Nejextrémnější tatry na světě: Nejdelší měří 25,3 metru, největší má 8 náprav, jiná zase přesazuje stromy nebo míchá explozivní směs

Vynecháme-li segment vojenských a hasičských tatrovek, kde jezdí desítky speciálů, najdeme i ve světě civilních nákladních automobilů Tatra jedenáctku těch nejextrémnějších. A vůbec nejde o nezajímavé kousky, jelikož tu máme nejdelší, nejvíce nápravovou, dále modely přesazující vzrostlé stromy nebo mísící výbušnou směs. Je skutečně na co koukat.

 

Vzhledem k vlastnostem nákladních vozů Tatra není s podivem, že česká armáda má vojenských tatrovek plné dvory. Stejně tak hasiči, kteří provozují dokonce i speciály nazvané Titan, Triton a Taurus, nicméně co civilní segment?

 

Svatá trojice – Titan, Taurus, Triton. Všechny tři modely jsou tatrovky

 

Jistě si pamatujete nejdelší Tatru na světě jezdící na Ostravsku, potažmo tu, která staví plynovody a má teleskopický návěs. Ale co třeba ta, jež přesadí i vzrostlý strom nebo umíchá explozivní směs?

 

Spolu s renomovanými specialisty na tatrovky ze společnosti Partner-Ipex jsme pro vás dali dohromady těch jedenáct nejextrémnějších nákladních tatrovek na světě.

 

Nejdelší Tatra na světě

Hutě Liberty na Ostravsku se pyšní tím, že mají tu nejdelší tatrovku na světě. Zakázkově vyrobená T 815-7 Force má sedm náprav, pohon 14 × 8 a celkovou délku 25,3 metru. Model slouží k transportu speciálních závitových tyčí, které dosahují délky až 24,4 metru.

 

Nejdelší Tatra na světě pracuje v ostravské společnosti Liberty

 

Nejdelší Tatra na světě má motor Tatra 12,7 litru o výkonu 300 kW (407,8 k) a šestirychlostní automatickou převodovku Allison. Auto má permanentně zařazenou redukci, proto jeho maximálka činí asi 60 km/h.

Tatra s teleskopickým návěsem

Speciální jezevčík, jak této tatrovce přezdíváme, je jízdní souprava složená z teleskopického návěsu a Tatry Phoenix 8 × 8, která má motor Paccar MX-13 o výkonu 390 kW (530,2 koně) a točivém momentu 2 500 Nm. Toto auto s maximálkou 85 km/h mj. používá stejný typ pneumatik, jaké jsou nasazovány i na Dakaru.

 

Tatra Phoenix 8 × 8 s teleskopickým návěsem patří k naprostým unikátům

 

Teleskopický návěs, který se umí natáhnout o 5 809 mm, je osazen stejně jako Tatra Phoenix centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Navíc je zde ještě valník a hydraulická ruka (jeřáb). Více o tomto unikátu prozradí TENTO článek.

Tatra jako přesazovač stromů

Naprosto unikátní nástavba Optimal 3000 je usazena na modelu Tatra Phoenix 10 × 8, který pracuje pro německou společnost Opitz. Srdcem auta je motor Paccar MX-13 o výkonu 390 kW (530,2 koně), zatímco o řazení se stará manuální šestnáctistupňová převodovka ZF a dvoustupňová redukční převodovka Tatra.

 

Speciál se výškou vejde do 4 metrů

 

Podvozek Tatra byl zvolen záměrně, aby se speciál vešel s celkovou výškou do 4 metrů, a nešlo tak o nadměr. Know-how přesazovače je sice německé, nicméně předmětnou nástavbu zmodernizovala právě česká firma Partner-Ipex.

Říkáte si, proč se nekoupila nástavba nová? Finance. Přece jen tento největší přesazovač, který zvládne manipulovat i s opravdu velkými a vzrostlými stromy, stojí samotný okolo jednoho milionu eur, což je fakt balík.

