Nejdelší Tatra na světě má přes 25 metrů, 7 náprav a spotřebu 150 litrů. Za volant smí jediný člověk

Žádnou takovou na světě nenajdete, protože je zkrátka jedinečná. Zakázkově vyrobená Tatra T 815-7 Force sloužící v hutích Liberty na Ostravsku je nejdelší na světě, má velice specifické poslání a v celém podniku pracuje jenom jeden člověk, který ji umí řídit. Jednoho dne jsme však přijeli i my, vůz řádně okoukli, projeli se a tady jsou naše dojmy.

 

Že už žádnou takovou v životě člověk nenajde, to si lidé kolikrát říkají o svých partnerkách, nicméně převedeno do dnešní motoristické doby lze toto prohlásit o nejdelší Tatrovce na světě, která jezdí v hutích Liberty v Ostravě. A protože jde o světový unikát, jenž nedávno prošel drobnou modernizací, dorazili jsme za ní i my.

 

Jmenovitě jde o společností Partner – Ipex na míru upravený model Tatra T 815-7 Force 14×8 s délkou 25,3 metru a se sedmi nápravami, přičemž zatáčecí jsou první dvě a poslední tři. Co se týče pohonu, tak stálá síla putuje na třetí a čtvrtou nápravu s možností připojení pohonu první a druhé, což se děje na površích s nízkou adhezí.

 

Dvoumístná kabina modelu je umístěná před přední nápravou a možná se budete divit, ale auto schválené jakožto vozidlo zvláštního určení má klasické registrační značky a smí jej teoreticky řídit kterýkoli způsobilý držitel řidičáku skupiny C.

 

Vozidlo sice jezdí vesměs jen po rovině a rychlostmi do nejvýše 60 km/h, nicméně i tak potřebuje dost síly, protože převáží speciální závitové tyče, které se používají pro dlouhodobé kotvení budov, dolů, svahů, tunelů, přístavů či skal.

Proč Tatra?

Proč právě Tatra a ne třeba MAN nebo Mercedes? Tatra se pyšní unikátní koncepcí – centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami – což umožňuje poskládat podvozek přesně na požadovanou míru (jako Lego). V požadavcích zadavatele hrála roli také nízká výška kabiny, což je zase předností modelové řady Force. Úpravci se navíc podařilo kabinu přesunout před přední nápravu i motor, která tak neomezovala vrchní ložnou plochu nástavby. Tím pádem auto vyšlo jak délkově (25,3 m), tak výškově k podlaze nástavby (2,4 m).

 

Tyto tyče dosahují délky až 24,4 metru, vozí se z výrobní linky do skladu po balících vážících (každý) pět tun a poté jsou exportovány do celého světa. Společnost Liberty Ostrava je totiž jedna z mála firem, která je schopná takhle dlouhé tyče (navíc spojitelné maticemi) zhotovit, případně je upravit na míru zákazníkovi.

 

No a aby se převoz vyplatil, tak se na speciál naloží klidně 50tunový náklad, s nímž si musí poradit zejména vzduchem chlazený vznětový osmiválec Tatra 12,7 litru o výkonu 300 kW (407,8 k), spárovaný s šestirychlostním automatem Allison.

K dispozici je také redukce, která je přiřazená permanentně, proto má auto maximálku jen šedesát za hodinu, spotřebu 150 litrů nafty na sto kilometrů a 400litrovou palivovou nádrž. Brzdy jsou tradičně bubnové, řízení vybavené posilovačem.

 

Kabina platí za klasickou tatrováckou s ikonickým centrálním budíkem. Pro komfortnější práci má šofér k dispozici tepelné čerpadlo a na zimu klasický bufík (nezávislé topení). Přepínače a ovladače nejsou kdovíjak moderní, některé z nich vás vrátí do 70. let, nicméně na to courání po areálu…

Zmínili jsme rovněž nedávnou modernizaci. Ta spočívala v tom, že nahoře přibyly nadstavbové bezpečností prvky, aby mohli nakládající pracovníci stát přímo na autě, což dříve kvůli předpisům nešlo.

 

Taky si říkáte, proč se takové auto v pořizovací ceně cirka 500 000 EUR (cca 12 milionů korun) vlastně kupovalo? Jednoduše muselo. V areálu hutí Liberty jsou na železniční dráze ostré zatáčky, kde by měly speciální a těžko dostupné vagony (tzv. Rbns) s délkou 25 metrů problém s obslužností. Navíc shánějte si spolehlivého dopravce, v jehož vozovém parku budou speciály pro transport skoro 25metrových tyčí.

