VYZNÁNÍ „PŘEBĚHLÍKA“ MOŘICE JUREČKY

Díky příborským občanům a voličům pracuji v místní komunální politice již více než 20 let. Jako věřící člověk a křesťan jsem vždy kandidoval jako bezpartijní za KDU-ČSL. S jejich komunální politikou jsem vždy souhlasil a stále souhlasím. Před čtyřmi roky jsme společně s Ing. D. Foriškovou, Ph.D. veřejně nesouhlasili s určitými názorovými postupy Městské organizace KDU-ČSL. Ideologicky se však nic nezměnilo.

 

MUDr. Mořic JurečkaNa základě předchozích zkušeností jsem v letošním roce již nechtěl vůbec kandidovat. Příborští občané mě natolik ovlivnili, že jsem svůj postoj změnil a rozhodl jsem se opět vstoupit do předvolebního dění. Oslovil jsem příborskou organizaci TOP 09 (konkrétně pana Mgr. Pavla Netušila), protože komunální program této strany je velmi blízký jak KDU-ČSL, tak i mně. Od samého počátku jsem výrazně jako člověk a křesťan nesouhlasil s antikomunistickou tezí v jejich programu. Upozorňoval jsem opakovaně na možný humánní důsledek tohoto tvrzení v dnešní moderní době vyzrálé demokracie, v době 25 let po sametové revoluci (emailová korespondence ze 4. 9. 2014).

Díky mé intervenci se tento bod přesunul z čelního místa v programu TOP 09 do pozadí a jeho emotivní obsah se poněkud zmírnil. Nicméně jsem se od tohoto bodu distancoval a nechtěl jsem se k němu veřejně vyjadřovat. To byl také důvod, proč jsem veřejně nevystupoval v televizních předvolebních vystoupeních za TOP 09. Děkuji panu Mgr. Pavlu Netušilovi, že mě jako jediného „jmenovaného“ kandidáta zmínil v televizním předvolebním klání, ale myslím si, že to nebylo potřeba.

TOP 09 mě přijala jako bezpartijního a nezávislého kandidáta a určila mi 4. místo na své kandidátní listině. Komunální volby dopadly tak, jak dopadly. TOP 09 a Strana zelených se umístily na šestém a sedmém místě z osmi politických subjektů, které usilovaly o hlasy voličů. Několik minut po oficiálním vyhlášení výsledků voleb se obě strany dohodly, že vytvoří určité programové souznění, chcete-li “Čtyřlístek“. Souhlasil jsem, protože jsem jako občan volil osobnosti, stranu TOP 09 a Stranu zelených, ve kterých jsem viděl novou politickou a komunální krev. Vstoupili jsme jednotně jako čtveřice do povolebních vyjednávání s návrhem čtyř míst v radě města a s možností jednoho uvolněného místa. Zdůrazňuji, že jsem od samého počátku neměl žádné a mbice pracovat v radě města, natož na postu starosty nebo místostarosty, samozřejmě kvůli mému lékařskému povolání. Přiznám se otevřeně, že na základě volebních výsledků jsem s tím vnitřně nesouhlasil, ale podporoval jsem mládí, které vždy mívá nepřiměřené nároky. A to je dobře, protože je to život, změna, vývoj. Nejdříve jsme společně jednali s ODS, SNK a KDU-ČSL na příborské radnici. Od samého počátku bylo víc než zřejmé, že naše nároky jsou nepřiměřené a že postoj ODS a SNK vůči nám jako k „politickým nováčkům a mladíčkům“ byl tak trochu ignorantní a netolerantní. Nedošlo k žádné dohodě. Následovala povolební schůzka s ČSSD a KDU-ČSL na příborském gymnáziu. Mimochodem bylo jich několik. Z toho je patrno, že jsme postupně citlivě nacházeli porozumění v mnoha bodech. Samozřejmě za cenu ústupku jednoho místa v radě a odstoupení od zájmu o uvolněné místo, což někteří z nás čtyř nesli velice těžce.