Tatra jako míchač trhavin

Na podvozku Tatra Phoenix 8 × 6 je pro pardubickou firmu Explosia umístěna speciální mísící a nabíjecí nástavba, díky níž může společnost efektivně provozovat trhací práce v kamenolomech.

 

Tatra Phoenix 8 × 6 Explosia pracuje obvykle v kamenolomech

 

V modernizované nástavbě totiž dochází k mísení výbušné látky, kterou pak pracovník z kabiny nástavby pomocí ramene dávkuje přímo tam, kam potřebuje – tedy do předem vytvořených vrtů. Potom už stačí jen přidat roznětku a bum.

Tento způsob trhacích prací je označován za ekonomičtější, ekologičtější, bezpečnější a daleko efektivnější. Explosia mimochodem začala tento způsob těžby v Česku užívat jako první.

Tatra jako dopravník potrubí

Vozidlo Tatra Dino 8 × 8 s nízkou kabinou pro dopravu ropných a plynových potrubí je upravený model T815-2 se vzduchem chlazeným motorem Tatra, desetirychlostním manuálem a kolovými redukcemi. Auto samotné uveze přes 20 tun a jede rychlostí až 85 km/h.

 

Tento model byl nasazen v rámci prací např. v Itálii, Německu, ale i Mexiku

 

A jak to funguje v praxi? Z vlaku či jiného dopravního prostředku se potrubí přeloží na onu tatrovku, která jej doveze tam, kam je potřeba. A kolikrát jde skutečně o terénní marasty.

Tankový tahač Tatra

Jde o jednu z nejsilnějších tatrovek, která se označuje jako Tatra 816 TTT. Tento tahač tanků vznikl v jediném kusu v rámci výběrového řízení pro Spojené arabské emiráty, nicméně tam neuspěl, a tak byl prodán do USA, následně skončil v Austrálii a odtud se vrátil zpátky do Česka.

 

Zkratka TTT značí Tatra Tank Transporter. Vozu se říká také LIWA

 

Unikát je osazen vodou chlazeným dvanáctiválcovým německým tankovým motorem MTU, který nabídne výkon 830 koní a točivý moment přes 3 000 Nm. Auto má dále desetirychlostní automat, netypicky široké 21palcové pneumatiky a nosnost až 74 tun. Jako zajímavost uvádíme, že podobný kus vznikl pro civilní sektor (prvoplánově) a dodnes jezdí v Izraeli.

Záchranářský speciál pro horníky

Státní podnik Diamo má pro okamžitý výjezd připravenou unikátní Tatru T 815 se sníženou kabinou, která na svém hrbu nosí jeřábovou nástavbu osazenou speciální dopravní nádobou (klecí). Ta je buď pro dvě, nebo pro čtyři osoby u většího provedení. Navíc k autu náleží speciální přívěs s přípravky, nářadím a právě s větší dopravní nádobou.

 

Speciál má dopravní klec pro nouzovou evakuaci horníků

 

Pakliže by v dole nastal zával, nešel výtah nebo byl jiný problém, mohou být pracovníci bezpečně evakuováni za pomoci ocelového lana o délce 1 500 m a předmětné havarijní dopravní nádoby skrze nouzovou šachtu. Jelikož má stroj svá léta a bezpečnost je v tomto oboru prioritní, už nyní Tatra ve spolupráci s frenštátskou firmou Partner-Ipex a nástavbářem ČKD Mobilní Jeřáby Slaný chystá svěží náhradu na podvozku Tatra T 815-7 Force.

Osminápravová Tatra

Dokud se nenarodil speciál jezdící v Liberty, byla tato červená Tatra Force největší a nejdelší Tatrou na světě. Z hlediska počtu náprav můžeme vůz jakožto největší označit, protože disponuje osmi nápravami (+1 proti Liberty) a pohonem 16 × 8 na přání zákazníka. Zde se sluší dodat, že by tatrovácká koncepce umožnila i pohon 16 × 16.

