Výzva – bio nádoby 770 l neplnit zeminou!

Žádáme občany města, aby do hnědých nádob na bio dávali hlavně odpad rostlinného původu, jak je uvedeno na nádobách i na webu Životního prostředí ve složce třídění odpadu, záložka bioodpad (https://zpo.pribor.eu/trideni-odpadu/bioodpad). Hlína nebo zemina do kompostu v menším množství patří, ale pokud někdo zaplní nádobu 770 l z velké části hlínou, je to tak těžké, že se nádoba nedá klasicky vyprázdnit do svozového vozidla. V takovém případě na stanoviště musí dojet nakladač a vozidlo s hákovým kontejnerem, výsyp netrvá pár minut, ale 45 min. a zaměstná další 2 zaměstnance navíc. Při takovém výsypu trpí nádoba, většinou se ulomí kolečka a jako tentokrát madlo.


Prosím, buďte ohleduplní a máte-li velké množství zeminy, dovezte ji do kompostárny přímo na vozíku, nebo kontaktujte technické služby, aby zeminu odvezly.

 

Děkujeme.

 

Zdroj: www.pribor.eu

Kde musím mít roušku od 25. května 2020

 

Kde musím mít roušku od 25. května 2020

Potvrzené případy COVID – 19 v MSK k 22.5.2020 počet testovaných na COVID - 19

Potvrzené případy COVID – 19 v MSK k 22.5.2020 počet testovaných na COVID - 19

 

Potvrzené případy COVID – 19 v MSK k 22.5.2020 počet testovaných na COVID - 19-graf

 

Potvrzené případy COVID – 19 v MSK k 22.5.2020 počet testovaných na COVID - 19-uzdravení

 

Zdroj:Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje
Vypracoval:HZSMSK, oddělení IBC a oddělení OOKŘ

Automobilová honička v Mošnově skončila nárazem do plotu. Řidič neutekl

Policisté v Mošnově zatkli 46letého muže z Nového Jičína, který se jim nejprve snažil ujet, posléze i útect. Nepomohlo ani schovávání ve křoví. Důvodem jeho chování byl strach z běžné silniční kontroly.  

 

Dotyčného řidiče chtěla policejní hlídka z Příbora zkontrolovat v pondělí zhruba dvacet minut před 14. hodinou na silnici v Mošnově.

 

"Řidič motorového vozidla tovární značky VW Golf však na dávaná znamení z policejního vozu (za pomocí výstražného světelného a zvukového zařízení majáku a nápisu STOP) k zastavení nereagoval, výzvy policistů neuposlechl a ze směru své původní jízdy odbočil na obec Petřvald, část Dvorek," popsal mluvčí policie René Černohorský.

NEPOMOHL ÚTĚK ANI ÚKRYT VE KŘOVÍ 

Po ujetí přibližně 700 metrů při průjezdu pravotočivé zatáčky výše uvedený vůz narazil do oplocení jednoho z rodinných domů v obci Petřvald. V tu chvíli řidič i jeho spolujezdkyně vystartovali z auta a dali se na útěk do přilehlého lesního porostu.

"Na místo se kromě zakročujících policistů dostavily i další přivolané policejní hlídky a také novojičínský policejní psovod se služebním psem. I když se obě osoby neustále ukrývaly v lesním porostu, poté v křoví u řeky a neustále se snažily policistům utéci ve směru na obec Petřvaldík, přesto byly po chvíli zadrženy a převezeny na policejní služebnu k nutným procesním úkonům. V řidiči automobilu byl následně zjištěn 46letý muž z Nového Jičína a v jeho spolujezdkyni 29letá žena z Nového Jičína," popsal dále mluvčí.

Ke zranění žádné ze zúčastněných osob naštěstí nedošlo. Celková hmotná škoda na majetku byla vyčíslena na finanční částku ve výši několika tisíc korun.

PROPADLÁ TECHNICKÁ A ZÁKAZ ŘÍZENÍ

Řidič se následně odmítl podrobit orientační dechové zkoušce, testu na možnou přítomnost návykových látek v jeho těle i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu (krve nebo moči).

