdních kol je zapotřebí mít kolo čisté, vzít si občanský průkaz a doklad o nabytí kola. Pokud doklad již nemáte, vypíšete na místě čestné prohlášení. Upozorňujeme, že nelze provádět značení za deštivého počasí a ani není možné značit mokré jízdní kolo," připomíná městská police. 

 

Městská policie Příbor

 

Zdroj: www.denik.cz


Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/priborsti-straznici-oznaci-vase-kolo-neviditelnym-podpisem-20160614.html

Policisté v Příboře museli zklidnit agresivního naháče

 

V nemocnici skončil před pár dny mladý muž (25), který zcela nahý vyváděl v ulicích Příbora.

K neobvyklému případu museli vyrazit v noci 22. dubna do ulice Štramberské místní policisté.

„Krátce před 22 hodinou uklidňovali nahého agresivního muže se zjevnou psychickou poruchou, který si sám sobě způsoboval zjevná zranění. Z důvodu ochrany jeho zdraví použili zakročující policisté hmaty a chvaty, kterými jej do příjezdu lékařů zklidnili," sdělil novojičínský policejní mluvčí Petr Gřes.

Jakmile dorazil na místo doktor, okamžitě rozhodl o převozu a následné hospitalizaci v nemocnici.

 

Příbor policie

 


Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/policiste-v-pribore-museli-zklidnit-agresivniho-nahace-20160425.html


Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/policiste-v-pribore-museli-zklidnit-agresivniho-nahace-20160425.html

 Zdroj: www.denik.cz

HARMONOGRAM SVOZU BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉHO ODPADU

Technické služby města Příbora logo
 

HARMONOGRAM SVOZU BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉHO ODPADU

 

 květen - říjen 2016

květen

DATUM

STANOVIŠTĚ PRO KONTEJNERY

3. 5. - 10. 5.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

10. 5. - 17. 5.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

červen

31. 5. - 7. 6.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

7. 6. - 14. 6.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

červenec

28. 6. - 7. 7.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

7. 7. - 12. 7.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

srpen

26. 7. - 2. 8.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

2. 8. - 9. 8.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

23. 8. - 30. 8.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

 

 

 

září

30. 8. - 6. 9.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

20. 9. - 27. 9.

Větřkovská ulice u separačních nádob

ulice 9. května u transformátoru

Hájov naproti pomníku

Prchalov u kaple

říjen

27. 9. - 4. 10.

Štefánikova ulice zahrádkářská osada

Myslbekova ulice mezi kotelnou a RD 1022

Hájov naproti pomníku

     

Do kontejneru lze odkládat trávu, zbytky ovoce a zeleniny, listí.

Do kontejnerů je zakázáno ukládat větve!

Bude-li v kontejneru jiný než výše uvedený odpad, bude tato služba pro občany zrušena.
Bude-li během týdne kontejner plný, oznamte prosím informaci na mobil 731 674 984, zajistíme jeho výměnu.

 

 

 

Kromě výše uvedených stanovišť je celoročně 1 kontejner přistaven před budovou Technických služeb města Příbora a od dubna do listopadu je otevřena kompostárna Točna v Příboře v níže uvedených otevíracích hodinách.

 

 

 

 

Provoz kompostárny

 
 

dny v týdnu

otevírací hodiny

 

Po

od 8.00 do 18.00 hodin

 

Út, st, pá

od 7.00 do 15.00 hodin

 

Čt

od 7.00 do 18.00 hodin

 

So

od 7.00 do 14.00 hodin

 

Kontaktní osoba Kompostárna: p. Deml, 602 590 186

     

Kontaktní osoba TS Příbor: Mgr. Pavlína Nývltová, tel: 731 674 984

Příbor oslaví den památek netradičními prohlídkami

Netradiční podvečerní a večerní prohlídky památek a akce připravuje na sobotu 16. dubna město Příbor na Novojičínsku. Lidé si budou moci zdarma prohlédnout například kostely, piaristický klášter či starý hřbitov, připravena budou rytířská vystoupení, průvod s loučemi či soutěže pro děti. Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel a vztahuje se k výročí 700 let od narození Karla IV.

Program začne v 16.00 koncertem pěveckého sboru Valentin v refektáři piaristického kláštera. V 17.00 se pak na náměstí uskuteční slavnostní ceremonie - příjezd krále s družinou. Rovněž od 17.00 bude v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda k vidění jednodenní výstava Obchod Sasín z Příbora.

