Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

PROGRAM MEZINÁRODNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU LEOŠE JANÁČKA 2022 JE ZVEŘEJNĚN

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka představuje pro letošní ročník pestrý program. Od 29. května do 1. července 2022 se diváci mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v šesti městech Moravskoslezského kraje. Pomyslnou programovou osu tvoří velké symfonické koncerty zahraničních těles – Záhřebské filharmonie nebo Čajkovského symfonického orchestru v čele s legendárním ruským dirigentem Vladimirem Fedosejevem. V recitálech letos zazáří mladí interpreti, kteří již nyní dobývají světová pódia – violoncellista Zlatomir Fung z USA, kytarista Miloš Karadaglić původem z Černé Hory nebo francouzský cembalista Jean Rondeau, který je zároveň rezidenčním umělcem festivalu. Milovníci nejen klasické hudby určitě ocení folklór, jazz, drama či balet. Kompletní program včetně možnosti rezervace vstupenek je dostupný na www.mhflj.cz/program.

Po omezeních, která poznamenala poslední dva festivalové ročníky, letos představujeme program v jeho tradiční plné podobě. Kromě hudebních událostí nejen klasické hudby letos plánujeme také široký doprovodný program – výstavy, prohlídky, debaty a matiné s umělci, a chybět nebude také program pro rodiny a děti. Věříme, že naplníme očekávání publika a Janáčkův festival opět dostojí své pověsti jedné z nejdůležitějších kulturních a společenských událostí přesahující hranice našeho kraje,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022

 

FESTIVALOVÉ TIPY

Symfonické vrcholy

Letošní symfonické koncerty lze již nyní označit za festivalové vrcholy. Pod taktovkou Tomáše Netopila, prezidenta festivalu, se představí Záhřebská filharmonie a sólista – ve svých třiceti letech již značně proslulý – Jean Rondeau. Také programově je tento koncert „posluchačskou lahůdkou“. Nejočekávanější událostí festivalu 2022 je „návrat“ dirigenta Vladimíra Fedosejeva, který se po třiceti devíti letech vrátí se svým Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského z Moskvy do festivalové Ostravy, ve které před mnoha lety zahájil svou zahraniční kariéru.

Mladí umělci na scénu!

Charakteristickým znakem letošního festivalu je množství talentovaných interpretů, kteří již ve svém mladém věku dosahují mezinárodního věhlasu. Mimo Jeana Rondeau, jednoho z předních světových cembalistů současnosti, festival uvítá také violoncellistu Zlatomira Funga z USA, nejmladšího vítěze Čajkovského soutěže v Moskvě v celé její historii, nebo Miloše Karadagli

e, jednoho z nejžádanějších koncertních kytaristů současnosti původem z Černé Hory.

Rodáci z kraje

Na festivalových prknech se každoročně publiku představují interpreti spojení s Janáčkovým krajem; letos to bude například Beata Hlavenková, zpívající klavíristka, aranžérka a skladatelka, která se stala držitelkou Ceny Anděl 2019 v kategorii sólová interpretka, operní zpěvačka Patricia Janečková, která v roce 2014 vyhrála mezinárodní pěveckou soutěž liturgické hudby Concorso Internazionale „Musica Sacra“ v Římě, nebo klavírista Marek Kozák, laureát prestižní Mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu 2021.

Doprovodné akce pro širokou veřejnost

I letos se mohou návštěvníci těšit na rodinný víkend na Hukvaldech s workshopy pro děti. Během celého festivalu se také uskuteční řada debat a setkání s umělci a interprety v koncertních sálech i festivalových kavárnách, prohlídka hradu Hukvaldy, výstava „František Podešva připoután šťastným odevzdáním“ v ostravské Galerii výtvarného umění a další.

Nejen z klasiky živ je fanoušek

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka už dávno není jen festivalem vážné hudby – milovníci jazzu se mohou těšit na jazzový podvečer s Robert Balzar Trio a obdivovatelé tance na „taneční hostinu“ v podání baletního souboru Národního divadla moravskoslezského. Folklórní večer obstará v hukvaldské oboře Vojenský umělecký soubor Ondráš. Na hudební drama Kantáta s hvězdným obsazením se mohou diváci těšit v Divadle Mír.

Pro umělecké duše

Důležitou součástí festivalu je program pro odbornou veřejnost – letošní historicky druhý mistrovský kurz MHFLJ zaštítí excelentní houslista Ivan Ženatý. Ani letos nebude chybět koncert oceněných skladeb soutěže Generace – mezinárodní soutěže pro skladatele do 30 let.