 

Nejdelší TATRA

Maturita pro zkušené

Po usednutí za volant se sice ocitnete v klasické tatrovácké kabině, jenže ani pohled do zpětných zrcátek vás neujistí, že tam někde vzadu auto končí. Prostě nevidíte na konec. Z toho důvodu zde má šofér ještě permanentně aktivovanou koncovou kameru.

 

V rámci řízení celkem obstojně zvládáme i výjezd ze zastávky autobusem, nicméně u nejdelší Tatry je vše jinak. Pouhé odpoutání se od kraje obrubníku zabere několik desítek metrů a jemné otáčení volantem. Jestliže bychom krajnici opustili tzv. na kamioňáka či autobusáka, tak zadním převisem stejně zbouráme vše, co se nachází po pravé straně.

Teprve až tehdy nám došlo, jak je 25 metrů šílená délka. Nefungují tady pravidla jako pro jízdu s autobusem či nákladním vozem, proto jsme do zatáček najížděli dle pokynů našeho koordinátora Jirky Soldána, který je zároveň jediným člověkem v podniku, jenž tento kolos řídí.

 

Ptáte se, co když je dotyčný nemocný, má úraz nebo dovolenou? Ano, tak auto prostě nejezdí. Ačkoli prý pro tento speciál není v hutích úplně každodenní vytížení.

Když se nám podařilo projet komunikace v areálu a obří myší dírou proklouznout na velký otevřený plac, začali jsme zkoušet, jak auto vlastně plně zatáčí a jak velké má přední/zadní převisy. Pakliže jste touto Tatrou nepolíbení, nebude vám na manipulaci stačit ani celý fotbalový stadion, což nám ukázal náš test spočívající v přejezdu vlakových kolejí na cvičné ploše.

 

V prvním kole bez rad koordinátora jsme si najeli na imaginární přejezd a dopadli tak, že jsme museli na konci plochy couvat a zadkem pochopitelně blokovali nepoužívané kolejiště. Na druhý pokus už s radami našeho mentora jsme vykouzlili krásný oblouček zakončený úspěšným zdoláním železnice bez případných katastrof a výluk, jakých v reálu mají České dráhy běžně plný ranec.

 

Tatra T 815-7 Force 14×8 sloužící v Liberty je maturitou i pro zkušené řidiče náklaďáků či kamionů. Platí zde jiná pravidla a jiné těžiště, jelikož musíte v zatáčkách kalkulovat i s tím, že nahoře máte usazených až 50 tun materiálu. Do toho je auto dlouhé jako 14 dní práce, výhled dozadu mimo kamery takřka žádný a mumraj kolem vás občas poměrně divoký. Tedy nic pro začátečníky…

 

Zdroj:www.garaz.cz

Valašská rally KOWAX 2023 kudy se pojedou RZ

Na mapě najdete trasy kudy povede letošní Valašská rally KOWAX 2023. Zajímavá bude speciální RZ v Dolních Vítkovicích.

 

Celkova-mapa-VR-2023-s-trasami-RZ-a-spojovacimi-useky_A3

 

Martin Straka okomentuje speciálku Vítkovice

 

Organizační tým KOWAX Valašské rally ValMez 2023 se rozhodl speciální rychlostní zkoušku Vítkovice pojmout jako svátek motorsportu. S označením RZ 15 / 16 se uskuteční v neděli 2. dubna 2023, se startem v 14:15 hodin. O vytvoření skvělé atmosféry podél trati obou průjezdů se postará známý ostravský motoristický komentátor Martin Straka.

 

Martině, co Vás prvně napadlo, když jste uslyšel, že Valašská rally míří do industriálního areálu Dolní Vítkovice?
„Že je to skvělý nápad! Miluju taková propojení a hned mi přilítla vzpomínka na mexické závodiště Monterrey, které se také točí okolo ocelárny. V dolní oblasti jsem navíc jako doma. Táta Vít tam pracoval, dlouhé roky tam fotím hudební festival Colours of Ostrava a tak dále, a tak dále…“

 

Přece jen jste známější jako komentátor okruhových podniků, jak se těšíte na rally akci?
„Moc. V roce 2017 jsem komentoval Barumku, loni historickou Bohemku a dříve taky různé soutěže historiků. Je to vlastně prosté – odmala žiju celým motorsportem. Máte pravdu, že okruhy je moje hlavní scéna, ale když přijde nabídka z jiného motoristického odvětví, přehodím výhybku a soustředím se na danou věc. Teďka to bude Valaška, na kterou jsem jezdil jako kluk ještě před ´Listopadem´. Později, když jsem pracoval v deníku Sport, jsem byl na místě s fotoaparátem a perem. Za Valašku svým způsobem může Tomáš Enge. Ředitel soutěže Jaroslav Tomaštík sháněl do Ostravy komentátora a k němu závodníka. Tom mu řekl, že ve mně má dva v jednom. To je sakra milé.“

