Výskyt jmelí na území Příbora

Vzhledem k masivnímu napadení dřevin jmelím na území města Příbora se obracíme na vlastníky pozemků, kteří na svých dřevinách evidují výskyt jmelí, aby se z důvodu zpomalení šíření pokusili snížit jeho výskyt.
Jmelí je stále zelený poloparazitický keřík, který je schopen fotosyntézy, ale zároveň hostitelskému stromu odebírá důležité živiny. Dřevina v důsledku toho chřadne a - pokud je napadení masivní - postupně zcela usychá. Jsou ohroženy listnaté i jehličnaté dřeviny, v naší oblasti nejvíce trpí lípy, javory, topoly, akáty a jabloně a z řad jehličnatých stromů zejména jedle a borovice. Stejně jako lidé trpí civilizačními chorobami, ani stromům se negativní důsledky znečištění životního prostředí nevyhýbají. Dřeviny jsou oslabeny špatnou kvalitou ovzduší, znečištěním půdy a podzemních vod, nedostatkem, nebo naopak přebytkem mikroprvků v půdě apod., čímž se snižuje jejich obranyschopnost a naopak se zvyšuje náchylnost k různým infekcím či právě napadení jmelím. Ptáci se potom postarají o roznesení semen, která po průchodu trávicím traktem mají lepší klíčivost. Navíc díky lepkavému oplodí semena přilnou k zobáku či nohám a pták otřením o větev přilepí semínko k podkladu.
Doporučená opatření proti šíření jmelí:
- podpora vitality a obranyschopnosti stromů vhodným hnojením a zálivkou;
- v případě menšího napadení odstranění trsů ořezem větví (po vylomení trsu jmelí v místě znovu vyroste);
- v případě napadení koruny stromu větší než 50 % přistoupit k pokácení napadené dřeviny.
Na pozemcích v majetku města Příbora provádí ořez jmelí pravidelně arboristická firma, se kterou město dlouhodobě spolupracuje.
Při odborném ořezu nebo při kácení dřevin je nutno postupovat v souladu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

Zahájení a dostavby dálnic 2021/2022

ŘSD ČR- PF 2022

Zahájené stavby 2021-001

Zahájené stavby 2021-002

Zprovozněné stavby 2021-001

Odstávka vody 17. prosince 2021

SmVak informuje občany města o poruše na vodovodní síti a odstávce vody dne 17.12.2021 od 8:00 do 14:00 na ul. Na nivách, Sládkova dle přiloženého mapového podkladu. Umoženěno předzásobení.

 

Mapa odstavky vody SMVAK ostrava

 

SMVAK Ostrava

O adventní program lidé nepřijdou - Nový Jičín

Program, který má být součástí Adventního jarmarku na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, zůstane v maximální možné míře zachován. Na mimořádném jednání ve středu večer o tom – po konzultaci s krizovým štábem a právníky – rozhodla rada města.

Vánoční strom se zde poprvé rozsvítí v pátek 3. prosince, kdy bude Mikuláš zprostředkovaný Střediskem volného času Fokus zároveň obcházet mateřské školy a obdarovávat všechny děti. Následující den – v sobotu 4. prosince – se uskuteční adventní procházka městem spojená s pečením perníčků, na kterou si lze místo rezervovat na webu Návštěvnického centra www.icnj.cz.

Uskuteční se rovněž část kulturního programu. Na neděle 12. a 19. prosince připravilo Městské kulturní středisko ve vestibulu radnice pohádky pro děti a na soboty 11. a 18. prosince, vždy po rozsvícení další svíce na adventním věnci, koncerty místních kapel v Galerce. Den před Štědrým dnem budou skauti na náměstí tradičně rozdávat Betlémské světlo.

V omezeném rozsahu bude probíhat také prodej v centru města. Na náměstí bude v souladu s nařízením vlády umožněn prodej ryb a produktů souvisejících s vánoční výzdobou. Ostatním trhovcům, kteří projeví zájem, radnice umožní prodej na nedaleké městské tržnici, s výjimkou prodeje alkoholických nápojů a potravin určených ke konzumaci přímo na místě.

Sváteční atmosféru na Masarykově náměstí zvýrazní betlém s dřevěnými, ručně vyřezávanými figurami. Na kašně svatého Mikuláše je umístěn veliký adventní věnec, jehož svíce se budou postupně „zapalovat“ vždy v předvečer adventní neděle v 17:00 hodin. Ve spolupráci s místními mateřskými školami vznikne z 12 stromů pohádkový les. Jedenáct z nich nazdobí školky, dvanáctý zůstane k dispozici široké veřejnosti. Během celého jarmarku bude návštěvníky provázet adventní rádio se speciálně připraveným programem.

Jsme přesvědčeni, že zvolené řešení představuje rozumné východisko ze složité situace, kterou nová vlna onemocnění Covid-19 nastolila – na jedné straně stojí nařízení vlády, které výslovně zakazuje konání adventních jarmarků a kulturních vystoupení s více než 100 diváků, a kritická situace v novojičínské nemocnici, jež je na hranicích svých kapacitních možností, na straně druhé dlouhodobá snaha města dát občanům Nového Jičína naději a povzbuzení a umožnit jim prožít alespoň částečně předvánoční atmosféru a kulturní program, který byl za tímto účelem připraven.

 

Rada města Nového Jičín

 

Nový Jičín logo

ALZA.cz

ALZA.CZ

 

Nestíháte na poštu, nebo přepravce/PPL, DHL,WEDO, ZASILKOVNA/ pro doručení balíků?
Potom můžete v Příboře využít ALZA BOX dostupný 24 hodin. Nachází se za prodejnou JEDNOTY vedle pošty. Kliknutím na obrázek se dostanete přímo na stránky ALZY.

 

ALZA

ALZA BOX 1

 

ALZA BOX detail

 

 

Přílohy
pdfPříboráček zima 2021 [pdf, 2427 kB]
Příboráček zima 2021