 

Tato Tatra T815-7 má pohon 16 × 8, nicméně technicky by šel udělat i pohon 16 × 16

 

Každopádně tento speciál vozí vrtnou soupravu od firmy STREICHER Drilling Technology, a právě kvůli tomu má 12válcový motor Caterpillar C-32 o objemu 32 litrů. Výkon monstrózní pohonné jednotky, která pohání i vrtnou soupravu, je 1 132 koní a točivý moment neuvěřitelných 5 143 Nm! Řazení poté obstarává automatický šestikvalt Allison.

Expediční Tatra Terra

Jmenuje se Jitka, jde o expediční speciál a participovala na něm např. firma Partner-Ipex či třeba KOV Velim – známé společnosti na poli úprav, přestaveb a zakázkových staveb. Základem vozu je vzduchem chlazený osmiválec 12,667 litru o výkonu 325 kW (441,8 koně) a točivém momentu 2 100 Nm. Řazení obstarává manuální čtrnáctikvalt, který tento vůz rozhýbe až ke 110 km/h.

 

Expediční Tatra Terra je konstruovaná tak, aby dojela tam, kam to jen půjde

 

Český obytný speciál váží 15 tun, z toho 3 tuny jsou doložitelné do celkové hmotnosti 18 tun. Vnitřek pojme 5 cestujících, nádrž na vodu 600 litrů, odpadní nádrž 150 litrů vody, palivová nádrž pak 660 litrů nafty. Automobil si nechal postavit nadšenec Václav Kvapil, aby prostě mohl dojet vždy tam, kam to jen půjde.

Australská pevnost Tatra Phoenix

Nejnovějším expedičním počinem na podvozku Tatry je model Phoenix 8 × 8 SLRV, který platí za australskou superluxusní pevnost na kolech, jež má ve výbavě vše, co potřebujete k dlouhodobému cestování kamkoli. Uvnitř totiž najdete pračku, ledničku, mrazák, myčku, kuchyň, koupelnu, ložnici, jídelnu a kumbál. Vše vyvedené v absolutně luxusním provedení a připravené klidně na cestu kolem světa.

 

Obytná nástavba Tatry Phoenix 8 × 8 je dílem australských úpravců SLRV

 

Geologická Tatra Phoenix

Na pohled se tato Tatra Phoenix s pohonem všech kol zdá býti obyčejná, ovšem není tomu tak. Patří firmě Terratest, která na ní vozí speciální penetrační soupravu typu GOUDA Holland s tlačnou kapacitou 200 kN.

Firma totiž zjišťuje hloubkové složení půdy či přítomnost/hladinu podzemní vody tím, že zavrtá speciální sondu hluboko do země. Na to ovšem potřebuje protizávaží, k čemuž slouží samotná tatrovka, která se zvedne na hydraulických nohách a vyrovná do horizontální polohy.

 

Terratest Tatra Phoenix se umí k práci postavit, a to doslova

 

Specializované nástavby si o tatrovácký podvozek přímo říkají, protože je skládatelný podobně jako stavebnice LEGO. Navíc jdou některé kabiny posadit níže, čímž opět vznikne prostor pro jiná konstrukční řešení. Těmito a dalšími vlastnostmi je kopřivnická Tatra unikátní, což dokazuje i náš výběr jedenácti světově jedinečných speciálů.

 

Zdroj: www.garaz.cz

5. května 2025 otevření tenisových kurtů pro veřejnost v Příboře

 

  • Tenisové kurty v Příboře se pro veřejnost otevírají 5. května.
  • Můžeš si tam zahrát denně od 9 do 19 hodin.
  • Rakety a míčky si můžeš půjčit u správce.
  • Hraní si můžeš domluvit předem přímo na kurtech.
  • Tenisový klub Příbor nabízí možnost hraní na kurtech pro sportovní veřejnost.

