V Kopřivnici ho vyrábět nemohli, v Boleslavi nechtěli. Tatraplan měl pohnutý osud

Komunisty zašlapaných modelů se v historii českého autoprůmyslu objevila celá řada. Jedním z těch nejviditelnější je bezesporu Tatraplan. Už jeho vývoj nebyl úplně bezbolestný, a když se zdálo, že v Kopřivnici vyrobili auto schopné uspět i na Západě, přišla politická stopka a nucený přesun do exilu v Mladé Boleslavi. Tam se však s Tatrou 600 nikdy nesmířili, nadějný vůz tak měl jen krátký život.

Po skončení druhé světové války navázala kopřivnická Tatra na svou předválečnou produkci osobních (mimo jiné Tatra 87) i nákladních aut. Objevil se i nový nákladní model Tatra 111, který byl vyvíjený během války. Obměněné politické vedení státu ale mělo pro kopřivnickou automobilku trochu jiné úkoly a požadovalo zavedení úplně nového osobního automobilu s motorem o objemu přes 1,5 litru.

Ten se objevil i ve dvouletém plánu z prosince 1946, který počítal s produkcí jak předválečných osobních modelů T57 B a T87, tak i nákladního typu T111. Prim však měl hrát nový osobní typ, který dostal označení T107, čímž navazoval na předchozí Tatry 77, 87 a 97. Do dvou let jich mělo vzniknout 2100, vývoj Tatry 107 přitom teprve probíhal. Ačkoliv se zvažovalo také využití důsledné modernizace starší Tatry 97, která měla jepičí předválečný život, nakonec v případě Tatry 107 zvítězila myšlenka na stavbu úplně nového automobilu koncepce podobné typu T97.

První prototyp Tatry 107 byl dokončen 7. prosince 1946 a podle kalendáře dostal jméno Ambrož. Typická aerodynamická karoserie vozu nechyběla, vzhled ale částečně připomínal Ursaab, švédský prototyp představený v dubnu 1946, byť koncepce obou aut byla značně odlišná. V březnu 1947 následoval druhý prototyp se jménem Josef, jehož vzhled už vzdáleně připomínal předválečné modely Tatra. V obou případech se vyšla najevo řada konstrukčních nedostatků, od špatné ovladatelnosti kvůli nevyhovující zadní nápravě až po slabý motor uložený v zadní části vozu.

Do toho všeho musela automobilka vyrobit pět prototypů nové Tatry pro podzimní autosalon v Praze a v roce 1948 podle plánu zahájit sériovou výrobu. Úkolem postavit prototypy Tatry 2-107 byl pověřen Vladimír Popelář, nový hlavní konstruktér kopřivnické automobilky (na této pozici se po válce vystřídalo několik jmen). Jak píše v knize Osobní automobily Tatra Karel Rosenkranz, Popelář se rozhodl pro riskantní krok, který ale měl posunout problematickou konstrukci vozu o notný kus kupředu.

 

TATRAPLAN

 

🔌 Plánovaná odstávka elektřiny v Příboře 25. 6. 2026 ⚠️

 

Ve čtvrtek  📅 25. 6. 2026 dojde v Příboře k plánované odstávce elektřiny, a to od 8:00 do 16:00 hodin. Omezení se týká lokality Jičínská – konkrétně č. p. 440, 1629 a 1630 a také parcel 3061/2 a 3305/6 v katastrálním území Příbor. 🔌

 

Společnost zároveň upozorňuje, že dotčené zařízení distribuční soustavy je nutné i během odstávky považovat za pod napětím. 

 

Pro více informací je k dispozici infolinka 800 850 860 nebo web cezdistribuce.cz/odstavky.

 

Plánovaná odstávka elektřiny v Příboře 25. 6. 2026

Přílohy
pdfPlánovaná odstávka elektřiny v Příboře 25. 6. 2026 [pdf, 402 kB]
Plánovaná odstávka elektřiny v Příboře 25. 6. 2026

⚡ Plánovaná odstávka elektřiny v Prchalově a části Příbora 30. 6. 2026

 

V úterý 30. 6. 2026 proběhne plánovaná odstávka elektřiny, a to v čase od 7:45 do 12:30 hodin. Omezení se dotkne rozsáhlé části Prchalova a vybraných adres v Příboře. 🕗

 

V Příboře se odstávka týká objektů na ulici Masarykova (č. p. 564 a 642), v Prchalově pak většího počtu rodinných domů a souvisejících parcel. Obyvatelům doporučujeme počítat s dočasným omezením provozu elektrických spotřebičů a včas si zajistit potřebná opatření. 🔌

 

Společnost ČEZ Distribuce zároveň upozorňuje, že zařízení distribuční soustavy je nutné i během odstávky považovat za zařízení pod napětím, a proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti. ⚠️

 

Plánovaná odstávka elektřiny v Prchalově a části Příbora 30. 6. 2026

Přílohy
pdfPlánovaná odstávka elektřiny v Prchalově a části Příbora 30. 6. 2026 [pdf, 765 kB]
Plánovaná odstávka elektřiny v Prchalově a části Příbora 30. 6. 2026

⚡ Plánovaná odstávka elektřiny zasáhne Příbor, Prchalov i Skotnici 29. 6. 2026

 