 

Nejdříve odstupuje Strana zelených. Objektivně stále nevím proč, protože jsme jako TOP 09 nikdy nebyli přizváni ke společnému jednání (aspoň o tom já nevím), ale jako člověk jsem to pochopil. Zelení komunikovali pak pouze s panem Mgr. Pavlem Netušilem a panem Ing. Bohuslavem Majerem. Za zmínku také stojí, že zástupci Strany zelených byli osobně přítomni jednání TOP 09. Na světě však zůstal výsledek našeho dlouhodobého konsenzuálního jednání = ČSSD 3 + KDU-ČSL 2 + TOP 09 2, místo původní varianty = ČSSD 3 + KDU-ČSL 1 + TOP 09 2 + Zelení 1. Zdůrazňuji, většina z nás akceptovala variantu starosta - Ing. B. Majer a místostarostka Ing. D. Forišková. Městská organizace KDU-ČSL požadovala pozici jednoho uvolněného zastupitele a udělala ústupek tím, že již nepreferovala pozici dalšího radního. Objektivně jsme také uvažovali o kooptování jednoho člena ODS a jednoho člena za SNK mimo pana Ing. Milana Střelky, s jehož nominací měli všichni problém. Na předchozím již zmiňovaném setkání s ODS a SNK jsem se záměrně dotazoval ODS i SNK, zdali by nešli do vedení města s jediným postem, který by mohl objektivně charakterizovat výsledky voleb. Z obou stran byla tato myšlenka jednoznačně zamítnuta. Trvali na svém a veřejně proklamovali pouze svůj klíč (ODS = 1 uvolněné místo + 1 radní, SNK = 1 uvolněné místo + 1 radní). Několik hodin před ustavujícím zasedáním Zastupitelstva města Příbora pan Mgr. P. Netušil odmítl místo radního. Dostává ještě čas, aby objektivně promyslel všechny důsledky svého nečekaného jednání.

Svůj postoj potvrzuje a zdůvodňuje věrností ideologickému programu TOP 09. Já jsem svému od počátku rozhodnému jednání dostál. Místo radního za Stranu zelených je nabídnuto KDU-ČSL (I. Žárská) a místo radního za Mgr. P. Netušila je rovněž nabídnuto KDU-ČSL (M. Monsport). KDU-ČSL může přijmout pouze jeden post (profesní důvody pana M. Monsporta), ČSSD o další post zájem nemá, ODS ani SNK o něj nestojí, logicky je poté ČSSD nabídnuto KSČM. Bylo to jediné možné konstruktivní jednání vůči městu a jeho občanům, jinak by nebyla sestavena rada města a zastupitelstvo města by bylo chaotické s nejistým jednáním i vývojem. Kdo pozorně sledoval průběh ustavujícího zasedání zastupitelstva města, si již mnohé doplní. Kdo chce pochopit, pochopí, kdo nechce pochopit, nepochopí a nebude chtít nikdy pochopit.

Je mi velice líto slov, která v závěru jednání zastupitelstva města pronesl bývalý starosta pan Ing. M. Strakoš. Je to člověk, kterého jsem si vždy vážil, vážím si jej a budu si jej vážit bez ohledu na to, co na mou adresu pronesl. Jsem si objektivně vědom všeho, co pan Ing. M. Strakoš jako člověk i jako zastupitel města za oněch 25 let pro město udělal. Objektivně to ukáže jenom čas. Jsem člověk, lékař a vím, že ne každému člověku je dáno v určitých životních situacích ustát životní prohru nebo nečekané nesnáze každodenního života. Sám jsem si to, jako mnozí lidé, v životě několikrát prošel, procházím a díky Bohu se učím tomu neustále čelit.

Je mi také velice líto proklamace pana Mgr. P. Netušila rovněž na mou osobu na ustavujícím zastupitelstvu. Jako člověk jej chápu, rozumím mu a je mi upřímně ze srdce líto, do jaké pozice se bohužel sám svým postojem a jednáním dostal. Pro město Příbor mnohé dobré udělal a věřím, že ještě udělá. Je stá- le pro mě čestný, poctivý a pořádný člověk, pan učitel, kamarád, i když já bych na jeho místě vůči svému kolegovi nikdy nepoužil některá citlivá slova a výrazy a veřejně bych vystupoval s poněkud etičtější diplomacií. Nicméně nastávající čtyři roky budu pracovat i za voliče a příznivce příborské TOP 09 a Strany zelených, byť se od mého postoje obě strany veřejně distancovaly.

Jsem zastupitel města, Mořic Jurečka. Člověk, který před rokem 1989 na vlastní kůži osobně zažil rány totalitního režimu. Člověk, který jako jeden z mála přinesl jiskry sametové revoluce z revoluční Prahy do tehdy ještě věci neznalého Příbora a nastavil tak svůj život studenta posledního ročníku Lékařské fakulty UK Praha vůli osudu. Člověk, který je celý život bez politické příslušnosti a snaží se více jak 25 let demokraticky naslouchat všem občanům našeho malebného městečka bez ohledu na jejich náboženskou a politickou příslušnost, bez ohledu na jejich zájem o komunální dění. Člověk, který neustále bojuje proti humánní intoleranci, diskriminaci a rasismu.

