DějePIC! - se natáčel v uličkách Příbora 2018

Pořad "DějePIC!" se natáčel v uličkách poblíž náměstí. Vysílal se a vysílá na stanici České televize "Déčko" a zajímavým způsobem přibližuje především české dějiny a to pro všechny věkové kategorie.

 

Níže rozhovor LTV Příbor s režisérem projektu. A nutno taky připomenout, že masky v tomto projektu realizovala Linda Šajtarová z Příbora.

 

 

Režie: 

Roman Motyčka

Účinkují: 

Tomáš Jeřábek (moderátor), Jakub Vašek, Kateřina Kocichová

Střih: 

Miroslav Bláha, Tomáš Simper

Masky: 

Linda Šajtarová

 

DějePIC!

 

Děj pořadu:

Chcete vědět, co našli archeologové u Karlštejna? Víte, odkdy používáme vidličku? Mohl Šemík skočit z Vyšehradu? Proč svatá Anežka Česká voněla? A tušíte, kdo dohodí nejdál kancem? Všechna tato a mnohá další tajemství spolehlivě zodpoví cyklus DějePIC!. Dětská talkshow protkaná scénkami, reportážemi a zábavnými rubrikami, které malého televizního diváka seznamují s českými dějinami. Moderátor pořadu, herec Tomáš Jeřábek, v každém ze šestnácti pokračování cyklu přivítá vždy jednoho velmi váženého hosta. V prvním díle je to například mytický praotec Čech, v dalších dílech do studia dorazí chrabrý husitský válečník Jan Žižka, nejstarší český kronikář Kosmas nebo patron české země svatý Václav a další osobnosti až po TGM. Povídání moderátora s historickou osobností budou doprovázet nejrůznější pestré rubriky, v nichž se potkáme s bláznivými archeology, zvídavým redaktorem televizního zpravodajství, zbrklým policejním vyšetřovatelem majorem Tenkrátem či Silvestrem Liškou a jeho historickým teleshoppingem. Všechny ztřeštěnosti nakonec uvede na pravou míru moudrý Vincent Veritas. Pořad doprovodí také písničky, v řadě případů půjde o „předělávky" známých hitů. A tak například zapějí vděční Čechové svému praotci novou verzi hitu skupiny Lunetic a jedna z vypalovaček skupiny Kabát poslouží k detailnímu popisu památné bitvy na Bílé hoře. Role hlavních účinkujících svěřil režisér a autor projektu Roman Motyčka mladým adeptům herectví z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

 

Zdroj: www.televize-pribor.cz, www.csfd.cz

Dušan Klein natáčel v Příboře film "Píseň o lítosti" - 1999

Kdyby měli obyvatelé městečka z konce 30. let dost soucitu, ušetřili by si mnoho trápení… J. Somr, J. Pecha a P. Kříž v hlavních rolích televizního filmu podle románu V. Fischla. 
Natáčelo se v bytě na náměstí v Příboře(výhledy na náměstí), restauraci Slávie, také se natáčelo v Boskovicích(hřbitov), Fulneku, Holešově.
Film k zhlédnutí online na youtube, odkaz najdete níže.

 

Režie: 

Dušan Klein

Předloha: 

Viktor Fischl (kniha)

Scénář: 

Dušan Klein

Kamera: 

Juraj Šajmovič

Hudba: 

Jaromír Vogel

Hrají: 

Josef Somr, Jiří Pecha, Pavel Kříž, František Němec, Vladimír Javorský, Jiří Hálek, Arnošt Goldflam, Alena Sasínová-Polarczyk, Luděk Eliáš, Jakub Laurych, Vida Neuwirthová

Střih: 

Zdenek Patočka

Zvuk: 

Zdeněk Zenger

 

Píseň o lítosti 1998

 

Děj filmu:

