NAD NIKOHO SE NEPOVYŠUJ A PŘED NIKÝM SE NEPONIŽUJ

Od pátku 16.12. padal sníh. Napadlo ho opravdu hodně. Víc, než jsme za poslední roky zvyklí a ve velkém množství najednou.

Účelem tohoto článku ale není rozebírat zde Plán zimní údržby, což je závazný dokument, kterým se musí každá obec řídit tak, aby byla vždy zajištěna průjezdnost hlavních komunikací, obslužnost nejdůležitějších uzlů, bezpečnost a provoz dané obce. Plán, který je roky vylepšován a zpracováván tak, aby nevznikal chaos. Důležitost jednotlivých postupů tak nepodléhá náhlým požadavkům jednotlivců dle místa jejich bydliště. Na těchto řádcích se chci zamyslet nad něčím jiným.

Osobně si velmi vážím lidské práce, práce odborné i neodborné, manuální i nemanuální. Ochoty, každý den po celé roky přes různá úskalí, která život přináší, odvádět zadané úkoly. O to více mě stále znovu a znovu zaráží a mrzí, když si úsilí někoho jiného někdo neváží. Mnozí však svou neúctu k práci druhých dovedou do jiného rozměru. Mladý muž je schopen vulgárně křičet na ženu, která by věkem mohla být jeho matka, když si dopřeje pár minut odpočinku při směně, během které v mínusových teplotách, za tmy, dvanáct hodin v kuse odhazuje lopatou sníh. Zkusil tento mladý muž někdy podobnou práci? Kolik hodin by vydržel on? Slova, která vyřkl, se publikovat nedají. Ona je však poslouchat musela místo poděkování za uvolnění přechodů pro chodce. Starší muž hrozí holí řidiči, který vyhrnuje komunikace, aby mohla projet například záchranná služba. Možná i on bude někdy potřebovat záchranku přivolat. Skupina občanů nadává obsluze svozového vozidla, která se přes závěje snaží zajistit odvoz odpadu. I jejich odpadu.

Jste neschopní…“ , „Proč odpočíváte…radši makejte, ne…“ „Kdy už k**va přijede nějaká technika na naší ulici“

Obdobných vět bychom mohli sepsat celou stránku. O komentářích publikovaných prostřednictvím sociálních médií se raději ani nebudu zmiňovat.

 Je velice důležité, aby se z naší práce nevytratila hlavní myšlenka. Zaměstnanci technických služeb dělají svou práci proto, aby se příborským občanům dobře žilo. Děláme to rádi a děláme to jak nejlépe umíme. Vím, že ve společnosti je velká frustrace, napětí a nejistota. Nedělejte si ale z lidí kolem sebe hromosvody, raději se na ně usmějte 😊.

Buďme k sobě milí, a to nejen o Vánocích.

 

S přáním krásných svátků

Ing. Vladimír Pavelka, ředitel Technických služeb města Příbora

ÚŘAD PRÁCE ČR ROZŠIŘUJE OD 01.02.2023 SLUŽBY SVÉHO CALL CENTRA

Informace o průběhu řízení v případě vaší
žádosti se nově dozvíte na bezplatné lince

Call centra ÚP ČR 800 77 99 00.

 

Požádali jste si o příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, rodičovský příspěvek nebo porodné, nedostali jste od Úřadu práce ČR v zákonné lhůtě žádné vyrozumění a chcete vědět, jak to vypadá se zpracováním vaší žádosti? Úřad práce ČR nabízí od 1. února 2023 novou službu.

 

Informace o průběhu řízení v případě vaší žádosti se nově dozvíte na bezplatné lince Call centra ÚP ČR 800 77 99 00

 

Na základě specifických identifikačních údajů vám konzultanti sdělí, v jakém stadiu zpracování je vaše žádost, případně, kdy můžete očekávat peníze. Vzhledem k tomu, že během probíhajícího řízení o dané dávce není možné předvídat jeho výsledek, nesmí zaměstnanci ÚP ČR v této fázi sdělovat po telefonu konkrétní citlivá data (např. výše dávky nebo důvod jejího ne/přiznání). Informaci o tom, kdy ÚP ČR vyplatí peníze, je možné sdělit po vydání rozhodnutí. Identifikačními údaji pro komunikaci jsou minimálně dvě specifikace. Obdobně jako při komunikaci s bankou, aby bylo skutečně zaručeno, že volající je oprávněn požadované informace dostat. Provozní doba Call centra Úřadu práce ČR:

pondělí 8.00–17.00 hod.

úterý 8.00–15.00 hod.

středa 8.00–17.00 hod.

čtvrtek 8.00–15.00 hod.

pátek 8.00–13.00 hod.

Nadále platí, že pokud potřebujete i jakékoli informace obecného charakteru, můžete se obracet na Call centrum ÚP ČR na bezplatnou linku 800 77 99 00 či posílat své dotazy na e-mail: callcentrum@uradprace.cz.

Tři pozorování medvěda u Kopřivnice, město varuje před venčením psů na volno

V jižní části Novojičínska se nejspíše pohybuje medvěd. Vyplývá to ze tří známých pozorování této šelmy u Kopřivnice. Město už na svém facebookovém profilu na tuto skutečnost upozornilo.

