Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

PROGRAM MEZINÁRODNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU LEOŠE JANÁČKA 2022 JE ZVEŘEJNĚN

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka představuje pro letošní ročník pestrý program. Od 29. května do 1. července 2022 se diváci mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v šesti městech Moravskoslezského kraje. Pomyslnou programovou osu tvoří velké symfonické koncerty zahraničních těles – Záhřebské filharmonie nebo Čajkovského symfonického orchestru v čele s legendárním ruským dirigentem Vladimirem Fedosejevem. V recitálech letos zazáří mladí interpreti, kteří již nyní dobývají světová pódia – violoncellista Zlatomir Fung z USA, kytarista Miloš Karadaglić původem z Černé Hory nebo francouzský cembalista Jean Rondeau, který je zároveň rezidenčním umělcem festivalu. Milovníci nejen klasické hudby určitě ocení folklór, jazz, drama či balet. Kompletní program včetně možnosti rezervace vstupenek je dostupný na www.mhflj.cz/program.

Po omezeních, která poznamenala poslední dva festivalové ročníky, letos představujeme program v jeho tradiční plné podobě. Kromě hudebních událostí nejen klasické hudby letos plánujeme také široký doprovodný program – výstavy, prohlídky, debaty a matiné s umělci, a chybět nebude také program pro rodiny a děti. Věříme, že naplníme očekávání publika a Janáčkův festival opět dostojí své pověsti jedné z nejdůležitějších kulturních a společenských událostí přesahující hranice našeho kraje,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

 

FESTIVALOVÉ TIPY

Symfonické vrcholy

Letošní symfonické koncerty lze již nyní označit za festivalové vrcholy. Pod taktovkou Tomáše Netopila, prezidenta festivalu, se představí Záhřebská filharmonie a sólista – ve svých třiceti letech již značně proslulý – Jean Rondeau. Také programově je tento koncert „posluchačskou lahůdkou“. Nejočekávanější událostí festivalu 2022 je „návrat“ dirigenta Vladimíra Fedosejeva, který se po třiceti devíti letech vrátí se svým Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského z Moskvy do festivalové Ostravy, ve které před mnoha lety zahájil svou zahraniční kariéru.

Mladí umělci na scénu!

Charakteristickým znakem letošního festivalu je množství talentovaných interpretů, kteří již ve svém mladém věku dosahují mezinárodního věhlasu. Mimo Jeana Rondeau, jednoho z předních světových cembalistů současnosti, festival uvítá také violoncellistu Zlatomira Funga z USA, nejmladšího vítěze Čajkovského soutěže v Moskvě v celé její historii, nebo Miloše Karadagli

e, jednoho z nejžádanějších koncertních kytaristů současnosti původem z Černé Hory.

Rodáci z kraje

Na festivalových prknech se každoročně publiku představují interpreti spojení s Janáčkovým krajem; letos to bude například Beata Hlavenková, zpívající klavíristka, aranžérka a skladatelka, která se stala držitelkou Ceny Anděl 2019 v kategorii sólová interpretka, operní zpěvačka Patricia Janečková, která v roce 2014 vyhrála mezinárodní pěveckou soutěž liturgické hudby Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě, nebo klavírista Marek Kozák, laureát prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu 2021.

Doprovodné akce pro širokou veřejnost

I letos se mohou návštěvníci těšit na rodinný víkend na Hukvaldech s workshopy pro děti. Během celého festivalu se také uskuteční řada debat a setkání s umělci a interprety v koncertních sálech i festivalových kavárnách, prohlídka hradu Hukvaldy, výstava „František Podešva připoután šťastným odevzdáním“ v ostravské Galerii výtvarného umění a další.

Nejen z klasiky živ je fanoušek

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka už dávno není jen festivalem vážné hudby – milovníci jazzu se mohou těšit na jazzový podvečer s Robert Balzar Trio a obdivovatelé tance na „taneční hostinu“ v podání baletního souboru Národního divadla moravskoslezského. Folklórní večer obstará v hukvaldské oboře Vojenský umělecký soubor Ondráš. Na hudební drama Kantáta s hvězdným obsazením se mohou diváci těšit v Divadle Mír.

Pro umělecké duše

Důležitou součástí festivalu je program pro odbornou veřejnost – letošní historicky druhý mistrovský kurz MHFLJ zaštítí excelentní houslista Ivan Ženatý. Ani letos nebude chybět koncert oceněných skladeb soutěže Generace – mezinárodní soutěže pro skladatele do 30 let.