Jaký očekáváte zájem lidí na Ostravsku, případně v Moravskoslezském kraji? Přece jen je to oblast, kde není motoristický sport aktuálně až tak populární. Nebo se mýlím?
„Věřím v mocný ohlas, ve velkou návštěvu a sám udělám vše pro propagaci. Můj Facebook je plný, druhým rokem jsem i na Instagramu a oba tyto prostory jsou velmi funkční. A navíc motorsport byl na Ostravsku vždycky velmi silný, tak se s celým štábem Jaromíra Tomaštíka pokusíme tuhle skvělou vášeň opět v lidech probudit.“


Jste ve spojení s ostravským týmem Fesh Fesh, budou na místě vystaveny i týmové tatrovky?
„Ano, jel jsem letos s týmem Tomáše Vrátného svůj druhý Dakar, takže spojení je velmi blízké. Tatrovky Jamalky na místě mají určitě být, což beru jako velkou atrakci. Dakar je u nás obrovský fenomén, který se narodil v 80. letech minulého století díky Karlu Lopraisovi a jeho kolegům z týmu Tatra a LIAZ. Silně to vnímám i po návratu, kdy máme plno přednášek a besed. A všude je plno!“

V průběhu neděle 2. dubna se m
ůžete se těšit na soutěžní speciály v čele s Václavem Pechem ve voze WRC, dvacítku vozů Rally2, drift show a drift taxi, sraz veteránů či upravených aut, závod RC modelů, simulátory nárazu, koncerty a mnoho dalšího.

Věříme, že program nadchne nejen velké chlapy, ale na své si přijdou i děti, pro které máme připravené soutěže a atrakce. K dispozici bude také občerstvení. Co by to bylo za rally akci bez piva a klobásy!

 

 

 

 

Program KOWAX Valašské rally ValMez v DOV:

 

9:00-13:00 Drift show a drift taxi Furt bokem
9:00-14:00 Závody 1. Valašské rally 2023 RC modelů
10:00-11:00 Koncert kapely FATT BOYS

14:15 start RZ VÍTKOVICE - komentovaná zóna

16:00 Vyhlášení výsledků 1. Valašské rally 2023 RC modelů
16:30 Koncert kapely GATE CRASHER a MOTORBAND

18:00 Ukončení programu

 

9:00-18:00 Doprovodný program:
· drift show a drift taxi s Furt bokem
· zážitkové jízdy s Pavlem Valouškem v Mitsubishi Lancer Evo IX
· sraz a ukázková jízda veteránů
· výstava sportovních a tuningových vozidel snizeno.cz a lower united
· prezentace záchranné techniky
· prezentace aut navržených a sestrojených VŠB – Technická univerzita Ostrava
· prezentace ÚAMK a BESIP
· soutěže ve znalostech pravidel silničního provozu pro děti
· simulátor nárazu a převrácení vozu
· automobilový a cyklistický trenažér
· velkoplošné obrazovky
· komentovaná zóna

 

Informačním kanálem 41. KOWAX Valašské rally ValMez 2023 bude postupně aktualizovaná internetová stránka www.valasskarally.cz. Informace k soutěži lze získat rovněž na facebookovém profilu soutěže Valašská Rally ValMez, pro posádky bude k dispozici aplikace Sportity.

 

41. KOWAX Valašská rally ValMez 2023, tiskový servis

Tomáš Plachý

Foto: archiv

Přílohy
pdfCelkova-mapa-VR-2023-s-trasami-RZ-a-spojovacimi-useky_A3 [pdf, 6894 kB]
Celkova-mapa-VR-2023-s-trasami-RZ-a-spojovacimi-useky_A3

Do uzávěrky Valašky zbývají poslední hodiny

V pondělí 20. března o půlnoci se uzavře možnost přihlášení na KOWAX Valašskou rally ValMez 2023. Úvodní podnik European Rally Trophy a českého šampionátu proběhne ve dnech 31. března – 2. dubna 2023.

 

Stalo se tradicí, že před úvodním závodem sezóny si řada posádek dává s přihláškou na čas. I když se zřejmě dá očekávat celkový pokles počtu účastníků vzhledem k odřeknutí zařazení našeho závodu do slovenského šampionátu, stále věříme, že se v počtu domácích přihlášek přiblížíme loňským statistikám: 52 soudobých + 13 historiků.