 

FESTIVAL V ČÍSLECH

30 festivalových akcí

22 festivalových koncertů

6 měst Moravskoslezského kraje – Ostrava, Hukvaldy, Opava, Frýdek-Místek, Příbor, Ludgeřovice

10 zemí světa, ze kterých přijedou interpreti – Francie, Německo, Polsko, USA, Rusko, Černá Hora, Velká Británie, Slovensko, Česko, Chorvatsko

a 1 liška (Bystrouška)

 

 

 

O FESTIVALU

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka – Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy – a navazuje na jejich více než 40letou historii. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.

 

 

Pro více informací kontaktujte:

Veronika Gorylová

pr.manager@mhflj.cz

+ 420 737 637 719
www.mhflj.cz

 

CELÝ PROGRAM ZDE

Přílohy
pdfMezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022 - celý program [pdf, 16 kB]
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2022 - celý program

Tatra 138 respektovala nejmodernější vývojové trendy ve vývoji nákladních automobilů. Koncepčně navazovala na starší typ

Tatra 138 je československý těžký nákladní automobil s nosností 12 tun, vyráběný v letech 1959 až 1971. Kromě standardního třínápravového provedení se znakem 6×6 vznikaly i dvounápravové vozy 4×4.

O nástupci modelu Tatry 111 se rozhodlo už v roce 1952, kdy bylo centrálně naplánováno, že terénní sedmi až desetitunové nákladní automobily se budou vyrábět v Tatře Kopřivnice.

V roce 1956 se na „II. výstavě československého strojírenství v Brně“ objevily 2 nové typy nákladních automobilů s označením Tatra T 137 (4×4) a Tatra T 138 (6×6). Oba vozy měly 70 % dílů společných: motor, spojku, převodovku, podvozek konstrukce podle koncepce Tatra, kabinu a mnohé další. V novém voze se objevily též nové prvky ulehčující řidiči ovládání vozu: hydraulický posilovač řízení, vzduchový tlakový posilovač spojky a elektropneumatické řazení. Oba typy respektovaly nejmodernější vývojové trendy ve vývoji nákladních automobilů, ale koncepčně navazovaly na starší typy. Vůz Tatra T 137 byl později vyráběn jako Tatra T 138 4×4.

Podvozek nákladního vozu Tatra 138

Základ vozidel tvořil pro Tatru typický podvozek Koncepce Tatra, nesoucí přední nápravu odpruženou torzními tyčemi s nastavitelným předpětím, dále následovala hlavní a přídavná převodovka (obě v jednom bloku), mezikus, rozvodovka první zadní nápravy s mezikusem a druhá zadní náprava. Obě zadní nápravy byly odpružené podélně uloženými půleliptickými listovými péry. Pohon přední nápravy byl vypínatelný. Vozidlo mělo brodivost 800 milimetrů a mohlo k němu být připojené přívěsné vozidlo do celkové hmotnosti 15 000 kilogramů. Zadní polonápravy 4×4 (návěsové tahače) byly odpruženy rovněž torzními tyčemi. Původně měla řada zahrnovat i vozy s nehnanou přední nápravou, ale do sériové výroby se tato verze nedostala, stejně jako alternativní provedení motoru s dmychadlem.

 

Brzdy byly dvouokruhové, vzduchotlaké, působící na všechna kola. Ruční brzda byla převodová, působila na buben na konci převodovky. Vozidlo mělo (poprvé u Tatry) odlehčovací motorovou brzdu (klapku ve výfuku), zapínanou tlačítkem na přístrojové desce.

 

Motor Tatry 138

Motor nákladního vozu Tatra 138 je umístěn nad přední nápravou kvůli lepšímu nájezdovému úhlu a větší světlé výšce. Dostal označení „Tatra T 928“, byl tradičně naftový, vzduchem chlazený, osmiválcový s uspořádáním do „V“, s úhlem mezi řadami válců 75°, s ventilovým rozvodem OHV. Motor měl jednu vačkovou hřídel společnou pro sací i výfukové ventily, jeden axiální ventilátor poháněný z rozvodu motoru. Novinkou bylo, že motor nebyl chlazen stále, ale na základě teploty motorového oleje. Olej procházel kapalinovou spojkou v zadní části motoru a termostat řídil jeho průtokem její skluz. Mazací soustava měla suchou klikovou skříň, olejovou nádrž na 23 litrů a chladič oleje s mechanickým blokováním průtoku zima/léto.