V neděli 29. 6. 2026 proběhne plánovaná odstávka elektřiny, která potrvá od 8:00 do 11:00 hodin. Omezení se dotkne části Prchalova, vybraných adres v Příboře a rozsáhlé oblasti Skotnice. 🕗

 

V Příboře jde o adresy v části obce Prchalov a o vybrané domy na ulicích 9. května a Ostravská. Ve Skotnici bude odstávka zahrnovat velké množství čísel popisných i několik parcel. Distribuční společnost zároveň upozorňuje, že zařízení je nutné i během odstávky považovat za pod napětím. ⚠️

 

Obyvatelé by proto měli předem počítat s omezením provozu elektrospotřebičů a podle potřeby si připravit náhradní řešení. Bližší informace je možné ověřit také na stránkách distributora. 🔌

 

Plánovaná odstávka elektřiny zasáhne Příbor, Prchalov i Skotnici 29. 6. 2026

Přílohy
pdfPlánovaná odstávka elektřiny zasáhne Příbor, Prchalov i Skotnici 29. 6. 2026 [pdf, 450 kB]
Plánovaná odstávka elektřiny zasáhne Příbor, Prchalov i Skotnici 29. 6. 2026

Tatra Trucks hlásí pro rok 2025 rekordní čísla

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks opět potvrzuje svou klíčovou roli tahouna celého regionu Lašské brány. Tradiční výrobce těžkých nákladních vozů v roce 2025 téměř zdesetinásobil svůj zisk a celá skupina se z předchozí ztráty přehoupla do mimořádně pozitivních čísel.

Skokový nárůst zisku i tržeb

Tatra prožívá jedno z nejúspěšnějších období své novodobé historie. Samotná automobilka hospodařila v roce 2025 s čistým ziskem 185,7 milionu korun. To představuje obrovský skok oproti předloňskému roku, kdy zisk činil 19,3 milionu korun. Tržby společnosti zároveň mírně vzrostly o 4,2 % a překročily hranici 10,08 miliardy korun.

Klíčový poznatek: Nejvýraznější obrat zaznamenala celá skupina Tatra Trucks, do které spadá i Tatra Metalurgie a Tatra Export. Z předloňské ztráty 120,7 milionu korun se dokázala tvrdou prací a efektivní strategií vyšvihnout do zisku 384,9 milionu korun.

 

TATRA TRUCKs NA

Klíčová čísla skupiny (2025)

  • Konsolidované tržby skupiny: 11,5 miliardy Kč (meziroční nárůst o skvělých 17,8 %)

  • Celkový zisk skupiny: 384,9 milionu Kč

  • Zisk samotné automobilky: 185,7 milionu Kč

Stabilní pilíř zaměstnanosti v regionu

Kromě sériových nákladních vozů pokračuje Tatra v úspěšné produkci speciálních automobilů na míru. Právě unikátní koncepce podvozku a schopnost přizpůsobit se specifickým požadavkům zákazníků dělají kopřivnické značce vynikající jméno po celém světě.

Tento ekonomický rozmach má přímý pozitivní dopad na celé okolí. Pro Kopřivnici i přilehlé oblasti představuje Tatra naprosto zásadního zaměstnavatele, který drží tradici českého strojírenství. Aktuálně dává automobilka práci více než 1 800 lidem, přičemž dalších více než 700 zaměstnanců působí v dceřiném podniku Tatra Metalurgie.

Akcionáři společnosti, kterými jsou od roku 2013 průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group Michala Strnada a strojírenská skupina Promet Group rodiny Materových, tak mohou s vývojem za rok 2025 slavit zasloužený úspěch. Tatra je na vzestupu a s jistotou hledí do dalších let.

 

Foto: www.tatra.cz

🚧 Krátkodobá uzavírka komunikace mezi Příborem a Sedlnicí 🚧

 

 

Od 29. 6. do 3. 7. 2026 bude z důvodu opravy povrchu vozovky zcela uzavřena místní komunikace mezi Příborem a Sedlnicí (bývalá rampa D48).

🔹 proběhne oprava povrchu komunikace
🔹 uzavírka potrvá 5 dnů
🔹 objízdná trasa nebude stanovena
🔹 respektujte přechodné dopravní značení

Práce přispějí ke zlepšení technického stavu komunikace a bezpečnosti provozu. 🚗🛣️

Děkujeme za trpělivost a pochopení.

 

 

Krátkodobá uzavírka komunikace mezi Příborem a Sedlnicí

Přílohy
pdfKrátkodobá uzavírka komunikace mezi Příborem a Sedlnicí [pdf, 2402 kB]
Krátkodobá uzavírka komunikace mezi Příborem a Sedlnicí

Pozvánka na zasedání Zastupitelstva města Příbora

 

Vážení občané, starosta města Příbora Vás srdečně zve na 25. zasedání Zastupitelstva města Příbora, které se uskuteční ve středu 17. června 2026 od 16:00 hodin v jednacím sále piaristického kláštera v Příboře.   Přijďte se seznámit s projednávanými tématy a děním ve městě. Jednání zastupitelstva je veřejné a každý občan má možnost se ho zúčastnit.   Program: https://amaterialy.pribor-mesto.cz/2625/   Těšíme se na Vaši účast.