 

VR_2022_hybner

 

Už nyní víme, že se soutěže s centrem ve Valašském Meziříčí, která probíhá na silnicích Zlínského a Moravskoslezského kraje, účastní tři nejrychlejší posádky loňského ročníku. Právě díky této trojici přinesla loňská Valaška po sportovní stránce jednu z největších bitev sezóny 2022. Vedoucí trojici dělilo v cíli jen necelých 10 sekund, o všem rozhodovala až závěrečná zkouška v okolí Bystřičky. Absolutně vyhráli Václav Pech s Petrem Uhlem (nadále pokračují s Fordem Focus WRC), druzí, ale vítězně v rámci MČR, závod dokončili Filip Mareš s Radovanem Buchou. Těmi třetími nakonec byli, pro mnohé překvapivě, Jan Kopecký s Janem Hlouškem. Právě tato dvojice letos na Valašsku a Lašsku představí v české premiéře vůz Škoda Fabia RS Rally2.

Mezi přihlášenými nechybí ani druhý vicemistr ČR 2022 Dominik Stříteský či další rychlí jezdci s vozy specifikace Rally2 (Jan Černý překvapivě s hyundaiem, Aleš Jirásek, Martin Vlček, Ondřej Šimek, Karel Trněný). Organizátoři obdrželi i přihlášky od nejrychlejších dvou jezdců Poháru 55+ Petra Zedníka a Marka Vlčka, stejně jako od juniorského šampióna Kryštofa Zpěváka. Právě kategorie dvoukolek zatím na očekávaná jména čeká, snad se jich dočkáme. Černým koněm by mohl být bývalý slovenský šampión dvoukolek Ján Kundlák (Renault Clio Rally4).

Dva jezdci jsou přihlášeni se speciály R-GT (Jakub Jirovec / Alpine a Martin Rada / Abarth), po dvouleté pauze se opět představí domácím fanouškům Jaroslav Pešl (Ford Fiesta Proto).

 

VR_stritesky_web

 

Zápočet do FIA European Rally Trophy (ERT) a šampionátu CEZ, stejně jako možnost rozjet se před startem polského šampionátu v druhé polovině dubna, přilákal na start polské jezdce Lukasze Kotarbu a Michala Tochowicze. Oba na našich tratích představí minimálně nasazovaný Citroën C3 Rally2. Hyundaie za Škodu Fabia Rally2 evo vyměnil v zimní pauze Slovák Vladimír Hanuš.

Konkurenci dvoukolek bude jistě chtít potrápit Polák Marek Nowak (Opel Corsa Rally4), další zahraniční účastnicí bude Rumunka Catherine Radulescu (Renault Clio Rally5).

 

Jak jsme uvedli už v úvodu, uzávěrka přihlášek v rámci licenčního systému Autoklubu ČR končí v pondělí 20. března o půlnoci. Na webových stránkách a v aplikaci Sportity jsou zveřejněna Zvláštní ustanovení 41. KOWAX Valašské rally ValMez.

 

VR_zpevak_web

 

Informačním kanálem 41. KOWAX Valašské rally ValMez 2023 bude postupně aktualizovaná internetová stránka www.valasskarally.cz. Informace k soutěži lze získat rovněž na facebookovém profilu soutěže Valašská Rally ValMez, pro posádky bude k dispozici aplikace Sportity.

 

41. KOWAX Valašská rally ValMez 2023, tiskový servis

Tomáš Plachý, foto: Rallyservice.cz

Oživili jsme Tatru Beta! Představujeme levné české MPV i malou dodávku se srdcem Hyundai

Pro naši zemi ikonická Beta počala svůj život jakožto elektromobil, dále dostala „střeva“ z Favoritu a nakonec získala moderní techniku od tehdy rozvíjející se značky Hyundai. Druhá generace sice už nevznikla, nicméně my ji s naším dvorním designérem alespoň virtuálně stvořili tak, jak si myslíme, že by vypadala dnes. Dívejte, toto je nová Tatra Beta!

Asi netřeba připomínat, že počet nabízených nových malých osobních i užitkových vozidel začíná pomalu klesat, což se nese ruku v ruce s přísnějšími emisemi a přechodem na alternativní paliva.

Nám však levní prcci s poctivým čtyřválcem chybí, proto jsme s naším dvorním designérem Rosťou Prokopem dali hlavy dohromady a stvořili novou Tatru Beta, která přímo navazuje na původní modelovou řadu Beta. Cíl byl jasný – vymodelovat cenově dostupné, líbivé a praktické vozidlo pro všechny.