 • kompresní poměr: 16,5:1

 • vrtání/zdvih: 120/130 mm

 • objem válců: 11 762 cm³

 • výkon: 180 koní (132,5 kW) při 2000 ot./min

 • maximální točivý moment: 720 Nm při 1200 ot./min

Palivová nádrž měla objem 150 litrů. Elektrická instalace byla o napětí 24 V, dva akumulátory, startér 6 koní/24 V a dynamo 24 V/500 W.

 

TATRA 138

Převodovka a spojka Tatry 138

Obě převodovky (hlavní i přídavná) byly kompaktní v jednom celku. U hlavní mechanické převodovky byl použit nový systém „Tatra-Synchron“ s pěti převodovými stupni vpřed a jedním vzad. Druhý až pátý převodový stupeň byl jištěn tzv. blokovanou synchronizací, která nedovolila zařadit dřív, než měly obě spojované součásti stejné otáčky. Oba stupně v přídavné převodovce se řadily elektropneumaticky pomocí předvoliče na rychlostní páce. Příslušný „půlstupeň“ se předvolil na rychlostní páce a po sešlápnutí spojkového pedálu se pneumaticky zařadil. Elektropneumaticky se ovládaly též uzávěrky diferenciálů a řazení pohonu přední nápravy. Spojka je suchá, dvoulamelová s kapalinovým ovládáním a se vzduchovým posilovačem. Výkon motoru se přenášel pomocí kloubové hřídele od konce spojky do převodovky. Tato koncepce byla zvolena proto, aby mohla být ve vozidle rovná podlaha a v kabině mohli sedět dva závozníci a řidič. Hlavním důvodem bylo uložení kompletu motor+spojka pružně na rámu, což podstatně omezilo přenos vibrací a usnadnilo údržbu spojky (oproti pevnému letmému uchycení k převodovce a nosné rouře u Tatry 111).

Vozidlo Tatra 138 dosahovalo maximální rychlost 71,6 km/h při průměrné spotřebě 36 litrů nafty na 100 kilometrů.

Vozy Tatra T 138 se vyráběly v řadě provedení:

 • jednostranné sklápěče (T 138 S1M)

 • trojstranné sklápěče (T 138 S3M)

 • vojenské a civilní valníky (T 138 V, VN)

 • nástavby autobagr a jeřáb

 • vojenské a civilní cisterny

 • vojenská speciální vozidla (T 138 P1V)

 • hasičské nástavby

Tatra 138 byly také úspěšně exportovány; odběrateli byli například Bulharsko, SSSR, Polsko, Rumunsko, ale i Holandsko, Francie, Rakousko a další státy. Celkově bylo vyrobeno 45 996 kusů Tatry T 138.

 
 
Zdroj: www.agroportla24h.cz

 

D48 MÚK Bělotín – Rybí, II. Etapa

Video prezentace záměru přestavby dálnice D48 MÚK Bělotín – Rybí, II.etapa.

Záměrem je uvést nevyhovující úsek dálnice do vhodného stavu. Zkapacitnění mimoúrovňové křižovatky Nový Jičín-východ, která umožní výhledové napojení na přeložku silice I/57 – obchvat Kunína. Současná mimoúrovňová křižovatka neumožňuje ani napojení ze všech směrů.

 

 

Zdroj: msstavby.cz

 

Plánovaná odstávka elektřiny Příbor - 17. 6. 2022, 7:15-17:30

Příbor
Štramberská
č. p. 474
Závišice (okres Nový Jičín)
Závišice
 
č. p. 37, 38, 39, 75, 152, 159, 175, 182, 269, 280, 310, 356, 369
kat. území Závišice (kód 791261)
parcelní č.
1071, 1080/8, 1080/16, 1132/1, 1148/24
 
odstavka elektriny Zavisice
 
Hájov
 
č. p. 7-11, 15, 16, 65, 77, 89, 97, 103, 113, 124, 125, 127, 132, 137, 146, 149, 151, 157
kat. území Hájov (kód 636771)
578/6
 
odstavka elektriny hajov

SENIOR DOPRAVA DIAKONÁČEK – ZMĚNA TELEFONNÍHO ČÍSLA

Od 01.06.2022 má Senior doprava Diakonáček PŘÍBOR pro objednávku dopravy nové telefonní číslo: 605 491 232

Palacký má ve svém rodišti vlastní vyhlídky

Krásověda, Frame Hodslavice, Školní židle a Základní kámen. Tak se jmenuje čtveřice vyhlídek či tzv. fotopointů, které mají za cíl ukázat krásu Hodslavic na Novojičínsku, vytáhnout lidi do přírody a také originálně představit osobnost Františka Palackého, nejslavnějšího rodáka obce.

