Historické centrum s měšťanskými domy


Frenštát pod Radhoštěm leží v severním úpatí Radhošťského pásma Moravskoslezských Beskyd v malebné kotlině mezi řekami Lomná, Lubina a Bystré. Díky své výhodné poloze je Frenštát velmi vyhledávaným turistickým cílem jak v letních tak i v zimních měsících. Nejvíce oblíbeným výletním místem jsou nedaleké Pustevny.


Vznik Frenštátu pod Radhoštěm se datuje kolem roku 1300 a v roce 1781 mu byl přiznán status města. Centrum města tvoří náměstí s částečně zachovalým podloubím, lemováno měšťanskými domy ze 17. až 19. století a zdobeno kašnou a barokními sochami (Sloup panny Marie, sochy sv. Jana z Nepomuku a sv. Floriána – patrona hasičů). Náměstí dominuje budova novoromantické radnice (sídlo MěÚ a ICM), jejíž interiér je vyzdoben výtvarnými díly zdejších rodáků. Mezi ty nejznámější patří Albín Polášek (socha Radegast, Pravěký zápas či sousoší Cyrila a Metoděje), Jan Knebl (Alegorie spořivosti), Karel Vašut (Pomník obětem 2. světové války). V blízkosti náměstí stojí kostel sv. Martina, kostel sv. Jana Křtitele a historická budova chlapecké školy, která byla postavena jako druhá na Moravě. Nově je pro návštěvníky zprovozněna Radniční věž, která je spojena s prohlídkou originálů soch a historických fotografií města.

zdroj: www.uholubu.com

Beskydské nebe – život v korunách stromů - Horečky

Atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Součástí nové naučné stezky Beskydské nebe je téměř stometrová lávka ve výšce až šestnáct metrů. Lidé tak mohou poznávat přírodu v korunách stromů. Visutá konstrukce v lokalitě Horečky nad roklí potoka Vlčák bude bavit zejména rodiny s dětmi. A na šesti zastaveních poznají život ptačích obyvatel okolních stromů. Tříkilometrová naučná stezka bude přístupná v kteroukoli roční dobu, ale „nebeský chodník“ dlouhý 85 metrů pouze sezonně.
 


Naučná stezka je volně přístupná po celý rok. Pouze druhé zastavení Život v korunách stromů má svou otevírací dobu:
OTEVÍRACÍ DOBA EXPOZICE ŽIVOT V KORUNÁCH STROMŮ (zastavení č.2):

duben, květen
ZAVŘENO
červen - srpen
8:00-19:00
září
8:00-18:00
říjen
8:00-16:00
listopad - březen
expozice uzavřena

Vstup pejsků na EXPOZICI Život v korunách stromů dovolen pouze s náhubkem.

ZAREZERVUJTE SI KOMENTOVANOU PROHLÍDKU EXPOZICE ŽIVOT V KORUNÁCH STROMŮ


Beskydské nebe – život v korunách stromů - Horečky 0
Zájemci o skupinovou komentovanou prohlídku expozice Naučné stezky Beskydské nebe Život v korunách stromů si mohou rezervovat termíny prohlídky v Turistickém informačním centru Frenštát pod Radhoštěm.
 
Unikátní vzdělávací program pro školy, a nejen pro ně, připravilo Městské kulturní středisko společně s Turistickým informačním centrem města a správou CHKO Beskydy. Jde o komentované skupinové prohlídky vzdušného chodníku vyškolenými průvodci s využitím speciálně připravených pracovních listů.

Komentované prohlídky v trvání 60 – 70 minut jsou určeny skupinám do 30 osob a budou prozatím probíhat od 20. dubna 2016 každou středu, čtvrtek a pátek, vždy v 9.00, 11.00 a 13.00 hodin až do 24. června 2016, následně pak v měsíci září a říjnu letošního roku.
Komentované prohlídky návštěvníkům nabídnou sondu do života ptáků žijících na Horečkách a v Beskydech, seznámí je s lesním ekosystémem a mnoha jinými přírodními zajímavostmi naší oblasti.
V ceně služby je odborný výklad, pracovní listy, pohlednice a tužky s logem.
Cena za skupinu do 30 osob je 1 000 korun.
Výklad a pracovní listy jsou připraveny pro růžné věkové kategorie návštěvníků a jsou vhodné i pro kolektivy dospělých a seniorů.
Komentované prohlídky si můžete rezervovat v Turistickém informačním centru osobně, na tel. 556 836 916 nebo na e-mailové adrese ic@mufrenstat.cz.

 

Naučná stezka Beskydské nebe

Zdroj: www.mufrenstat.cz

Aquapark


Moderně vybavený aquapark, který byl zprovozněn 7.8.2001, se nachází u hlavní silnice na výjezdu z města směrem na Kopřivnici a Nový Jičín. Návštěvníci zde mají možnost využít víceúčelový a plavecký bazén, který se svou hloubkou 0,9 - 1,9 m a plochou 1049 m2 přímo láká ke koupání. Zkrátka nepřijdou ani Vaše děti, které mají k dispozici dětský bazén o hloubce 0,15 - 0,3 m a s plochou 64 m2 . Celkový objem v bazénech činí 1437 m3 vody. Největším lákadlem areálu je 60 m dlouhý a 5,8 m vysoký tobogán a vodní skluzavka o délce 13,1 metru.