A výsledek se dostavil. Hleďte, toto je nová Tatra Beta, kterou představujeme v naprosto nejzákladnějším provedení v bílém hávu a s nelakovanými nárazníky. Inspirovaní originálem ovšem nezapomínáme ani na sytě červenou užitkovou variantu, jež se chlubí objemným nákladovým prostorem.

A konečně žlutá Beta, prosklená, vytvořená ve stylu malého rodinného MPV pro pět dospělých osob.

Designérem navržená příď si zakládá na jednoduchosti, ovšem neminete zde několik ikonických prvků. Koukněte na čelní štít s logem Tatry, jehož konce vodící vzduch k sání motoru obtékají diodová světla.

Nechybí ani decentní mřížky chladiče pod i nad registrační značkou sloužící pro přísun vzduchu ke standardnímu i klima chladiči.

 

TATRA BETA PŘÍBOR KOPŘIVNICE

 

Nahoře na kapotě pak najdete další prolis, který funguje jako nasavač pro topení, tedy stejně, jako tomu je u originální Tatry Beta. A protože jde o malé a levné auto, stačí mu jeden stěrač, ovšem pořádný.

Boční linie nejsou nikterak divoké, nicméně potěší zpětná zrcátka umístěná na dveřích, což zlepšuje rozhled z kabiny řidiče. Kvůli aerodynamice jsou mechanicky výsuvné kliky zapuštěné do dveří a poměrně malé.

V závislosti na variantě se pak na vozidle objevují jinak barevná litá kola obutá na pneumatikách Michelin.

Zadní části vévodí vertikální diodová světla, střechu kvůli obtoku vzduchu zakončuje malý spoiler, zatímco relativně obyčejný zadní nárazník zdobí funkční koncovka výfuku. Pokud jde o páté výklopné dveře, tak ty jsou standardně prosklené i u užitkových variant.

Nová Beta je opět výsledkem spolupráce s firmou Hyundai, která oprášila staré vztahy a dnešní kopřivnické automobilce nabídla svoji čtyřválcovou pohonnou jednotku z modelu i20.

Novou Betu proto pohání zážehový čtyřválec 1,2 litru s nepřímým vstřikem paliva, který si snadno rozumí také s dodatečně montovaným pohonem na LPG. Výkon motoru je 84 koní, točivý moment 117 Nm, přičemž ona síla putuje skrze pětirychlostní manuál na přední kola.

Maximální rychlost je kolem 170 km/h, zrychlení z nuly na sto vozu zabere asi 13 sekund, přičemž kombinovaná spotřeba vyjde v nenaloženém stavu na cirka 5,5 litru na sto kilometrů.

V základu za necelých 350 000 Kč s daní jsou všechny povinné systémy včetně ABS i ESP, nechybí ani tempomat, diodové lampy, rádio, stavitelná sedačka řidiče, výhřev zrcátek i elektricky ovládaná okna vpředu. Na přání je k dispozici klimatizace, parkovací kamera, výhřev sedaček, multimediální systém nebo třeba vylepšené audio.

Jestliže se automobil na trhu uchytí, slibují zástupci z kopřivnického závodu zástavbu vznětového čtyřválce 1,5 litru od Renaultu nebo zhotovení obytné vestavby od českého producenta Egoé.

 

Ačkoli bychom takové vozidlo skutečně rádi, musíme vás a vlastně i sebe zklamat. Jde pouze o virtuální výtvor našeho designéra. Ovšem věřte nám, že kdyby takové auto opravdu existovalo, už by stálo v naší garáži, a to nikoli jen v rámci redakční zápůjčky.

 

Zdroj: www.garaz.cz

OBCHVAT VLČOVIC - Kvůli obchvatu Vlčovic lidé řešili hlavně využití polí, obávají se také hluku

Několik desítek lidí přivedlo do kulturního domu ve Vlčovicích veřejné projednávání plánované stavby obchvatu obce, ležící mezi Kopřivnicí a Frenštátem pod Radhoštěm. Komunikace má z Vlčovic odvést hlavně nákladní a tranzitní dopravu.

Trasa obchvatu by měla vést od kopřivnické průmyslové zóny podél fotbalového hřiště a Babincova potoka tak, aby nedaleko kostela překonala estakádou současnou silnici a následně se zatáčkou vedoucí až k prvním domům obce Tichá otočila k Lichnovu, kde se má napojit na stávající silnici do Frenštátu.