Vyhlídky obyvatelé Hodslavic slavnostně otevřeli v neděli 5. června, u každé z nich zazpívali lidovou písničku. S nápadem na vyhlídky přišla jedna z místních obyvatelek Lenka Šíchová.

K jejich vytvoření ji inspiroval spis Krásověda, který Palacký napsal v mládí.

„Hledala jsem nějakou platformu, na které bychom mohli Palackého představit. A zvolila jsem umění, protože je nadčasové, lidi baví, a navíc František Palacký miloval krásu a umění,“ poukázala s tím, že slovo umělec či umělecký vetkl do češtiny právě Palacký.

 

František Palacký

 

První fotopoint nazvaný právě Krásověda stojí u Palackého rodného domku v centru obce. Jde o velký kruh z kortenu a obsahuje také citát a podpis Otce národa.

 

Zbylé tři vyhlídky jsou na kopcích nad Hodslavicemi. Prvním je obří dřevěný rám umístěný poblíž Lípy u Fojtova léska, jak místní lokalitu nazývají.

„Je to Frame Hodslavice, frame jako rám. Angličtinou chceme upozornit na to, že Palacký uměl 16 jazyků,“ poukázala.

Zbylé dva fotopointy jsou umístěny na protějších kopečcích. Základní kámen je sestaven z několika kamenů pocházejících z Hodslavic a kamene ze Zaryje na Radhošti.

 

Právě odtamtud pocházel první základní kámen na stavbu Národního divadla, který v dubnu 1868 Palacký v Praze osobně přivítal.

„A obří školní židle představuje první školní židli Františka Palackého. Je to připomínka toho, že se tady u nás začal učit a současně upozorňuje na to, že se učil a vzdělával po celý život,“ popsala Šíchová s tím, že na každém místě, která lze obejít zhruba za hodinu, se mohou lidé vyfotit, uspořádat piknik či jen posedět a vnímat krajinu.

 

Zdroj: www.novinky.cz

 

U Větřkovické přehrady vznikne dětské hřiště

Úpravy okolí Větřkovické přehrady pokračují. Po loňské rekultivaci pláže a instalaci nových převlékáren dojde v následujících týdnech na budování dětského hřiště. V blízkosti stávajících laviček budou instalovány houpačky a prolézačky s pískovým hradem. Cílem úprav je zvýšení rekreačního potenciálu vodní plochy a jejího okolí.


Větřkovická přehrada se může chlubit nádherným okolím, dlouhodobě dobrou kvalitou vody a návštěvnickým zázemím v podobě fungujícího bufetu a veřejných toalet. Město však mělo omezené možnosti, jak potenciál přehrady rozvíjet, neboť není jejím majitelem a donedávna ani nájemcem. „Po mnoha složitých jednáních se vloni daly věci do pohybu a zahájili jsme rekultivaci okolí přehrady. Pláž pokrylo 90 tun kačírku, který rekreantům zpříjemňuje vstup do vody, a instalovali jsme dvě spirálové převlékárny. Letos je na řadě dětské hřiště a v plánu je rovněž nové molo,“ uvedl Adam Ondrašík z odboru majetku města s tím, že na nové herní prvky se mohu dětští návštěvníci těšit v polovině července.

 

Přestože městský rozpočet počítal s vybudování mola už letos, tyto plány byly nakonec přehodnoceny: „Moravskoslezský kraj připravuje dotační program na podporu budování mol, takže by byla škoda nepokusit se získat externí prostředky. Pokud se nám tím podaří navýšit rozpočet akce, bude to samozřejmě ku prospěchu věci, neboť dostupné finanční částce bude odpovídat rozsah a kvalita mola,“ doplnil Adam Ondrašík. Náklady na vybudování dětského hřiště přesahují 600 tisíc a předpokládaná cena plovoucího mola je 1,5 milionu korun.

 

Ing. Mgr. Lucie Macháčková

vedoucí oddělení vnějších vztahů Kopřivnice