 

"Prohlídkou osobního automobilu tovární značky VW Golf bylo zjištěno, že má propadlou technickou kontrolu a emise z listopadu loňského roku a dále bylo lustracemi v dostupných evidencích prokázáno, že 46letý muž má v současné době vysloven status neřidiče, poněvadž mu bylo rozhodnutím Městského úřadu v Kopřivnici a rozhodnutím Okresního soudu v Novém Jičíně zakázáno řízení všech motorových vozidel až do října roku 2021," doplnil Černohorský s tím, že policisty již byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

 

Policie čr

Zdroj: www.denik.cz

Autobusové linky budou opět jezdit dle platných jízdních řádů

Od pondělí 25. 5. 2020 budou linky příměstské autobusové dopravy ODIS provozovány v plném rozsahu podle platných jízdních řádů. 

Výjimkou budou linky  441, 442, 443, 445, 531, 533 a 551, které budou i nadále provozovány dle výlukových jízdních řádů s omezením pro letní školní prázdniny. Linky 293 a 365 budou provozovány podle výlukových jízdních řádů s odlišným omezením. 

 

ODIS dopravní služby

 

Zdroj: www.kodis.cz

Konec nouzového stavu: Jak se od pondělí změní Česko

Nouzový stav sice od nového týdne po dvou měsících skončí, celá řada omezení ale bude platit i dál. Patří mezi ně třeba kontroly na hranicích, zavřené restaurace anebo speciální režim na školách.

V pondělí v Česku po 67 dnech skončí nouzový stav.

Ačkoliv s ním kvůli epidemii koronaviru byla od 12. března spojena celá řada mimořádných opatření, na běžný život to nebude mít velký vliv - většina z nich zůstane v platnosti beze změny.

Může za to nedávný manévr vlády, která dosud platící omezení přesunula pod standardní zákon o ochraně veřejného zdraví, jenž - na rozdíl od krizového zákona - na stavu nouze nezávisí.

 

„Podle posouzení právníků a ve světle judikatury, kterou respektujeme, je to možné,“ řekl v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že žádné z trvajících opatření po 18. květnu nezasahuje plošně do základních lidských práv a svobod.

 

Většina stále platících omezení tak skončí podle harmonogramu vlády až 25. května. V průběhu dalších týdnů se podle epidemiologické situace budou navyšovat ještě kapacity hromadných akcí.

 

Co všechno bude po konci nouzového stavu platit i dál?

Omezení volného pohybu

Volný pohyb osob už v zemi sice není zakázán, stále ho ale provází několik podmínek. Lidé musejí až do 25. května na všech místech mimo svoje bydliště nosit roušky. Výjimku mají pouze děti do dvou let, žáci a studenti na zkouškách nebo ve školách, někteří hendikepovaní anebo umělci.

Na veřejnosti je (kromě pracovních výjimek) možné být maximálně v desetičlenné skupině. Všechny umělecké, sportovní, náboženské, spolkové nebo jiné akce mají maximální kapacitu 100 osob. To platí i pro svatby nebo bohoslužby.

Provozovatelé hromadných akcí navíc musejí zajistit účastníkům nejméně dvoumetrový odstup a i dál platí zákaz společných šaten, sprch, umýváren a podobných zařízení.

 

Opatření na hranicích

Do Česka mohou vstoupit pouze cizinci, kteří v zemi mají rodinné příslušníky, cestují přes ni do svého rodného státu nebo do ní vstupují za účelem práce nebo studia. Vstup je povolen i pro pracovníky mezinárodní dopravy, servisu kritické infrastruktury, diplomaty nebo cizince, jejichž zdejší přítomnost je v zájmu České republiky.

 

Výjimku mají i lidé v naléhavých situacích, například v případě pohřbu, svatby nebo návštěvy lékaře.

Ti, kteří cizince za účelem práce nebo podnikání do Česka přijímají, mají povinnost zajistit jim po celou dobu ubytování, lékařskou péči i dopravu ze státních hranic. Cizinci mají v zemi zakázaný volný pohyb, cestovat mohou pouze do zaměstnání nebo v nezbytně nutných případech.

 

Pro Čechy už zákaz opustit hranice neplatí. Občané, kteří se ale do země vrátí, musejí při hraniční kontrole předložit negativní test na koronavirus. Speciální podmínky má zdravotnický personál a zaměstnanci kritické infrastruktury nebo lidé, kteří vycestovali nejvýše na 24 hodin. Pokud lidé negativní test na koronavirus do tří dnů nepředloží, skončí v povinné karanténě.

