Restaurace Mexiko v Příboře se mění na "Boží dům"

Před časem jsem slyšel píseň slovenské křesťanské kapely Timothy, jejíž část volně přeložená do češtiny zněla: „Dýchej (Bože) skrze mne, mám sen, o probuzení, že se hospody změní na Boží domy…“ No, a světe div se, to se právě děje v našem malém městečku Příboře. Všem Příborákům známá tradiční Restaurace Mexiko, místo, kde kromě stylového výčepu a dobré kuchyně, se konala nejedna svatba, oslava, či koncert, se po změně majitele z gruntu promění. Toto společenské a v Příboře známé místo bude veřejnosti i nadále otevřeno, ale nově jako modlitebna, kostel, prostě Boží dům. Překvapuje vás to? Ve světové historii tento případ není ojedinělý. Na počátku 20. století vypukla v různých zemích světa obrovská křesťanská duchovní probuzení, a to například ve Walesu, Jihoafrické republice, Indii, Koreji nebo USA. Společným jmenovatelem byl návrat nebo úplné duchovní obrácení „hříšníků“ k Bohu, doprovázené radikální změnou života. Například smilníci opouštěli
své milenky, zloději vraceli, co nakradli, věznice se přestaly plnit nebo alkoholici přestali pít alkohol a byli zpátky doma s rodinou.


A právě to poslední doprovázel ten nejviditelnější obraz duchovního probuzení – zavíraly se hospody a proměnily se na veřejná místa křesťanských bohoslužeb. Kdo tedy bude na Mexiku? Na Mexiku se bude scházet společenství příborských křesťanů sdružených ve Sboru Bratrské jednoty baptistů (BJB). Tento „sbor“ v Příboře působí již více jak 10 let. Můžete si třeba vybavit akce pro veřejnost jako je například Velikonoční čtení Bible v knihovně nebo každoroční květnová Noc kostelů.
Kdo jsou baptisté? Jsou to křesťané, protestanté, nepatří tedy mezi žádnou nebezpečnou sektu. Naším státem jsou uznáni jako křesťanská církev, s právem oddávat, mít své kazatele ve věznici, nemocnici či armádě. Teologicky baptisté vyznávají, že jejich hlavním zdrojem víry je Bible, a v ní mezi hlavní bod patří evangelium, které představuje víru ve spasitelnou moc ukřižovaného a zmrtvýchvstalého Ježíše Krista pro každého hříšníka, který Mu uvěří. Je kladen důraz na křest, a to křest až v době, kdy je člověk schopen vědomě přijmout svou víru. Toto také v sobě nese označení baptistů. V naší zemi se hlásíme k odkazu anabaptistů (novokřtěnců) a habánů a spolu s dalšími reformačními církvemi také k duchovnímu odkazu Jednoty bratrské, v níž působil i J. A. Komenský. Celosvětově patří baptisté mezi jednu z nejpočetnějších denominací.


Známými baptisty byli Martin Luther King, Jr., Abraham Lincoln, Harry Truman nebo Jimmy Carter. A kdy budete moci na Mexiko znovu přijít? Momentálně, v létě, zde probíhají relativně rozsáhlé stavební úpravy a rekonstrukce, které budou pravděpodobně pokračovat i na podzim. Otevření upravených prostor bude dáno občanům města ve známost s dostatečným předstihem, aby každý, kdo bude mít zájem, mohl přijít. Je naším cílem a smyslem, aby toto místo bylo místem ochrany
zlomených, bezmocných a slabých, místem šíření pokoje mezi lidmi a naděje v plnohodnotný život skrze víru v Ježíše Krista. On nám ji dal a my ji chceme s vděčností předávat dál…

Plánovaná odstávka vody

 

 
SmVak informuje občany města o plánované odstávce vody dne 19.2.2020 od 8:00 do 14:00 na ul. Štramberská č.p. 1360, 1359, 1358, 1357, 1356, 1355, 1354, 1353, 1352, 1361, 574, 690, ulice Jirásková č.p. 1299, 789, 396, 890, 1462, 138, 143 (v místě vyvěšení). Umožněno předzásobení.
 
Zdroj: www.pribor.eu

VÝZVA OBČANŮM MĚSTA – ZNEČIŠTĚNÍ BIOODPADU V HNĚDÝCH NÁDOBÁCH

VÁŽENÍ OBČANÉ,
v posledních týdnech byl zaznamenán nárůst znečištění bioodpadu, který ukládáte do hnědých nádob. Tímto Vás žádáme, abyste do hnědých nádob ukládali jen biologicky rozložitelný odpad.