V bohatém programu bude k vidění katovská dílna, návštěvníci se mohou těšit na bujaré písně a tance gotických krčem a veselic, rytířský stan, kejklíře a komedianty, městské žoldnéře či rytířské klání, uvedla vedoucí městského odboru kultury a cestovního ruchu Iveta Busková. Děti budou na několika stanovištích plnit úkoly. Například u rodného domu Sigmunda Freuda se bude střílet ze středověkých luků, v kostele svatého Valentina je čeká orientace v hvězdné mapě a ve sklepě piaristického kláštera hledání zvířátka v kožíšku.

Od 21.00 se budou konat prohlídky starého hřbitova. Jejich kapacita je ale omezena a zájemci si musí v den akce udělat ve stánku informačního centra rezervaci. "Akce bude ukončena po 21.00, kdy budou moci návštěvníci krále vyprovodit se zapálenou loučí," uvedla Busková.

 

Zahrady piaristického kláštera

 

Zdroj: www.tyden.cz

Do obory v Hukvaldech se vrátila socha lišky Bystroušky

Na osiřelé bludné balvany v hukvaldské oboře se vrátila dlouholetá obyvatelka. Liška Bystrouška tam chyběla od loňského května, kdy ji ukradl neznámý zloděj. Návštěvníci obory však od pátku znovu můžou hladit sochu lišky po packách, čumáku i ocásku. Výroba repliky zabrala několik měsíců.
Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/z-regionu/hukvaldy-socha-liska-bystrouska-20160408-n4w2.html

 

Biskupství ostravsko-opavské, kterému obora patří, ihned po krádeži rozhodlo, že se liška Bystrouška do obory vrátí. „U příbuzných autora památníku akademického sochaře Karla Vávry, který jej vytvořil v roce 1962, se našel jen sádrový odlitek pamětní desky. Jediným podkladem pro obnovu lišky Bystroušky byly fotografie, které se podařilo sesbírat od místních obyvatel a dalších fotografů," uvedl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

 

Biskupství svěřilo přípravu modelu k výrobě nové bronzové sochy akademickému sochaři Adamu Krhánkovi z kuřimské firmy, která se specializuje na moderní 3D technologie. „K přípravě modelu v počítači jsem měl k dispozici třicet snímků z různých pohledů. Přímo v hukvaldské oboře jsme si naskenovali kámen, na kterém liška stála. V počítači pak z těchto podkladů vznikl 3D model," přiblížil přípravu na počítačovou sochařinu Adam Krhánek. Model budoucího díla pak pomohla připravit 3D tiskárna. Pak přišla na řadu klasická sochařina s plastelínou.

 

Věrně zachytit výraz lišky Bystroušky bylo náročné. Málokdo si nafotil sochu v oboře ze všech možných stran a úhlů. Návštěvníci obory se nejvíce zaměřovali na čenich a ocas zvířete, který z pověrčivosti vyhladili do zlatavé barvy. Ke konzultacím rodícího se díla, které nahradilo ukradenou sochu z roku 1962, přizvalo biskupství architekta Marka Štěpána, který pochází z Frýdku-Místku. „Původní socha měla takový roztomilý pohled, kdy si liška čapne na šutr a odpočívá. K tomuto výrazu by to mělo dojít," radil například architekt Marek Štěpán kybersochaři.

 

Po měsících konzultací byla schválena konečná podoba lišky Bystroušky, která posloužila k výrobě sádrového odlitku. Lišky ze sádry se stala podkladem pro slévárnu, která vyrobila bronzovou sochu. Slévači z ateliéru uměleckého lití kovu odlili novou sochu lišky Bystroušky i pamětní desku na konci února ve své dílně ve Veverských Knínicích. Hrubý odlitek čekaly ještě povrchové úpravy a patinování, čímž autoři docílili věrnou podobu lišky.

 

Liška Bystrouška Hukvaldy

 

„K Hukvaldům a oboře neodmyslitelně patří. Doufám, že tato nová liška Bystrouška bude nadále svědomitě plnit tajná přání návštěvníků obory a Hukvald vůbec," poznamenal starosta Hukvald Luděk Bujnošek.

 

Páteční slavnostní odhalení si nenechaly ujít asi dvě stovky lidí. Nechyběly fanfáry trubačů na lesní rohy a vystoupení dětí z místní základní školy. Biskupství nechalo upravit také okolí památníku, aby bylo lépe přístupné turistům. Terénní úpravy za 214 tisíc korun hradila církev z vlastních zdrojů. „Náklady spojené s výrobou nové sochy ve výši 250 tisíc korun budou hrazeny z pojištění," informoval Pavel Siuda, podle kterého je místo lépe zabezpečené, aby se loňská květnová krádež neopakovala. Dosud se nenašel pachatel ani liška.

 

Zdroj: www.denik.cz
Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/z-regionu/hukvaldy-socha-liska-bystrouska-20160408-n4w2.html