 

FESTIVAL V ČÍSLECH

30 festivalových akcí

22 festivalových koncertů

6 měst Moravskoslezského kraje – Ostrava, Hukvaldy, Opava, Frýdek-Místek, Příbor, Ludgeřovice

10 zemí světa, ze kterých přijedou interpreti – Francie, Německo, Polsko, USA, Rusko, Černá Hora, Velká Británie, Slovensko, Česko, Chorvatsko

a 1 liška (Bystrouška)

 

 

 

O FESTIVALU

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka – Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy – a navazuje na jejich více než 40letou historii. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Veronika Gorylová

pr.manager@mhflj.cz

+ 420 737 637 719
www.mhflj.cz

 

CELÝ PROGRAM ZDE

Přílohy
pdfMezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022 - celý program [pdf, 16 kB]
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022 - celý program

Odchycen pes na Hájově

Dne 10.07.2025 odchycen na Hájově v Příboře kříženec smetanové barvy, pumr. Bližší informace na Městské policii Příbor.

Dne 10.07.2025 odchycen na Hájově v Příboře kříženec smetanové barvy, pumr. Bližší informace na Městské policii Příbor.

Opravy komunikací v Příboře začnou 15. července 2025

 

Vážení občané,

rádi bychom vás informovali, že od pondělí 15. července 2025 budou na území našeho města zahájeny opravy komunikací na celkem 14 úsecích. Opravy budou probíhat postupně podle předem stanoveného harmonogramu prací, který byl sestaven s cílem co nejméně omezit běžný provoz a život ve městě.

Práce budou zahrnovat frézování a pokládku nových povrchů vozovek, případně i opravy podkladních vrstev a výměnu obrub kolem komunikací. Bude nutné přistoupit k částečnému omezení dopravy, případně k dočasným objízdným trasám. O všech konkrétních omezeních budeme průběžně informovat na webových stránkách města a sociálních sítích města.

Prosíme vás o pochopení a strpění dočasného stavu v době realizace prací. Jsme si vědomi, že stavební činnost může dočasně narušit běžný chod města, věříme však, že výsledek – bezpečnější a kvalitnější komunikace – přinese užitek nám všem.

V příloze naleznete k jednotlivým úsekům uzavírky a harmonogram prací.

 

Opravy komunikací začnou 15. července

Změna termínu svozu směsného komunálního odpadu

 

Vážení občané,

upozorňujeme Vás, že z důvodu nepříznivého počasí nebude ve středu 9. července 2025 probíhat pravidelný svoz směsného komunálního odpadu.

Mimořádný náhradní termín svozu je stanoven na čtvrtek 10. července 2025.

Děkujeme za pochopení.

 

Změna termínu svozu směsného komunálního odpadu [Jiří Jurečka]

Příbor digitalizuje ekonomiku: méně papíru, více efektivity

Digitalizace veřejné správy není jen trend, ale nezbytný krok k modernímu, efektivnímu a přehlednému fungování úřadů. Město Příbor jde v tomto směru příkladem a už několik let postupně zavádí elektronické nástroje, které šetří čas i papír.

Již v roce 2018 město sjednotilo své agendy do informačního systému, který odstranil zbytečné duplicity, snížil chybovost a umožnil elektronické schvalování dokladů.

Od roku 2024 je Příbor také součástí pilotního projektu, který přinesl elektronické podepisování a archivaci účetních dokladů. 

„Přestali jsme tisknout faktury i tzv. průvodky a všechny dokumenty nyní podepisujeme a ukládáme jen elektronicky. Je to přehlednější a rychlejší,“ říká Bc. Karla Chybová, vedoucí odboru finančního.
Nově systém automaticky zakládá i elektronické průvodky do spisové služby a pro každou fakturu vytváří samostatný spis, což zlepšilo dohledatelnost dokumentů.

Město tímto krokem nejen zefektivňuje svou práci, ale také se připravuje na legislativní změny, které od roku 2027 uloží veřejným institucím povinnost vést účetnictví výhradně elektronicky.
„Elektronické podepisování a archivace jsou dalším krokem k moderní veřejné správě. Věříme, že se brzy rozšíří i do dalších oblastí,“ doplnila Karla Chybová.

Běžný provoz kompostárny od 07.07.2025

Informujeme občany o návratu běžného provozu kompostárny na Točně, a to od 7.7.2025.

Provozní doba
Pondělí: 07.00 - 18.00
Úterý: 07.00 - 15.00
Středa: 07.00 - 15.00
Čtvrtek: 07.00 - 18.00
Pátek: 07.00 - 15.00
Sobota: 07.00 - 12.00

Provozovatelem je firma Recovera Využití zdrojů a.s.,
správce technologie: Kamil Sarka Dis., tel.: 773 762 558, kamil.sarka@veolia.com,
obsluha kompostárny: Jaromír Šedý, tel.: 602 590 186.

Občané města Příbora mohou na kompostárnu vozit a zdarma odevzdávat veškerý bioodpad ze zahrad – jako např. větve, trávu, listí či rostliny, které si nechtějí kompostovat sami.

 

Běžný provoz kompostárny od 07.07.2025

Odstávka pitné vody 07.07.2025

Severomoravské vodovody a kanalizace informují o plánované odstávce pitné vody, dne 07.07.2025 od 08:00 do 14:00 hod.na ulicích Šafaříkova a Jiráskova.

 

Odstávka pitné vody 07.07.2025