Kdyby měli obyvatelé městečka z konce 30. let dost soucitu, ušetřili by si mnoho trápení… Dr. Daniel Menasse (L. Eliáš), který jako jediný ze své židovské obce přežil holocaust, se vrací s dcerou a vnukem do svého rodiště, aby se pomodlil kadiš. Modlitbu, která podle židovské víry otevírá zemřelým cestu do nebe, chce věnovat nejen svému otci, ale všem obětem války. Návrat do rodiště v něm vyvolává vzpomínky na zážitky z dětství. Film je tak mozaikou životních epizod malého Daniela na malém městě před druhou světovou válkou. Jeho mapování života ale zahrnuje i vnímání příběhů jednotlivých příslušníků židovské obce. Píseň o lítosti je nejen sondou do života židovské obce před holocaustem, ale především poselstvím o platnosti morálních hodnot vůbec, varováním i apelem k porozumění, soucitu a tedy i lítosti. 

 

Zdroj: www.televize-pribor.cz, www.csfd.cz, www.ceskatelevize.cz, www.youtube.com

Odstávka vody SMVAK OSTRAVA 12. dubna 2022

SmVak informuje občany města o plánované odstávce vody dne 12.4.2022 od 8:00 do 14:00 na ulici Alšova č.p. 989, 990, 991, 1635 ulice nábřeží Rudoarmějců č.p. 872, 871.

Umožněno předzásobení.

 

SMVAK OSTRAVA

Odstávka vody SMVAK OSTRAVA

Tatra 13 se vydražila za neskutečných 1,8 milionu, cenou překvapila i Jawa 550 "pařez"

Zelená předválečná Tatra 13 se stala nejdražším objektem v jarní aukci na akci Retro garáž, kde se draží auto a moto veterány. Zájemce za ni zaplatil 1 810 tisíc korun. Bojovalo se také o malý motocykl Jawa 550 zvaný lidově "pařez". Vydražil se i unikát Bistella 500, který ohromuje desetiválcem na Jawě 250 "pérák".

O uplynulém víkendu se konala tradiční jarní veteránská burza Retro garáž spojená s aukcí veteránů v prostorách výstaviště v Lysé nad Labem. Byl to úspěch, vydražily se všechny nabízené položky, což se naposledy, tedy loni na podzim, nepovedlo. 

 

Zelená předválečná Tatra 13

 

Zdaleka nejzábavnější souboj proběhl o Tatru 13 z roku 1927. Vůbec poprvé se v aukci objevily předválečné stroje - Peugeot 201 a tato Tatra s vyvolávací cenou 450 tisíc. Když se cena přehoupla přes milion a nakonec 1,5 milionu, publikum bylo ve varu a Pavel Kočí začal ztrácet hlas. 

Na ceně 1,6 milionu odstoupil zájemce, majitel pivovaru, ve kterém kdysi tato krásná užitková Tatra 13 s dřevěnou korbou a po zdařilé renovaci jezdila. Do poslední chvíle bojovali dva zájemci, Tatra 13 se vydražila za 1 810 000 korun. 

"Nečekali jsme to, náš odhad byl asi tři čtvrtě milionu," říká Miroslav Kotlařík, ředitel autosalonu historických aut Veteran Car Štangl, který prodej auta zajišťoval. Vůz pochází ze sbírky ředitele muzea veteránů v Olomouci a jde o raritu, Tater 13 se vyrobilo jen něco málo přes 700 aut a jen málo jich dožilo do současnosti.