 

 

Navrhovaná trasa obchvatu ale v obci zatím příliš vítaná není. Nelíbí se hlavně lidem, kteří zatím bydlí v relativním klidu a obávají se ruchu, jejž obchvat k jejich domům přinese. A pro některé se touto stavbou mohou problémy spojené s dopravním ruchem ještě zvýšit.

„Čtyři metry před barákem mám současnou cestu, za zahradou budu mít obchvat. Kam se mám odstěhovat?“ ptal se v průběhu projednávání studie EIA Jan Klosík.

Pro něj osobně totiž obchvat příliš ulehčení nepřinese. Rušná doprava, která ze současné silnice vedoucí před jeho domem zmizí, se totiž objeví z druhé strany jeho pozemku, na obchvatu.

A lidem vadí i fakt, že obchvat má vést hlavně poli, kterých není v podhorských oblastech příliš. Dalším bodem, v němž se s návrhem neshodnou, je pak plánovaná poloha jednotlivých biokoridorů.

 

Obchvat Vlčovic Frenštát pod Radhoštěm Kopřivnice

 

„To jsme ale ovlivnit nemohli, mohli jsme vycházet jen z územních plánů, které možnou trasu jasně určují,“ vysvětloval projektant stavby, jenž se jednání účastnil.

„Veškeré připomínky budou zpracovány v dalších krocích schvalovacího procesu,“ dodala zpracovatelka dokumentace Jarmila Paciorková.

 

 

Zdroj: www.idnes.cz

Odstávka vody SMVAK OSTRAVA 17. března 2023

Číslo poruchy:  111239
Obec:  Příbor, Příbor
Ulice:  Školní
Skut. zahájení:   
Plán. zahájení orientačně:  17.03.2023 08:00
Plán. ukončení orientačně:  17.03.2023 14:00
Dotčená oblast:  ulice Choráze 1503, 1504, 1505, 1506, 1507 ulice Školní č.p. 1510 ulice Dr. Čejky č.p. 1516, 1518
Způsob náhradního zásobování:  Umožněno předzásobeníŽádáme odběratele, aby v průběhu termínu přerušení dodávky vody, po kterou probíhá odstraňování příčiny přerušení dodávky vody, neodebírali vodu z vodovodní sítě. Vlivem manipulací na vodovodní síti se mohou vyskytnout krátkodobě zhoršené senzorické vlastnosti vody.

 

SMVAK OSTRAVA Příbor

 

Zdroj: www.smvak.cz

Tatry teď stíháme vyrábět jen taktak, říká šéf výzkumu automobilky

Na začátku roku 2013 byla nejstarší tuzemská automobilka ve velmi bídné kondici. Vozy se značkou Tatra se prakticky nevyráběly, firmě chyběly peníze. 15. března 2013 kopřivnickou továrnu kupují společnosti vlastněné českými podnikateli Jaroslavem Strnadem a Reném Materou. A v českých rukou zůstala dodnes, jen pozici akcionáře po svém otci převzal Michal Strnad.

 

„Majitelé jsou tatrováčtí srdcaři,“ říká Radomír Smolka, který je s firmou spojen od počátku 90. let minulého století.

Jak vypadala továrna těsně před 15. březnem 2013?
Byla v dost zoufalé situaci, která se táhla už od roku 2009. Hlavně poslední rok před převzetím dnešními majiteli byl špatný, protože výroba fakticky stála, ačkoliv Tatra měla zakázky. Zjednodušeně řečeno: peníze nebyly vůbec na nic. Víc než rok jsme chodili do práce za 80 procent platu, část lidí musela zůstat doma s šedesátiprocentní mzdou. Dokonce si pamatuji, že australský dealer Larry Gill poslal objednávku na několik auťáků. Vedení firmy mu sdělilo, že nemá peníze na financování výroby. Gill tedy poslal peníze na výrobu „svých“ aut, ale stejně mu je továrna nevyrobila. Děly se tady hrůzostrašné věci. Bylo to na ručník do ringu.

 
TATRA Kopřivnice
 

Ztrácela firma lidi?
Samozřejmě. V roce 2008 jsem byl v pozici šéfa konstrukce a v mém úseku pracovalo 73 konstruktérů. V září 2009 začala velká restrukturalizace, což v první fázi znamenalo propouštění, takže v roce 2010 měla Tatra jen 32 konstruktérů.