BIOODPAD
 

Do bioodpadu patří:

- posečená tráva, listí, květiny, pokojové rostliny

- ořezané drobné větve stromů či keřů

- kuchyňský bioodpad (zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávové filtry, pečivo, …)

 

Bioodpad neukládejte v plastových sáčcích a pytlích!

 

Do hnědých nádob nedávejte = je zakázáno dávat :

- kmeny, pařezy ani zeminu s kameny či dokonce stavební suť!

- komunální odpad, zejména plasty!

 

Děkujeme, že do hnědých nádob budete dávat jen BIOODPAD.

Technické služby města Příbora a Městský úřad Příbor

 

Zdroj: www.pribor.eu

Valentýnské menu

Valentýnské menu v Příboře

 

Valentýnské menu Restaurace U Čápa Valentýnské Menu MOTEL Zafír
Valentýnek v Lucerně

Veselení a mše o pouti sv. Valentina

Prostranství okolo kostela sv. Valentina a Sokolovny Příbor.
Vraťte se s námi do dob dávných jarmarků.
Pro děti i dospělé bude připravena střelnice z luků a kuší, alchymie, pouliční divadélko, dobové soutěže a hry ...
Cech příborských živnostníků nabídne tradiční šifle, zabijačku po Příborsku, lahodné pochutiny a moky.

Dobový kolorit dávných jarmarků si připomeneme na tradiční příborské akci Veselení a mše o pouti sv. Valentina.
Program začne v areálu sokolovny a na prostranství okolo kostela sv. Valentina v 9:00 hodin. Nebudou chybět tradiční pochutiny jako příborské šifle, oříšky, zabijačka po Příborsku, koláče, perníky, polévky a horké nápoje na zahřátí.
 
Veselení a mše o pouti svatého Valentina

Uzavření matriky

Od středy 29.01.2020 do 31.01.2020 bude matrika z důvodu nemoci uzavřena.

Znak města Příbora

12. etapa - Tomeček je s radostí a pokorou u Růžového jezera v Dakaru

Dvanáctý ročník Africa Eco Race je u konce. Měl nejtěžší tratě, zúčastnilo se ho nejvíc účastníků a nejvíce lidí také mělo čest stanout na břehu Růžového jezera, na cílové rampě jediného opravdového maratonského závodu z Evropy do Dakaru. Tomáš Tomeček se při desáté účasti podeváté prosadil na stupně vítězů. Třetím místem svou bilanci úhledně srovnal do podoby 3-3-3. To vše za volantem závodní Tatry, potřetí v řadě sám v jejím kokpitu, obklopen suitou čtyř pracovních Tater svého týmu. 

Poctěn a hrdý na možnost dobře reprezentovat Českou republiku a ve světě prezentovat tradici 123 let české automobilové značky Tatra. S radostí a pokorou jsme dojeli do cíle. Jsme tady, v senegalském Dakaru a to je super,“ raduje se Tomáš Tomeček. Na start první etapy se v úterý 7. ledna postavilo 128 účastníků, kteří předtím na samém začátku ledna prošli povinnými přejímkami. Neuvěřitelných 115 jich v neděli 19. ledna dorazilo až k Růžovému jezeru. Mnozí potlučení, s kulhající technikou a mnoha hodinami penalizací. Ale dokázali to. Sen o Dakaru si naplno prožili a splnili.

Penalizacím se vyhnula pouhá dvacítka účastníků. Tomeček byl mezi nimi. On i Tatra opět prokázali výdrž a kvalitu. S čistým zápisem projel náročný závod také Slovák Martin Benko, který v kategorii moto obsadil velmi cenné páté místo. Za zády udržel mimo jiné Jacka Czachora, Matta Sutherlanda, Konrada Dabrowského, Giovanni Grittiho. Druhý slovenský jezdec Ján Zaťko, startující rovněž s KTM, obsadil celkové 26. místo a šesté ve třídě nad 450 ccm.