Celý objekt s vyhřívanou vodou, možností občerstvení, příjemným posezením a volejbalovým hřištěm je určen pro všechny generace.
 
Aquapark Frenštát pod Radhoštěm 1
 
Vybavení:

- masážní trysky
- podvodní masáže
- proudový kanál
- vodní hřib
- dekorativní vodopád
- šplhací síť
- ostrůvek
- chrlič vody
- dětské brouzdaliště
- tobogán (délka 60m a výška 5,8m)
- vodní skluzavka (délka 13,1m)
- stolní tenis
- beach-volejbalové hřiště

- občerstvení
- sprchy
- šatny
- WC

Kontakt:

Aquapark Frenštát pod Radhoštěm
Dolní 9900, 744 01 Frenštát p. R.
tel.: (+420) 556 839 303
http://www.frenstat.info/aquapark

 
 
zdroj: www.uholubu.com

Radniční věž

 

Při prohlídce je možnost shlédnout originály soch např. Albína Poláška, Karla Vašuta nebo Alegorii spořivosti Jana Knebla.


Cestou na věž si můžete prohlédnout fotografie města z počátku 50. - 70. let od fotografa Jiřího Hory a pohledem ze samotné věže se Vám rozprostře město Frenštát pod Radhoštěm a panoráma Beskyd.

Radnice

Novoromantická budova předána k užívání v r. 1891 a postavena na místě v r. 1796 vystavěného obecního domu. Na fasádě pískovcový znak města sv. Martin a reliéfní portréty J. A. Komenského, J. Jungmana, Fr. Palackého a B. Jablonského. V interiéru reliéfní alegorie Spořivost sochaře Jana Knebla. Památník obětem 1. a 2. svět. války, originál sousoší sv. Cyrila a sv. Metoděje, originál sochy pohanského boha Radegasta.

Kontakt:

Anna Vlková DiS.
tel: (+420) 556 836 916
e-mail: ic@mufrenstat.cz
http://www.frenstat.info
 
zdroj: www.uholubu.com 

Pohankový mlýn

 

Mlynáři z rodu Šmajstrlů z Kopané melou pohanku už po čtyři generace. Používají přitom technologii mechanického loupání obilnini, při němž zůstávají v pohance zachovány vitamíny i další hodnotné látky. Pohankové výrobky si zde můžete i koupit.


Zpracování pohanky

Pohankové zrno určené pro potravinářské účely musí být nejprve důkladně vyčištěno a zbaveno všech minerálních a organických příměsí. Znamená to, že pohankové nažky, které jsou na povrchu obaleny tvrdým tmavým oplodím (plevami), musí být těchto plev zbaveny. V současné době se při loupání pohanky používá dvou technologických postupů - mechanického a termického. Mechanické loupání je založeno na opakovaném obrušování obalových vrstev nažky mezi mlýnskými kameny, nebo rotujícími kotouči s drsným povrchem. Pro dobrou výtěžnost je třeba zpracovávat pohanku tříděnou podle velikosti nažek (kalibrovanou). Technologický proces mechanického loupání pohankových nažek je energeticky méně náročný a zachovává původní chuťové vlastnosti pohanky včetně vysoké dietetické hodnoty. Nevýhodou jsou zvýšené nároky na přesnost dodržování technologického postupu, čímž se značně zvyšují výrobní náklady.

Při termickém loupání se nažky napařují horkou párou a následně se prudce usuší. Přitom oplodí praskne a kroupa se pak snadno mechanicky oddělí od oplodí. Výhodou tohoto způsobu je větší výtěžnost krup, nevýhodou energetická náročnost a některé chuťové změny. Vysoké teploty při sušení ničí vitamíny, obsažené v pohankovém semenu, a umožňují vznik karcinogenních sloučenin. Kromě těchto technologií zpracování pohanky existují ještě další, které jsou jejich kombinací. Pohanka, která je určena k potravinářskému zpracování, se nesmí míchat s pohankou, získanou sklizní v jiných ročnících! Základním výrobkem při zpracování pohanky mletím jsou celá semena (endosperm), obchodně označovaná jako pohankové krupky celé, případně pohankové krupky lámané (lámanka). Mezi samostatné výrobky patří dále pohanková krupice a pohanková mouka. Kromě mlynářských výrobků určených pro potravinářské účely vznikají při vyloupávání pohanky i odpady, které lze použít ke krmení (semenné obaly, tj. plevy, a krmná mouka).

Kontakt:

Pohankový mlýn
Kopaná 806, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm
tel: (+420) 556 835 448
http://www.pohankovymlyn.cz/

zdroj: www.uholubu.com