Restrukturalizační plán, na který narážíte, připravil v roce 2009 Vladimír Bail a předpokládal konec výroby vlastních vzduchem přímo chlazených motorů, vlastních kabin a tatrováckých převodovek. Znamenal by, pokud by se naplnil, konec automobilů značky Tatra tak, jak je známe dnes?
Bez Bailova restrukturalizačního plánu by se v Tatře věci nepohnuly vůbec. Jádro plánu bylo, že se v Kopřivnici zachová výroba podvozků a navazujících věcí. To znamenalo vývoj nové generace vozidel s nakupovanými komponenty, což je počátek dnešní řady Phoenix. Zároveň se měla dál vyrábět řada Force s vlastní kabinou určená primárně pro zákazníky z obranného sektoru. Plán počítal s prodejem licence na výrobu motorů a kabin pro Tatry 815 do Indie. Ve zkratce by to znamenalo ukončit v Kopřivnici výrobu Tatry 815.

Vraťme se k převzetí Tatry novými majiteli 15. března 2013. Panovala v továrně velká očekávání?
Já bych to popsal jako odevzdanost. Zaměstnanci od sametové revoluce v Tatře prožili dva faktické bankroty, zažili několik vlastníků a dá se říct desítky generálních ředitelů. V březnu 2013 se jen čekalo, co bude. Ani nepanovalo zvláštní nadšení, že přicházejí čeští majitelé.

Kdy jste vy uvěřil, že se karta obrací?
U mě se to zlomilo během pár týdnů, kdy nastoupil nový obchodní ředitel Petr Rusek, obchodník par excellence. Viděl jsem, že naslouchá hlasu vývoje a našim potřebám. Zboural tatrovácká dogmata o tom, že továrna má dělat jednoduchá auta se vzduchem chlazeným motorem.

 

Jedním z kopřivnických dogmat bylo, že na ruském trhu nemůžeme uspět s elektronikou a vodou chlazeným motorem. Ale v Rusku tou dobou naše konkurence prodávala ročně 30 000 aut s elektronikou a vodou chlazeným motorem. Obecně lidé, kteří přišli s novými majiteli, nebyli zatíženi „kopřivnickou bublinou“ při pohledu na svět. Věděli, že svět na Tatru nečeká, a věděli, že Tatra musí každý den bojovat o to, aby v Kopřivnici bylo na výplaty.

 

Kdybychom se na jaře 2013 podívali na výrobní program, co měla Tatra v rukávu?
Tatra prošla různými turbulencemi, přesto se tady nikdy nezastavil vývoj. V roce 2013 měla továrna takzvaně zaseto. Pro civilní zákazníky sjížděl z výroby Phoenix, byl druhý rok na trhu a představoval moderní auto pro 21. století. Měli jsme vyladěnou sedmičkovou řadu pro obranný sektor. Tatra 810 byla v té době zavedena do výroby a továrna měla v ruce kontrakt na tento typ do Saúdské Arábie. Už jsem zmiňoval zájem z Austrálie. Trh se začal v roce 2013 zvedat. Náš problém byl, že Tatře nevěřily banky. Pokud by nepřišli noví majitelé, jako firma by zcela jistě skončila.

Vy osobně jste neměl chuť to v temných časech vzdát? Neříkejte, že jste neměl jiné nabídky…
Jednou jsem to dokonce vzdal, to když do Tatry nastoupil jako majitel americký Terex a velkohubě se prohlásilo, že vývoj půjde na padesát procent. Ztratil jsem nervy a nakrátko jsem odešel. Při návratu jsem si dal několik podmínek, mimo jiné, že se konstrukce vybaví novými grafickými stanicemi a že se kompletně přejde na 3D konstruování. Zní to hloupě, ale tehdy tady vedle sebe fungovalo jak 3D konstruování, tak elektronické kreslení výkresů ve 2D a ještě zde pracovali staří pánové, kteří kreslili na prknech. Takže si dovedete představit efektivitu práce.

Nevylučuji, že jsem ztrácel nervy i v letech 2011 a 2012. Dneska už to asi říct můžu, ale před převzetím Tatry novými majiteli mě kontaktoval Petr Rusek a v podstatě mi předestřel chystané věci. Uklidňoval mě a říkal mi, ať ještě chvíli vydržím, že se věci změní. Jak říká moje žena: „Ty jsi praštěný Tatrou.“ Takže vždy jsem věřil v lepší časy. Zaplať pánbůh, že přišly.