Rezervace na tel 739 705 255

 

 

5. května 2025 otevření tenisových kurtů pro veřejnost v Příboře

 

5. května 2025 otevření tenisových kurtů pro veřejnost v Příboře

Dámský klub 6. května 2025

Městská knihovna Příbor Vás srdečně zve na Dámský klub aneb posezení u kávičky či čaje dne 6. 5. 2025 od 16:00 hodin. Přineste si s sebou nějaké perličky, korálky, jehly a nitě, protože budeme vyrábět brož. Těšíme se na Vás.

 

 

Dámský klub 6. května 2025

Odstávka elektrické energie 07.05.2025 07:15–11:30 Příbor

 

7. 5. 2025, 07:15–11:30

Příbor (okres Nový Jičín)

Příbor
Frenštátská

č. p.  432, 601

Na nivách

č. p.  832, 833, 834, 957, 1550, 1564, 1599, 1609, 1647, 1648, 1678, 1682

Pod Haškovcem

č. p.  1551-1555, 1557, 1558, 1559, 1560, 1562, 1563, 1565, 1566, 1567

Větřkovská

č. p.  830, 831, 836, 980, 1672

kat. území Příbor (kód 735329)

parcelní č. 2359/51, 2359/72, 2359/78, 2359/81, 2382/40, 2382/71
 

plánovaná odstávka č. 110061013823

 

Odstávka elektrické energie 07.05.2025 07:15–11:30 Příbor

McDonald´s Příbor – aktuálně

Příprava výstavby fastfoodu McDonald´s v Příboře pokračuje. Záměr aktuálně získal souhlasné koordinované závazné stanovisko, včetně souhlasného jednotného environmentálního stanoviska, které je nedílnou součástí k povolení stavby.

 

Současně samotné město Příbor připravuje výstavbu chodníků a cyklostezky do nově vznikající obchodní zóny. Záměr rovněž aktuálně získal souhlasné koordinované závazné stanovisko, včetně souhlasného jednotného environmentálního stanoviska.

 

McDonald´s Příbor – aktuálně

 

McDonald´s Příbor – aktuálně

 

Zdroj: www.msstavby.cz

Záměr města Příbora pronajmout garáž na ul. U Tatry 1485 v Příboře

Město Příbor předkládá záměr pronajmout garáž na ul. U Tatry 1485 v Příboře.

Celková výměra 15 m2.

Minimální nájemné 647 Kč/m2/rok.

Bližší informace a podmínky v přiloženém záměru.

 

Záměr města Příbora pronajmout garáž na ul. U Tatry 1485 v Příboře

Přílohy
pdfZáměr města Příbora pronajmout garáž na ul. U Tatry 1485 v Příboře [pdf, 408 kB]
Záměr města Příbora pronajmout garáž na ul. U Tatry 1485 v Příboře

Tatra má několik zásadních novinek pro své náklaďáky. Hlavně se vrací motor, který tady 30 let nebyl

 

Třetí generace těžkých náklaďáků Tatra Force přijíždí s několika zásadními technickými vylepšeními, která ji posouvají ještě dál do 21. století. Nejdřív kvůli ní ale musela jiná tatra zemřít.

 

Je konec. Po více než čtyřech dekádách legendární Tatra 815 musela definitivně do důchodu, aby udělala místo mnohem sofistikovanější platformě třetí generace modelové řady Force. Ta s sebou kromě jedné z nejbezpečnějších kabin na trhu, zcela nové přístrojové desky nebo vylepšeného systému vytápění a klimatizace přiváží hned tři zásadní technologická vylepšení, na která stojí za to podívat se detailně. Tak pojďme na to!

 

TATRA alternativní pohony

Moderní motory V8 a V12

K Tatře neodmyslitelně patří vzduchem chlazené vidlicové motory, a i když si do „forsky“ můžete objednat zahraniční motory Cummins a Caterpillar, jádrem výrobního programu jsou stále osmi- a dvanáctiválcové diesely vlastní konstrukce (V8 označený řada T3-928 a V12 jako řada T3-930), které se vyznačují velkou mírou unifikace.

