V roce 1970 založil v Příboře Jiří Fryč archeologický kroužek, který byl v roce 1971 organizačně začleněn do tehdejšího Domu kultury ROH v Příboře a kulturním domem finančně podporován. Brzy po svém ustanovení měl kroužek deset členů. Mezi nimi se stali nejznámějšími Jan Diviš, František Kalinec, Pavel Rýc, Josef Šobáň, Bohuslav Borovička a ing. Štefan Híreš.
Kroužek pořádal výstavy a přednášky pro veřejnost. Jeho členové kroužku začali publikovat v regionálním tisku a později v samostatných publikacích, vzdělávali se a spolupracovali s dalšími archeology. Aktivity kroužku se stávaly známé i mimo oblast jeho působení. Když se v roce 1980 připravovalo založení severomoravské pobočky ČSSA, byl již příborský archeologický kroužek natolik znám v odborné i široké veřejnosti, že při rozhodování o místě konání přípravného setkání pro ustanovení severomoravské pobočky ČSSA padla volba na Příbor.
Již v prvních letech působení archeologického kroužku byly v okolí Příbora (u Závišic, Libhoště, Kopřivnice a Štramberka), ale i na vzdálenějších místech (u Lipníku nad Bečvou, Oseku nad Bečvou a Lhotě) objeveny nové archeologické pravěké lokality. Unikátní pazourkové listové hroty z paleolitické lokality ve Lhotě s kulturním zařazením k aurignacienu se nacházejí v depozitáři Moravského muzea v Brně. Již po prvních deseti letech své činnosti se příborský kroužek stal významným vlastivědným kroužkem, prezentovaným desítkami publikovaných článků a několika většími publikacemi.
Více než dvě desetiletí byl vůdčí osobností archeologického kroužku v Příboře jeho předseda Jiří Fryč až do své smrti 21. března 1991, kdy po dlouhé nemoci zemřel ve věku pouhých 55 let. Za dobu jeho působení se vytvořila tradice vážného zájmu o archeologii, založená na systematické práci v terénu, široké spolupráci a prezentaci výsledků vlastními publikacemi. Na příborský archeologický kroužek navazuje současný Archeologický klub v Příboře. Nejaktivnějšími členy Archeologického klubu v Příboře jsou jeho předseda Jan Diviš a místopředseda Daniel Fryč, syn zakladatele příborského archeologického kroužku Jiřího Fryče.
Dlouho se vůbec nepředpokládalo, že by na Ostravsku mohly být kromě Landeku v Petřkovicích ještě někde jinde památky po lidech starší doby kamenné. Také Maškovy objevy ve Štramberku z roku 1880, týkající se neandrtálců, byly považovány za ojedinělé. Teprve výzkumy Jana Diviše přinesly nové poznatky, že neandertálci po sobě zanechali stopy nejen ve štramberských jeskyních, ale i na Bílovecku. K poznání rozsahu středopaleolitického osídlení významně přispěly především objevy kolem Bílovce a Bílova. Jde o stovky nástrojů, jejichž zařazení do středního paleolitu je nesporné. Na některých bíloveckých lokalitách byly dokonce zaznamenány nálezy staropaleolitické. V letech 2000 – 2015 bylo objeveno na Fulnecku a Bílovecku 28 nových paleolitických stanic, doložených 2755 předměty kamenné štípané industrie.
Dosud neznámé archeologické lokality, k nimž například patří neolitická lokalita v Pustějově spadající do období prvních zemědělců, objevil Daniel Fryč.
Zásluhou příborských archeologů je zásadní zjištění, že na hranici pleistocenních zalednění ležící Moravská brána nebyla jen pravěkou komunikací, ale také místem s vlastními zdroji kamenné suroviny, které lidé obývali nejen v době prvních zemědělců na sklonku doby kamenné před 6 000 lety, ale i v hlubinách věků počítaných na stovky tisíc let. To jsou objevy významné v celoevropském paleolitu. Poznatky příborských archeologů dokládající starobylost osídlení Novojičínska jsou výsledkem několika desetiletí intenzivní odborné práce. Nejstarší historie regionu a nálezy, které ji dokumentují, patří k nejcennějším statkům kulturního dědictví. Zásluhou archeologického klubu je neolit i paleolit Novojičínska znám tak, jak dosud znám nebyl.
Poznatky o objevech jsou publikovány zejména v odborném časopise Přehledy výzkumů vydávaným jedenkrát ročně Archeologickým ústavem Akademie věd ČR v Brně. Archeologický klub informuje veřejnost články vycházejícími v Měsíčníku města Příbora. Vždy počátkem roku je v příborském měsíčníku článek o klubové činnosti za uplynulý rok. Další články členů klubu vycházejí v měsíčníku v průběhu roku. Členové klubu publikují také například ve sborníku Archeologie Moravy a Slezska, v muzejních sbornících, nejrůznějších časopisech, internetových médiích a v německém odborném časopise Geschiebekunde aktuell zaměřeném na kvartérní výzkumy související s kontinentálními zaledněními.
Archeologický klub je znám nejen v Příboře, ale i v širším okolí města a na Novojičínsku. Svou činností a svými výsledky si dokázal získat v české archeologii pevné místo a zasloužené uznání.
Kontaktní adresa:
Archeologický klub Příbor
Jan Diviš
Npor. Loma 1410
742 58 Příbor
tel: +420 737 785 817
e.-mail: jandivis1@seznam.cz