 

„Několik myslivců v neděli spatřilo medvěda v okolí Červeného kamene. Proto prosíme, abyste při procházkách okolními lesy dbali zvýšené opatrnosti a nenechávali své psy běhat v lese na volno,“ uvedlo oficiálně město

 

Medvěd Kopřivnice

 

Červený kámen je vrchol (690 m. n. m.) při jižním okraji Kopřivnice v Podbeskydské pahorkatině.

Mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková na dotaz iDNES.cz uvedla, že jde už o tři pozorování medvěda, přestože žádné potvrzující fotografie nebo video podle dostupných informací zatím nejsou k dispozici. Do lokality se chystají přijet odborníci, aby zmapovali případné stopy medvědova pohybu. Dodala, že v posledních letech se nic podobného nestalo.

Pozorování potvrdil také Mojmír Boháč, předseda mysliveckého spolku Lichnov-Bordovice, který obhospodařuje i honitby na opačné straně Červeného kamene. „Už před třemi týdny jeden náš člen pozoroval medvěda v toto oblasti v noci na termokameře. Nyní ho prý viděli další lidé, slyšel jsem i o nějakém pozorování v oblasti Horeček u Frenštátu pod Radhoštěm,“ podotkl.

 

Někteří medvědi nespí a toulají se krajinou

Dana Bartošová z CHKO Beskydy sdělila, že o letošním pohybu medvěda v Beskydech dosud neměli žádné informace. Upozornila však, že to nelze vyloučit, a to ani mimo hlavní beskydské hřebeny. „Máme zprávy ze Slovenska, že vzhledem k mírné zimě řada medvědů neulehla ke spánku, ale pohybuje se venku a hledá potravu,“ zmínila.

Medvěd může za den ujít i deset až patnáct kilometrů. Bartošová připomněla medvědici, která se v roce 2019 dostala až do oblasti Hukvald, tedy také nedaleko od Kopřivnice. „Její pohyb byl potvrzen a sledován, protože měla telemetrický obojek. Pak však zamířila na Slovensko,“ popsala ochránkyně přírody.

Znám je také případ medvěda, kterého v roce 2012 zachytily kamery vojenského objektu u Hostašovic mezi Novým Jičínem a Valašským Meziříčím.

 

Zdroj: www.idnes.cz

Manipulativní šarlatán Freud v populárně naučné publikaci o počátcích moderní psychiatrie

Málokterý vědec vyvolává tak kontroverzní reakce jako zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud. Jedni jeho teorie označovali za pseudovědu s tím, že vrátil psychologii „o sto let zpátky“, jiní se jeho díla i v současnosti zastávají, jako například nositel Nobelovy ceny za medicínu Eric Kandel, podle nějž psychoanalýza stále představuje nejkoherentnější a intelektuálně nejuspokojivější pohled na lidskou mysl.

 

U Alpressu v překladu Kateřiny Orlové vyšla před půl rokem kniha Pacienti Sigmunda Freuda, jejíž autor, filozof a literární komparatista Mikkel Borch-Jacobsen, jednoznačně patří do první skupiny, tedy mezi Freudovy ostré a dlouhodobé kritiky. Borch-Jacobsen se narodil ve Francii, ale od roku 1986 působí ve Spojených státech. Mimo jiné významně přispěl do sborníku s názvem Černá kniha psychoanalýzy (Le Livre noir de la psychanalyse. Vivre, penser et aller mieux sans Freud) z roku 2005, jehož příspěvky zdůrazňují psychoterapeutická selhání zmíněné metody.  

 

pacienti sigmunda freuda

 

Stejně odmítavý postoj zastává Borch-Jacobsen i v knize Pacienti Sigmunda Freuda, svém prvním titulu přeloženém do češtiny. Přibližuje v něm průběh terapie i životopisy 38 lidí, které Freud léčil a mnohdy proslavil chorobopisy, ve kterých používal přezdívky jako Dora, Malý Hans, Krysí muž či Vlčí muž. Borch-Jacobsenův soud je zdrcující: Freud se v jeho podání jeví být vypočítavým a manipulativním šarlatánem, který svým pacientům neblaze zasahoval do životů a jehož „léčba“ měla spíše destruktivní účinky. Takže se někteří z nich, pokud terapii přežili, poté snažili odejít co nejdál od Vídně (a Freuda). Pokud se hrstka pacientů nakonec uzdravila, tak podle autora proto, že jejich symptomy prostě odezněly nebo si daní jedinci dokázali pomoci sami, jako třeba slavný dirigent Bruno Walter. Jestliže byl podle autora Freud v léčbě výjimečně přece jen úspěšný, tak spíše tehdy, když vůbec nepraktikoval klasickou psychoanalýzu. To měl být případ jistého Alberta Hirsta, s nímž nerozebíral jeho oidipovský komplex, ale různými komplimenty se snažil „vzkřísit jeho sebevědomí“.