 

Zdroj: www.aktualne.cz

Na Lysou horu autobusem od 2. května do 30. září 2022 3x týdně

Lysá hora

Termíny výjezdů

Od 2. května 2022 do 30. září 2022 vždy v:

  • Pondělí, středa, pátek - výjezdy pro jednotlivce (vždy v pátek s průvodcem Turistického informačního centra Frýdek-Místek, p.o.)
  • Úterý, Čtvrtek - výjezdy pro registrované skupiny nad 30 osob
  • Sobota, Neděle a státní svátky - linka není v provozu

Jízdní řád

  • 8:30 Raškovice, hotel Ondráš (zobrazit na mapě), GPS 49.6102408N, 18.4849967E
  • 9:10 Lysá hora, vrchol
  • 9:10 - 11:20 volný čas na vrcholu Lysé hory
  • 11:20 Lysá hora, vrchol
  • 12:00 Raškovice, hotel Ondráš

Ceník jízdenek

• 299 Kč - dospělý zpáteční bez průvodce (pondělky, středy)
• 179 Kč – dítě od 3 do 15 let zpáteční bez průvodce (pondělky, středy)
• 349 Kč - dospělý zpáteční s průvodcem (pátky)
• 229 Kč - dítě od 3 do 15 let zpáteční s průvodcem (pátky)
• Děti do 2,99 let bez nároku na sedadlo zdarma

• Rezervace a koupě jízdenek online ZDE

Více informací

  • Telefon: 555 530 450 (telefonní linka funguje od 1.3. do 30.9)
  • E-mail: lysahora@3csad.cz

Zdroj: www.3csad.cz

Jihokorejsko-český film "Óda na mého otce" se natáčel v Příboře

Film Óda na mého otce se natáčel v postranních uličkách náměstí v Příboře. Tento jihokorejsko-český film zobrazuje jihokorejské dějiny od 50-tých let minulého století do téměř současnosti./2014/

Film se natáčel také v dolech Michal a Anselm. Natáčení probíhalo také v ostravské Dolní oblasti Vítkovic.

 

 

Drama / Válečný / Rodinný
Jižní Korea, 2014, 126 min

Režie: 

Je-kyoon Yoon

Scénář: 

Su-jin Park

Kamera: 

Young-hwan Choi

Hudba: 

Byeong-woo Lee

Hrají: 

Jeong-min Hwang, Yoon-jin Kim, Dal-soo Oh, Jin-yeong Jeong, Young-nam Jang, Mi-ran Ra, Seul-gi Kim, Min-jae Kim, Se-chang Maeng, Jin-soo Park, Yeong-gi Jeong, In-ho Tae, Jin-hyeok Kim, Yunho, Gil-soo Park, Sin-cheol Kang, Ji-seong Eom, Yeong-soon Son, Jae-sang Yoo, Bong-shik Hyun, Dong-won Heo, Chul-woo Han, Sun-young Kim, Rin-ah Shin, Dae-woong Jang, Yoon Go, Won-seob Lee, Jung-ho Yoo, Michala Břízová, Nak-kyung Sung, Anupam Tripathi

 

Óda na mého otce 2

 

Děj filmu:

Při evakuaci Hungnamu v roce 1951 během Korejské války Deok Soo (Hwang Jeong-min) ztratí svou sestru Mak Soon. Kvůli tomu se Deok Sooův otec (Jung Jin-young) rozhodne zůstat a hledat ji, ale řekne svému synovi, aby vzal matku a dva mladší sourozence do Pusanu, kde jeho teta vede obchod s dováženým zbožím. Jako prvorozený syn se Deok Soo stane živitelem domácnosti a dělá všechny mužské práce, aby zabezpečil rodinu. V roce 1960 ho nouze o peníze donutí odcestovat s nejlepším přítelem Dal Gooem (Oh Dal-su) do Evropy, kde si najdou nebezpečnou práci jako gastarbeiteři v německých uhelných dolech. Tam se Deok Soo zamiluje do jeho spolupracovnice, imigrantky a zdravotní sestry Young Ja (Kim Yun-jin). Spolu pak v Pusanu založí rodinu a narodí se jim dva synové. Ale Deok Soo a Dal Goo v roce 1970 opět opouštějí Koreu, aby si našli lepší živobytí, tentokrát ve Vietnamu

 

Zdroj: www.televize-pribor.cz, www.csfd.cz, www.youtube.com