 

Dvanáctiválce se vrátily do nabídky po téměř třech dekádách – jejich vysoký výkon totiž najde využití ve speciálních vozidlech pro armádu a bezpečnostní složky, ale také u záchranářů a v těžkém průmyslu.

Nové jednotky nesou označení „RE“ a přinášejí celou řadu zlepšení: jsou osazeny turbodmychadly značky ČZ a jsou také vybaveny mechanickým řadovým vstřikovacím čerpadlem paliva rovněž od české společnosti Motorpal s tím, že jsou zcela nově opatřeny elektronicky řízeným regulátorem napojeným na elektronickou řídicí jednotku motoru.

 

Tyto novinky umožňují implementaci moderních elektronických systémů vyžadovaných legislativou pro provoz vozidel v EU (GSR – General Safety Regulation), ale také zvyšujících bezpečnost a efektivitu, případně umožňujících použití systémů automatizovaného řízení nebo dálkového ovládání. Tatra Force třetí generace tak může být vybavena třeba systémem nouzového brzdění nebo adaptivním tempomatem, ale je také možné například elektronicky omezovat otáčky motoru v závislosti na zařazeném rychlostním stupni převodovky atd. V neposlední řadě lze díky elektronickému řízení motorů Tatra řady „RE“ monitorovat jejich parametry a chod pomocí palubního počítače a prostřednictvím digitální palubní desky.

 

 

Tatra počítá s vývojem motorů i do budoucna, což dokládají plány na výstavbu nové zkušebny. Tato investice spolkne přes 100 milionů korun. Zároveň dále probíhá vývoj alternativních pohonů pro vozidla rodiny Tatra Force e-Drive: vodíkového (FCEV), plug-in hybridního (PHEV) a čistě elektrického s baterií (BEV) a elektrického doplněného o range extender (REX)).

Nové motory V8 RE a V12 RE jsou k dispozici ve třech verzích (Euro III, Euro V a bez emisní normy pro speciální účely) a s výkony od 300 po 368 kW (osmiválec), resp. 440 až 515 kW (dvanáctiválec). I přes elektronické řízení motoru dokážou fungovat i na alternativní paliva (např. vysoce sirnatá paliva nebo letecký petrolej) a zároveň plní předepsané standardy elektronické kompatibility a ochrany při použití ve vojenských aplikacích. Jsou také stále připraveny na provoz v extrémních podmínkách, o čemž svědčí startovatelnost i v teplotách do -32 °C.

 

TATRA alternativní pohony

Manuální řazení s elektronickou vazbou

Nové elektronicky řízené motory umožňují nasazení automatizovaných a automatických převodovek Allison a ZF. Tatra však nabízí také vlastní nový systém řazení manuální převodovky Tatra nazvaný F-shift, který představuje výrazný modernizační posun. Systém F-shift dostal nově řadicí páku s „háčkovou“ kulisou, ovšem spojení řadicí páky a převodovky je elektronické, nikoliv mechanické. Stejně jako u klasického manuálu tak vyšlápnutím spojky a přesunutím páky zvolíte požadovaný rychlostní stupeň, oproti minulosti už ale nemusíte čekat na signál potvrzení fyzického zařazení rychlosti, abyste mohli pustit spojku, můžete ji pustit hned – o všechno ostatní se totiž postará elektronika, která vyšle pokyn do převodovky a dokončí proces zařazení. Každé přeřazení je tak pro řidiče komfortnější a rychlejší, elektronika zároveň pohlídá, aby se nepoškodilo pohonné ústrojí například „přetočením“ motoru.

 

Převodovce Tatra se systémem F-shift zůstala možnost předvolby rychlostního stupně – řidič tak může předem navolit požadovaný převod manuálním přeřazením v kulise, samotný proces přeřazení ale začne až v momentě sešlápnutí spojkového pedálu, což se hodí obzvlášť při jízdě v terénu.