 
 
 

Dostal jste od nových majitelů volnou ruku v tom, kam směřovat vývoj?
Konstruktéři si nemohou dělat to, co by se jim líbilo. Noví majitelé na začátku řekli, že chtějí zachovat výrobu podvozku a modernizovat jej, na čemž intenzivně pracujeme. Velmi záhy zjistili i to, proč je nutná spolupráce s firmou DAF (dodává do Kopřivnice kabiny a motory pro model Phoenix – pozn. red.). Na druhou stranu úplně překopali původní Bailův plán. Zejména Jaroslav Strnad velmi preferoval u vojenských verzí vzduchem chlazený motor Tatra. Ve finále pak kromě motoru dodnes přežila i původní tatrovácká převodovka, kterou stále akceptují některé trhy. Noví majitelé jsou nejen tatrováčtí srdcaři, ale výhod vlastních komponentů umějí i obchodně využít.

Pro to, aby Tatra byla technicky konkurenceschopná vůči světu, musela po roce 1989 vyřešit vzduchové pérování náprav a zajistit, aby její vzduchem chlazené motory plnily stále přísnější normu EURO. Přinesla éra nových vlastníků další rozvoj původní Ledwinkovy koncepce?
Od roku 2016 nabízíme verzi s kotoučovými brzdami, vyvinuli jsme řiditelné nápravy s nosností až 11,5 tuny. Tím jsme se dostali na další trhy, jako je třeba Nizozemsko. Na přání Jaroslava Strnada jsme začali znovu pracovat na tatrováckém vzduchem chlazeném dvanáctiválci, který nabízíme pro vybrané speciální projekty. Motor splňuje emisní třídu EURO III. Díky síle holdingu vznikla řada pancéřovaných kabin.

Když si uděláme střih do současnosti. Stíhá teď Tatra vyrábět?
To je spíš otázka na výrobního ředitele, ale zjednodušeně stíháme jen taktak. Na trhu je velká poptávka po našich autech. Každý rok zvyšujeme počty vyrobených aut. Ale narážíme na technologické limity.

 

TATRA TERRNO Kopřivnice

 

Výrobní kapacita Tatry byla za minulého režimu projektována na 15 000 náklaďáků. Kolik se dá zvládnou dnes?
Letošní plán míří na 1 700 aut a myslím si, že to je maximum, kterého jsme schopni se současným vybavením. Od majitelů máme zadání připravit firmu na vyšší výrobní kapacitu. Chceme oscilovat mezi 2 200 až 2 500 auťáky ročně. S tím jde ruku v ruce obnova a investice do strojního zařízení a digitalizace firmy.

Dnes je téměř každé auto, které sjede z linky, individualizované, což před rokem 1989 továrna neuměla. Nebo se pletu?
Vždy říkám, že Tatra za socialismu ročně vyráběla pět tisíc jednostranných sklápěčů se žlutou kabinou, pět tisíc červených třístranných sklápěčů a zbytek byl pro armádu. V současnosti je škála daleko širší, ale když se podívám na jádro toho, co dnes vyrábíme, tedy ozubená kolečka a podvozek, tak je vše maximálně unifikované tak, abychom byli efektivní. Dnes málokdo ví, že když na cestě potká Tatru Force a Tatru Phoenix, tak vizuálně jde o dva naprosto rozdílné stroje, ale jejich podvozek je stejný. To je filozofie Tatry.

Tradičním steskem uživatelů je servisní síť Tatry. Když pojedu obytnou nákladní tatrou napříč Austrálií po stopách manželů Baumových a něco se mi rozbije, za jak dlouho se ke mě dostane náhradní díl?
To jste si vybral nejlepší příklad. Larry Gill v Austrálii vybudoval úplně ukázkové dealerství Tatra, které teď vede jeho dcera. Firma je schopna obsluhovat celý kontinent. Do 24 hodin je u porouchaného auta náhradní díl i mechanik. Na všechna auta, která kdy prodali, drží 100 procent náhradních dílů ve vlastních skladech. Každý vydělaný dolar investovali do školení lidí. Dokonce mechanici z velkých dolů, kde v Austrálii tatrovky jezdí, se na Gillovy náklady školili tady u nás.

Kdyby Tatra měla takových dealerů víc, byli bychom šťastní. Obecně nejsilněji máme pokryté Česko a Slovensko, což jsou naše tradiční trhy. Díky Phoenixu se zlepšujeme v západní Evropě, kde spolupracujeme s dealery DAF.

Je Tatra globální automobilka, nebo jen lokální malovýroba?
Jsme na všech obydlených kontinentech, takže jsme globální. Jsme výrobce speciálních nákladních vozidel. Myslím ale, že se nemáme srovnávat se zbytkem automotive. Při našich objemech výroby a při naší specializaci nejdou na Tatru použít pravidla běžné automobilky, byť vyrábíme auta.

 

Zdroj: www.idnes.cz