Turistické trasy - značení

V Beskydech si příjdou na své všichni vyznavači pěší i cykloturistiky. Beskydská příroda a krajina je jako stvořená pro pěší putování nebo jízdu na kolech po horských stezkách ve všech ročních obdobích. Členitost a pestrost beskydského horstva od Slezských Beskyd po Moravsko-Slezské Beskydy nabízí kilometry značených turistických i cyklostezek, které se při zdolávání turistům odmění dalekými výhledy z vrcholků hor nebo pohledy do výšek z hlubokých beskydských údolí.

Počátky turistiky spadají do posledních roků 19. století, kdy vznikají první turistické spolky a začíná se stavbou horských chat, útulen a značením cest. v současnosti najdete na území CHKO Beskydy několik set kilometrů značených turistických tras pro pěší i pro cyklisty.

Celý region Beskyd je protkán hustou sítí značených pěších turistických tras, které navrhuje a v terénu značkuje Klub českých turistů. Ten vydává i mapy v měřítku 1:50 000.

Značení turistických tras: Stezky jsou značené pásovými značkami s barevným pruhem - modrá, červená, zelená nebo žlutá mezi dvěma bílými pruhy. Na rozcestích či odbočkách je pásová značka doplněna šipkou. Na společném úseku několika značených tras se používá vícebarevná značka, pro místní trasy se používají místní značky. Nejdelší trasy jsou červené, které spojují hřebenové části Beskyd.
Na křižovatkách a na turisticky významných místech je značení doplněno ještě tabulkami a směrovkami. Tabulky informují o názvu místa, nadmořské výšce a směrovky i o kilometrových vzdálenostech k dalším cílům na trase.
 
zdroj: www.risy.cz
Příbor se může pochlubit turistickou známkou č. 333 a několika turistickými trasami, které protínají přímo město nebo jeho okolí.

Turistické trasy ve městě Příbor a okolí:

Turistická známka No. 333: Příbor

- lze zakoupit: Infocentrum (radnice), Příbor – náměstí, Muzeum- Příbor, Lidická ul.

 



Turistická známka Příbor No.333

Štramberk - Příbor - Hukvaldy

Průběh trasy:
Ze Štramberku u Národního sadu po Z, přes Bílou horu (557 m n. m., též Bílý kámen) do Příbora.
Z Příbora po Z do Větřkovic, dále pak po M na Hukvaldy - rodiště hudebního skladatele Leoše Janáčka (je možno navštívit: zříceninu nejmohutnějšího moravského hradu z 13. stol., renesanční kapli sv. Ondřeje z r. 1602, renesanční starý pivovar z r. 1570, památník Leoše Janáčka; 2 km od obce se nachází oblíbené skladatelovo místo Babí hora, 620 m n.m.)

Pak po Z přes Hukvaldskou oboru (z konce 16. století, 458 ha, prameny, studna "U svěcené") na Měrkovice - Zvonařka a po Z do Mniší (cenný hrazený gotický kostel s mohutnou věží) na autobusovou zastávku a přes Kopřivnici do Štramberka.

Janáčkovy chodníčky

- v roce 2003 oslavil KČT Příbor 25. ročník této tradiční turistické akce. Oproti standardním trasám přibyla nová - a to na kole.

Start: povinná registrace na vlakovém nádraží v Příboře (za tuto registraci pak účastník obdrží diplom o absolvování jemu zvolené trasy a malé občerstvení v cílové stanici)

Cíl: v restauraci U Čecha

Trasy (celkem 5):
10 km - pro nejmenší, vhodná pro rodiče s dětmi.
15 km - kolem místní přehrady, na Hukvaldy a zpět.
25 km - zavede vás na lavičku Leoše Janáčka.
50 km - pro opravdu zdatné turisty, procházka po širším okolí.
+ cyklo, 50 km - rozšíření pro cyklisty.

Příjemná procházka krajem, poznání okolí, z něhož Leoš Janáček čerpal ke své tvorbě.

Horní a Dolní Bašta ŠTRAMBERK

Délka trasy: 1,1 km
Čas: cca 35 min.

Nejzachovalejší a nejcennější část městské památkové rezervace. Nejvíce roubených domů vedených v seznamu památek. Štramberské předměstí a podhradí se rozrůstalo již v 16. století. Dnešní dochované sruby jsou vesměs z 2. pol. 18. stolení a 1. pol. 19. století. S osídlováním předměstí valašskými pastevci začal nový způsob výstavby domů valašského typu. Lidoví stavitelé dovedli těmi nejjednoduššími prostředky vytvořit dokonalou harmonii obydlí s okolím. Svou rázovitostí a uspořádáním vytvářejí roubené domy na Horní Baště ojedinělý celek, který je zachovaným obrazem, jak v minulosti dřevěná předměstí a podhradí vypadala. Z těchto důvodů byl Štramberk vyhlášen městskou památkou rezervací (1969).

Je zde zachovaná půlkruhová bašta městského opevnění z konce 15. století. Na Horní Baště je jedna z kapliček křížové cesty.

U konce Horní Bašty se spustíme doleva spojnicí ke zdravotnímu středisku na Dolní Baštu, po které se vrátíme na Náměstí (Dolní Bašta je souběžnou ulicí s Horní Baštou).
I zde nás mohou zaujmout opravené dřevěnice, které byly renovovány v souladu s Programem regenerace Ministerstva kultury ČR.

Turistická trasa č. 0615, žlutá

Trasa začíná ve Štramberku a končí na Velkém Javorníku. Z národního sadu ve Štramberku se vydáme přes Štramberk koupaliště (2,5 km), Libotín - rozcestí (5 km), Holivák - rozcestí (7 km) a místní část Nového Jičína Žilinu - škola (10 km) do Nového Jičína - město, ŽST, BUS (12,5 km). Z Nového Jičína můžete pokračovat přes Skalky - rozcestí (15 km), Svinec - vrchol (16,5 km), Kojetín - Bus (17 km), Strážnici (17,5 km), Nad Straníkem (18,5 km), Hodslavice (22 km), Domoraz - silnice (24 km), Hostašovice - ŽST (24,5 km), Trojačku - pomník (27 km), Trojačku - rozcestí (28,5 km), Trojačku - hřeben (30 km), Huštýn - rozcestí (32 km), Krátkou - rozcestí (33,5 km), Kamenárku (36,5 km), Pod Kamenárkou (37,5 km), U pramene Jičínky (38 km), Malý Javorník - rozcestí (39 km) na Velký Javorník - turistická chata (40,5).

Odbočky trasy:
Z místa Domoraz - sílnice můžeme dojít (0,2 km) k sirnému prameni Domoraz.
Z místa U pramene Jičínky dojdeme po 0,3 km k pramenu Jičínky.
zdroj: www.infomorava.cz