Kozlovice

Poloha a charakteristika obce Kozlovice:


Rázovitá valašská dědina, jejíž datum založení 8. září 1294 je bezpečně historicky doloženo zakládací listinou, se nalézá na pomezí Moravskoslezských Beskyd a Podbeskydské pahorkatiny. Obec patří do Moravskoslezského kraje a leží v nejsevernější výspě Valašska.
Obec Kozlovice má největší délku 8 km a největší šířku 5,5 km, rozprostírá se na ploše 21 km2 a její průměrná nadmořská výška je 400 m n. m.


Kozlovice se nacházejí na protilehlé straně dominantního ondřejnického trojvrcholového masívu v údolí, kterým protéká řeka Ondřejnice. Obec obklopují mimo tři zmiňované vrcholy Ondřejníků (Skalka, Vojvodka a Stolárka) také Králova hora (hora bájných pokladů), Bačův kopec, Kazničov, Strážnice, Kubicův vrch, Tábor, Šibenice a Jarošova.

Kozlovice jsou vsí tzv. silničního typu, založené jako dvouřadová lánová ves.


V 16. a 17. století byly Kozlovice sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi.

 

Tuto historickou etapu obce dokládá i znak obce – v modro-červeně děleném štítu vyrůstá z dělící čáry mluvící znamení – stříbrný kozel se zlatou zbrojí. Mezi kopyty svírá zlatou valašku připomínající, že ves byla v minulosti sídlem valašského vojvody.
V dolním poli jsou umístěny tři stříbrné hroty ze znaku olomouckých biskupů, kteří bývali po staletí pány hradu Hukvaldy a tedy i kozlovickou vrchností.

 

Obec Kozlovice s přilehlou částí Měrkovice má cca 3000 obyvatel a nachází se zde necelých 800 domů a 80 rekreačních chat.
Klimatické podmínky v této kotlině se projevují většinou studenými zimními měsíci a poměrně teplým létem.

Kozlovice jsou vesnicí s dlouhodobou tradicí společenského života a různorodou aktivitou občanů sdružených v řadě spolků, klubů a jiných občanských sdružení.
V současné době obec prožívá významný rozvoj podnikatelských aktivit, velmi často souvisejících s rozvojem cestovního ruchu.

 

 

 

Areál Na mlýně Kozlovice

Mlýn Kozlovice 1 - foto Jiří JurečkaNedaleko dolního konce vesnice Kozlovice, na pravém břehu říčky Ondřejnice, tam, kde se říčka zařezává do vršků Palkovických hůrek a vytváří zde několikakilometrový přírodní kaňon, stojí citlivě zrekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem.

 

Mlýn patřil ke čtyřem nejstarším v Kozlovicích, které byly zapsány již v prvním dochovaném vrchnostenském urbáři z roku 1581. Mlýnský mechanismus byl poháněn jedním mlýnským kolem na tzv. horní vodu. Ve druhé polovině dvacátého století však přestal mlýn na adrese Kozlovice č.p. 130 plnit svou funkci a rychle upadal. Budovy zchátraly, mlýnské kolo se rozpadlo a náhon zanesl.

Kdysi tu žil pan Šmířák a kroniky píší, že se dobře znal s Leošem Janáčkem, který ostatně „Na mlýně“ býval častým hostem. Jsme na místě, které inspirovalo Janáčka při komponování opery „Její pastorkyňa“.

 

Mlýn Kozlovice 2 - foto Jiří JurečkaDnes areál mlýna slouží široké veřejnosti, cyklistům, turistům i místním občanům jako centrum poznání, výtečné kuchyně a zábavy. Hlavní budova areálu stojí na půdorysu písmene „L“. Obě části této budovy jsou patrové. V kratší roubené najdete malebný hostinec, malé muzeum mlynářských artefaktů a hlavní vchod do ubytovací části. Ubytování je možné i ve stylových venkovních apartmánech.

Druhou část mlýna tvoří stylový restaurant „U Mlynářky“ s vyhlášenou kuchyní. Jídelní lístek nabízí mlynářčiny a krajové speciality, těstoviny a saláty. Domácí kuchyni skvěle doplňuje bohatý vinný lístek Gotického sklepa ve Štramberku s ušlechtilými víny z moravských vinic.

Součástí areálu je také stálá expozice dobových artefaktů ze statků našich dědečků a kuchyní našich babiček. Vynalézavost našich předků a půvab vystavovaných „kašáků“, „šperčáků“, „tvargačů“, „klaťáků“ a „strýků“ oceníte nejlépe při osobní prohlídce. Přes léto zastihnete v kovárně i mistra kováře. V areálu najdete také zastřešený gril s posezením a dřevěnou kapličku sv. Floriána, požehnanou ostravsko-opavským biskupem F. V. Lobkowiczem.

 

Zdroj: http://relaxvpodhuri.cz