Aktuálně je deseti- a čtrnáctistupňová manuální převodovka v nabídce v celé řadě variant, brzy však dojde k racionalizaci programu - zákazníci si tak budou moci vybírat z odladěných kombinací pohonných jednotek, převodovek a typů podvozku (podle počtu připojitelných předních náprav nebo provedení s redukcemi či bez redukcí atd.). To usnadní volbu zákazníkům i výrobu automobilce.

 

TATRA alternativní pohony

Fyzické nadimenzování převodovky Tatra se systémem F-shift odpovídá vyššímu výkonovému potenciálu nového dvanáctiválce – zvládá tak vstupní točivý moment 2300 až 2600 Nm oproti dřívějším 2100 Nm. Ještě vyšší výkon, konkrétně až 800 kW s točivým momentem až 3 800 Nm, pak má dokázat přenést chystaná automatická převodovka s plynule měnitelným převodem (typ CVT), kterou Tatra právě in-house vyvíjí.

Nová generace výkyvných nezávisle zavěšených náprav

Pro Tatru je typická konstrukce s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami – tou je kopřivnická automobilka známá již celé století. Od poloviny 60. let se používalo řešení s tzv. nepravou planetou, polonápravy tak byly oproti sobě předsunuté o 51 mm (u provedení bez redukce byly předsunuté levé polonápravy před pravými, s redukcí naopak ty pravé). Různá provedení aut tak musela mít nejen přizpůsobené rámy, ale také komponenty vzduchotechniky, vedení kabelových svazků a další konstrukční prvky. Dokážete si představit tu výrobní komplexitu…

 

Tomu je ale nyní konec, třetí generace Tatra Force (ale i nejnovější třetí generace Tatra Phoenix) dostala nové řešení s tzv. pravou planetou, které znamená vysokou míru unifikace podvozků a jejich součástí, protože jsou vždy předsunuty levé polonápravy před pravými, a to jak v případě provedení s redukcemi v kolech, tak bez redukcí.

Vývoj náprav s tzv. pravou planetou trval sedm let a testy neprobíhaly jen na zkušebních stolicích v laboratorním prostředí, ale i v reálném provozu – prototypy najezdily statisíce kilometrů na tatrováckém polygonu i v ostrém nasazení u zákazníků.

 

 

Kromě unifikace výrobní přináší nové technické řešení také zvýšení užitečného zatížení řiditelných náprav až 12 tun (u neřízených dokonce až 16 tun) při zachování vysoké spolehlivosti provozu, a to i v těžkém terénu, kam jsou Tatry Force nejčastěji nasazovány. Další výhodou je možnost instalace bubnových nebo kotoučových brzd pro verze bez redukce i s redukcí v kolech (dříve se kotoučové brzdy nabízely jen pro verze bez redukce).

Jak sami vidíte, vlastní vývoj Tatry rozhodně nespí – automobilka dokáže přicházet s vlastními technickými řešeními s vysokou mírou inovace. Výsledkem jsou vysoce specializované nákladní stroje upravené přesně podle potřeb zákazníka a perfektně připravené pro nasazení v těch nejtěžší podmínkách.

 

TATRA alternativní pohony

Motory budoucnosti

Ve spolupráci s odborníky z VUT Brno a ze společnosti Motorpal konstruktéři v Tatře připravují i vývoj spalovacích vzduchem chlazených motorů plnících budoucí normu Euro VII. V této souvislosti automobilka bude usilovat o získání dotační podpory a výsledky tohoto vývoje mohou být k dispozici již koncem tohoto desetiletí. Třetím rokem také běží spolupráce s pražskou ČVUT, kde probíhají výzkumné práce na experimentálním jednoválcovém vzduchem chlazeném motoru spalujícím plynný vodík. Dosavadní výsledky jsou velmi slibné a během letošního roku by mělo padnout rozhodnutí o stavbě prvního prototypu kompletního osmiválcového motoru, který se jeví jako slibná alternativa k nízkoemisním pohonům.

 

Zdroj: www.garaz.cz