Naučná trasa městské památkové rezervace Příbor – orientační značení a infosystém

V městě Příbor jsou umístěny nové originální informační tabule a směrníky, které vyrobili kováři z umělecké školy v Ostravě. Akce pod názvem "Naučná trasa městské památkové rezervace - orientační značení a infosystém" vznikl v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko, kde bylo použito dotace ve výši necelých 2 miliónů z prostředků Evropské unie. Částečně se na akci finančně spolupodílelo i Město Příbor.

 

Naučná trasa nám přibližuje veškeré důležité památky ve městě. Informační tabule na náměstí je se zvukovým průvodcem a jsou zde vyobrazeny všechny památky této Naučné trasy. Naučná trasa zahrnuje celkově osm památek, které jsou označeny informačními tabulemi, které nabízejí obrázkové a textové údaje konkrétní památky. Text je napsán v českém, anglickém a německém jazyce a společně s obrázky je přitažlivě graficky zpracován. Tyto památky lze shlédnout příjemnou procházkou o délce okolo 2 kilometrů. U některých památek jsou umístěny i lavičky a držáky kol.  

 

Mezi takto zviditelněné památky v Příboře patří tři, které nesou název nejslavnějšího rodáka Sigmunda Freuda - náměstí, památník a jeho rodný dům, dále čtyři kostely - Farní kostel Narození Panny Marie, Kostel sv. Kříže, sv. Františka Serafínského a sv. Valentina. Poslední památkou spadající mezi zmíněných osm je budova bývalé Piaristické koleje.

 

Nyní se můžete prostřednictvím fotogalerie po těchto památkách projít.

 

 

 

Náměstí Sigmunda Freuda

Náměstí Sigmunda Freuda   Náměstí Sigmunda Freuda

 

Farní kostel Narození Panny Marie

Farní kostel Narození Panny Marie Farní kostel Narození Panny Marie Farní kostel Narození Panny Marie Farní kostel Narození Panny Marie

Rodný dům Sigmunda Freuda

Rodný dům Sigmunda Freuda Rodný dům Sigmunda Freuda

Památník Sigmunda Freuda

Památník Sigmunda Freuda Památník Sigmunda Freuda

Piaristický klášter

Piaristický klášter Piaristický klášter Piaristický klášter Piaristický klášter

Kostel Sv. Valentina 

Klášterní kostel Sv. Valentina Klášterní kostel Sv. Valentina Klášterní kostel Sv. Valentina

Kostelík Sv. Františka 

Kostelík Sv. Františka Kostelík Sv. Františka Kostelík Sv. Františka

Kostel Sv. Kříže

Kostel Sv. Kříže Kostel Sv. Kříže Kostel Sv. Kříže

Městská památková rezervace

Město Příbor je jedním z nejstarších měst severovýchodní Moravy. Na město bylo povýšeno roku 1251 Přemyslem markrabětem Moravským, pozdějším králem Přemyslem Otakarem II. Toto období je zachyceno v pravidelném půdorysu města s pravoúhlým náměstím, ve zbytcích středověkého opevnění a na gotickém farním kostele Narození Panny Marie s mohutnou věží. Historické jádro představuje náměstí s měšťanskými domy, které jsou především renesanční s barokními úpravami. Baroko zanechalo také své stopy na průčelích domů, v podobě mariánského sloupu a především v díle vídeňského architekta G. P. Tencally - v budově raně barokní piaristické koleje, tradičního střediska vzdělání. Dnes je zde umístěno muzeum a stálá expozice věnována Sigmundu Freudovi.

Historické jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1989. Ochranné pásmo rezervace, zahrnující historické předměstí mezi historickým jádrem města a řekou Lubinou, včetně části Benátky, bylo vymezeno v roce 1998.

Hranice této jedné ze tří městských památkových rezervací turistického regionu Poodří se rýsuje po vnějším okraji ulic Lidická, Karla Čapka, Bonifáce Buzka, Místecká, Úzká, po hranici parcely č. 1636, ulicemi Karla Hynka Máchy, Horovou a Žižkovou, přes ulici Stojanovu, po hranici parcely č. 175, 176/1, 169 ulicí Josefa Rašky, přes ulici Nádražní, po vnější hranici zástavby ulic Československé armády a Jičínské, dále po hranici parcel č. 1369, 1378 a zpět do ulice Lidické.


Přílohy
docNařízení vlády ČSR č. 54/1989 Sb. [doc, 58 kB]
Nařízení vlády ČSR č. 54/1989 Sb. ze dne 19.4.1989 o prohlášení území historických jader měst Kolína, Plzně, Brna, Lipníku nad Bečvou a Příboru za památkové rezervace.