Pro znalce zmíněných chorobopisů může mít kniha velký význam, protože jim umožní nahlédnout životy daných lidí z jiné perspektivy, a navíc se dozví, jak se jejich osudy vyvíjely dále. Borch-Jacobsenův názor na Freuda je ovšem tak vyhraněný, že rozhodně nedoporučujeme dělat si celkový obrázek o slavném moravském rodákovi pouze na základě této knihy.

 

Zdroj: www.reflex.cz

Připomeňte si 40 let od zavedení vozidla Tatra 815 do sériové výroby

Sériová výroba vozidel Tatra 815 se rozběhla začátkem roku 1983. Nová řada při svém náběhu nabídla 36 základních modifikací, tím nahradila 57 modifikací vozidel modelových řad Tatra 148 a Tatra 813, přičemž navíc plnila 12 dalších zcela nových požadavků.

Modelová řada Tatra 815 měla pět základních podskupin. Pro civilní trh byla, až na výjimky, vyráběna výhradně vozidla 6x6 a v provedení s nápravami bez redukcí v nábojích kol, vojenské verze automobilu Tatra 815 měly naopak pouze nápravy s redukcemi v nábojích kol a byly v provedení 6x6 a 8x8.

 
TATRA 815

 

Zahájení výroby nákladního automobilu Tatra 815 předcházely zkoušky jízdních vlastností na kopřivnickém polygonu a na Sibiři, kde byla vozidla vystavena těm nejtvrdším možným podmínkám. Podvozek vychází z již tradiční koncepce s centrální nosnou rourou a výhodou zůstává i možnost zaměnitelnosti značného množství dílů. Tím se zjednodušila montáž a následná údržba, což se projevilo i do výsledné spolehlivosti automobilu.

Těžká nákladní vozidla řady Tatra 815 mířící do služeb Československé lidové armády (později Československé armády) byla v první fázi (od roku 1982 až do vstupu České republiky do NATO) prakticky výhradně osazována dvanáctiválcovými motory T3-930, dle provedení vozidel buď v atmosférickém anebo v přeplňovaném provedení.

 

TATRA 815

 

Tatra 815 měla také typicky osazenou kabinu ještě více (přesně o 130 mm) před přední nápravou proti civilním verzím, a to z důvodu umístění autobaterií před přední tzv. taktická kola většího průměru. Nikoho samozřejmě nemůže překvapit, že vozidla nové obchodní řady Tatra 815, kterých se jen do roku 1991 vyrobilo 100 000 kusů, se okamžitě staly novým standardem v ČSLA, později jen v „okleštěné“ Československé armádě a nakonec od roku 1993 jen v Armádě České republiky (AČR).

 

TATRA 815

 

Zdroj: https://www.agroportal24h.cz/

O titul Historické město roku se za Moravskoslezský kraj uchází Příbor

O titul Historické město roku se za Moravskoslezský kraj v celostátním kole bude ucházet Příbor na Novojičínsku. Ocenění už město získalo v roce 2015, řekla mluvčí ostravské pobočky Národního památkového ústavu Petra Batková. Soutěž bude vyhodnocena v dubnu. Ocenění se uděluje za nejlepší regeneraci městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vyhlašuje ji ministerstvo kultury, ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

ERB Příbora

„V únoru a březnu se uskuteční celostátní hodnocení a 18. dubna pak bude v Praze slavnostní vyhodnocení celé soutěže,“ řekla Batková. Dodala, že Příbor se do Programu regenerace zapojil již v roce 1993. Dvakrát bylo město nominováno do celostátního kola a v roce 2015 získalo ocenění Historické město roku, a to především díky dokončení obnovy areálu piaristického kláštera spolu s klášterními zahradami.

Tentokrát nominace souvisí s dokončenou celkovou obnovou budovy radnice, obnovou exteriéru rodného domu Sigmunda Freuda a restaurováním vitrážového okna v presbytáři kostela svatého Kříže. „Dále se pokračovalo s obnovou fasády budovy fary, včetně zhotovení vstupních dveří dle historické ikonografie,“ doplnila Batková.

 

Nejnáročnější stavební akcí města byla kompletní obnova a rekonstrukce funkcionalistické radnice z let 1936–1938. Město ji rozdělilo do tří etap. „Cílem bylo zlepšení technického stavu budovy, zajištění bezbariérového přístupu, ale především zachování a rehabilitace památkových hodnot objektu,“ řekla dozorující památkářka Markéta Jurašková. Další významnou stavební akcí města byla obnova rodného domu Sigmunda Freuda. Navázala na novou výtvarnou a interaktivní expozici Freudovy pravnučky Jane McAdamové Freudové nazvanou Muzeum myšlení.

Soutěž o titul Historické město roku se koná od roku 1995. Do Moravskoslezského kraje putoval celostátní titul třikrát. Poprvé zásluhou města Nového Jičína, které se stalo historickým městem roku 2001, dále pak Příbora za rok 2015 a Štramberka za rok 2019.

 

Zdroj: nasregion.cz

POZVÁNKA NA 3. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA PŘÍBORA

Místostarostka města Příbora Vás zve na 3. zasedání Zastupitelstva města Příbora, které se uskuteční dne 2. 2. 2023 v jednacím sále piaristického kláštera se začátkem v 16:00 hodin.