Člověk, který se učí neustále tolerovat názory všech lidí, zastupitelů a učí se odpouštět. Odpouštím tedy všem, kteří se nyní tak horentně angažují v povolební komunální politice, ubližují slovem, i když zcela nevidí do pozadí všech vyjednávání a individuálních reakcí všech zúčastněných, jsou pasivně ovlivňováni svým politickým okolím a nedokážou tak uplatnit svůj vlastní zdravý selský rozum a nadhled. Vlastně jim ani nemusím odpouštět, protože se vlastně vůbec nic nestalo. Je to prostě lidské a všichni se neustále dopouštíme stále stejných životních chyb.

 

V Příboře 17. 11. 2014 MUDr. Mořic Jurečka

 

Zdroj: Měsíčník města Příbor

Foto pužito z: http://knihovnakoprivnice.rajce.idnes.cz


Motel Zafír Příbor Motel ZAFÍR Příbor

Ostravská 77 742 58 Příbor   Tel: ...

St.Florian Penzion St.Florian

Nabízíme ubytování v příjemném prostředí poblíž centra města ...

Restaurace U ČÁPA PŘÍBOR 12 Restaurace U Čápa

IČ: 25857631 SKARAB s.r.o. 9. května 1162 bývalý ...

Bowling a restaurace U Zlaté hvězdy Restaurace Pizzerie Bowling U Zlaté hvězdy - NOSTRABONA s.r.o.

IČO: 03947823 NOSTRABONA s.r.o. Místecká 287 742 58 ...

CHATA Vlčková - Prodej rekreačního objektu 2+kk

astavěná plocha chaty je 30 m2 zahrada 314 m2 trvalý travní ...

CELKOVÝ POHLED PRONÁJEM lukratívních prostor v rekonstruovaném domě v Příboře 100m od náměstí

Reprezentační prostory  se skládají ze dvou menších ...

 • Noc kostelů BJB 2018
  25.05.2018
  Noc kostelů BJB 2018

  Zveme vás do křesťanského společenství BRATRSKÉ JEDNOTY BAPTISTŮ (BJB) Příbor, Náměstí S. ...

 • POZNÁVACÍ ZÁJEZD PO VÝCHODNÍM SLOVENSKU
  25.05.2018 - 27.05.2018
  POZNÁVACÍ ZÁJEZD PO VÝCHODNÍM SLOVENSKU

  LUNA PŘÍBOR, SVČ pořádá POZNÁVACÍ ZÁJEZD PO VÝCHODNÍM SLOVENSKU 25.5. – 27.5.2018 ...

 • May Day 2018
  26.05.2018
  May Day 2018

  6. ročník celovečerního hudebního festivalu s originální dramaturgií NEDIVOČ Nedivoč vznikli ...

 • Mezinárodní festival dechových hudeb Příbor
  26.05.2018
  Mezinárodní festival dechových hudeb Příbor

  Pochod na náměstí/z parkoviště u náměstí/ Představení jednotlivých orchestrů - monstrkoncert ...

 • Příbor - Štramberk
  26.05.2018
  Příbor - Štramberk

  Fotbalový zápas muži - III. třída - hřiště Příbor

 • Tuning drift show Kopřivnice polygon
  26.05.2018
  Tuning drift show Kopřivnice polygon

  PLAKÁT AKCE PROGRAM INFO PŘECHOZÍ AKCE ARCHIV Na Vaše četná přání, jsme pro Vás opět ...

 • Dřevěné Pustevny
  26.05.2018 - 27.05.2018
  Dřevěné Pustevny

  Srdečně Vás zveme 26. – 27. května na 4. ročník řezbářského sympozia! Již čtvrtým rokem bude ...

 • Book art
  27.05.2018
  Book art

  Odpoledne pro rodiče a prarodiče s dětmi – tvorba originálních dekorací upcyklací vyřazených ...

 • EXHIBITION – SVĚTOVÉ UMĚNÍ NA PLÁTNECH KIN (Raffaello: Lord umění 3D)
  27.05.2018
  EXHIBITION – SVĚTOVÉ UMĚNÍ NA PLÁTNECH KIN (Raffaello: Lord umění 3D)

  Raffaello je považován za zázračné dítě, za které ho měli jeho současníci i následovníci. ...

 • Frankie & Johnny
  28.05.2018
  Frankie & Johnny

  Autor: Terrence McNally Překlad: Kateřina Hilská Režie: Petr Kracik Hrají: Tereza Kostková ...

Translate this page
english deutsch русский français po polski
Počasí

podejte si soukromý bezplatný inzerát nebo vložte svou komerční a firemní inzerci

TOPlist

Kontakt

facebook icoSprávce stránek pribor.cz

 

info@pribor.cz
www.pribor.cz

tel.: +420 732 424 001

 

více »

TOPlist