Ministerstvo vnitra na svém webu upřesňuje, že osoby žijící na území ČR mohou vycestovat, aniž by byl na hranici kontrolován účel jejich cesty. Ten je nutné při hraniční kontrole nahlásit pouze v případě, že chce daná osoba využít jednu z výjimek z karanténních opatření po návratu do ČR.

Policisté kontroly provádějí na konkrétních hraničních přechodech, které zůstaly otevřeny. Které to jsou, zjistíte na webu vlády.

 

Obchody a služby

Zavřeny jsou i dál vnitřní prostory všech restaurací, včetně těch v nákupních centrech s plochou nad 5 tisíc metrů čtverečních. Výjimku pro stravovací zařízení tvoří jen zaměstnanecké jídelny.

Zákaz platí i pro sdílené taxislužby, jako jsou Uber nebo Bolt, klasické taxíky jezdit mohou. Stopku stále mají vnitřní bazény a koupaliště, sauny, tetovací a piercingové salony, hrady a zámky. Nefungují ani dál ubytovací služby, s výjimkou pro lázně, školní ubytovny a cizince, kteří do země přicestovali za prací.

Provozovny, které mají otevřeno, musejí u zákazníků dohlížet na dvoumetrový odstup, předejít dlouhým frontám, zajistit v provozovně dezinfekční prostředky a pořídit zákazníkům i personálu rukavice.

 

Stejná opatření platí i pro prodejce na venkovních a farmářských trzích. Ti navíc nesmějí prodávat potraviny určené k okamžité konzumaci, zakázáno je i ochutnávání.

V zoologických a botanických zahradách až do 25. května zůstávají zavřené vnitřní pavilony. Vstupenky se dají koupit pouze online, provozovatelé musejí dodržovat povinné minimální rozestupy.

 

Činnost kadeřnictví, kosmetických salonů nebo masérských studií také dál funguje ve zvláštním režimu - pracovníci mají povinnost při výkonu práce nosit roušky, poskytnout v provozovně antibakteriální prostředky a od ostatních zákazníků dodržovat odstup. Alespoň jednou denně musejí dezinfikovat podlahu.

I v povolených zahrádkách restaurací má být dál dodržován odstup od jednotlivých stolů minimálně 1,5 metru. Roušku si mohou návštěvníci sundat jedině při konzumaci jídla nebo pití.

 

Školní docházka a vzdělávací akce

Dosud se do škol znovu vrátili jen vysokoškoláci a studenti závěrečných ročníků, kteří se připravují na maturitu nebo na přijímací zkoušky.

Od 25. května se školy otevřou i všem žákům prvního stupně. Zbylí středoškoláci a žáci druhého stupně zůstanou až do do konce školního roku s největší pravděpodobností doma.

I výuka na prvním stupni ale bude podléhat speciálnímu režimu. Žáci budou sedět v lavicích po jednom, a to maximálně v počtu 15 dětí na jednu učebnu. Rodiče se navíc mohou rozhodnout, jestli svoje dítě kvůli riziku nákazy koronavirem do školy pošlou. Učitelé s nimi v takovém případě budou i dál komunikovat distančně.

 

Maximální kapacita 15 osob platí i pro zájmové kroužky a výuku na vysokých a uměleckých školách nebo v jazykovkách.

Sociální a zdravotnické služby

V pobytových sociálních zařízeních platí zákaz návštěv. Výjimka platí jen pro nezletilé, klienty s omezenou svéprávností nebo lidi v terminálním stadiu nemoci.

Omezení zůstává i pro porody - přítomnost se povoluje jen druhému rodiči nebo osobám ve stejné domácnosti. Ti musejí mít roušku.

Provoz lázní funguje jen s ubytováním pacientů na jednolůžkových pokojích, léčebné procedury se mohou konat v maximálním počtu pěti lidí. Nemocnice mají stále povinnost vyhradit určitou kapacitu lůžek pro pacienty s koronavirem.

 

Většinu opatření vláda plánuje rozvolnit v poslední velké vlně 25. května. Chystá se povolit provoz všech služeb, včetně dosud tabuizovaných šaten, sprch nebo umýváren. V omezeném režimu se povolí návštěvy v sociálních i zdravotnických zařízeních a omezí se nošení roušek.

 

V případě zhoršení epidemiologické situace ale ministr zdravotnictví varoval, že další rozvolnění může vláda posunout až na červen.

 

Zdroj: www.seznamzpravy.cz