Všichni tři čeští a slovenští účastníci se shodují na tom, že se zázemím, jaké mají k dispozici, představují jejich výsledky maximum možného. „S radostí jsme dojeli do cíle. Jsme tady, v senegalském Dakaru a to je super,“ raduje se Tomáš Tomeček, který je opět jediným českým nebo slovenským závodníkem, který z některého dakarského závodu do vlasti doveze trofej za umístění na stupních vítězů. „Letos to bylo o hodně náročnější, tratě byly z velké části nové. A byly krásné, pořadatelům se to hodně povedlo. Také konkurence byla dosud největší,“ hodnotí Tomeček a navazuje: „Děkujeme našim sponzorům za přízeň. A všem příznivcům za fandění. Zdravíme vás z Afriky a těšíme se na setkání doma.“

Pořadatelé letos připravili mnoho změn a jedna z nich se týká právě závěru závodu. Dosud se závodní i doprovodné stroje odevzdávaly do přístavu až v pondělí. „Na sobotním brífinku přišli organizátoři s další novinkou. Na loď musíme s auty už v neděli večer, hned po slavnostním vyhlášení,“ vysvětluje Tomáš Tomeček. „Jsme tady naštěstí všichni. Baléčka mají naloženo po šesti motorkách. Všech pět Tater je v pořádku a připraveno na cestu. My tím pádem máme v pondělí celý den volno. Využijeme ho hlavně k nákupům a odpočinku. Náš hotel je u moře, tak si ho snad trochu užijeme,“ usmívá se český pilot a šéf týmu Tom Racing v jedné osobě.

Tomáš Tomeček do Dakaru dojel poprvé v roce 1995 coby navigátor vítězné posádky Karla Lopraise. Od té doby vynechal jediný ročník, kdy místo vojny odpočítával dny na civilní službě. „Život ukáže, co bude dál. Vždycky se dá něco vymyslet,“ odbývá otázky, jestli bude pokračovat v současném modelu sólo závodníka v neelektronické Tatře 815 doprovázené týmovými kamiony balai, jež pracují ve službách pořadatele. Posléze přece jen naznačí: „V Africe jsem potkal dva velké vzory, šestasedmdesátiletého pana Esserse a ještě o dva roky staršího pana Sugawaru. A viděl jsem, co ve svém věku dokáží. Mně přitom bude teprve padesát,“ už zase hraje Tomečkovi na tváři úsměv. „Omlazuje mě rodina, děti,“ pokračuje závodník a externí zkušební pilot v továrně Tatra Trucks. „Z dřívějška mám za sebou nějaké těžší operace, ale nemám například sešroubované obratle jako Gerard de Rooy. Záda mě samozřejmě trochu bolí, v kamionech dostáváme hrozné rány. Ale to je tak všechno. Cítím se unavený, ale zdravý,“ uzavírá muž s přezdívkami Desert Master a Captain Solo. K otázkám na možné úpravy nebo změny stávající závodní techniky je ale podle něj příliš brzy se jakkoliv vyjadřovat.

 

None

 

Tomáše Tomečka v účasti na Africa Eco Race 2020 podpořila řada partnerů. Těmi hlavními jsou společnosti Promet Group, Czechoslovak Group a Tatra Trucks.

Konečné výsledky AER 2020:
Kamiony: 1. Kovács 50:22:04,
2. Fazekas (oba Maď./Scania) +3:36:17,
3. Tomeček (ČR/Tatra) +4:05:26,
4. Essers (Bel./Man) +6:30:22,
5. Elfrink (Niz./Mercedes) +8:00:59,
6. Van Velsen (Niz./Ginaf) +8:35:14,
7. Bouwens (Bel./Iveco) +19:42:26,
8. Hillewaere (Bel./Man) +44:15:09,
9. Van Groningen (Niz./Daf) +50:03:16,
10. Levickij (Rus./Gaz) +58:49:30,
11. Baran (Pol./Man) +71:13:16,
12. Chlebov (Rus./Gaz) +77:29:45,
13. D´Huster (Fr./Man) +112:05:32.
Moto: 1. Botturi (It./KTM) 48:47:30, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) +03:59, 3. Poskitt (Brit./KTM) +51:56, 4. Lucci (It./Husqvarna) +55:32, 5. Benko +5:23:47,… 26. Zaťko +20:18:56 (oba SR/KTM).
Auta/SxS: 1. Martin (Fr./Mercedes) 49:15:11, 2. Fretin +4:43:42, 3. Etienne +6:26:17 (oba Fr./Can-Am).

 

 

Tradiční harmonogram Africa Eco Race 2020 obsahoval 12 etap a jeden volný den v západosaharské Dakhle. Trasa od první etapy 7. ledna vedla převážně dosud nevyužívanými částmi Maroka a Mauritánie, kde se poprvé dostala také do dříve dakarsky proslavené oblasti Tidjikja. Úspěšní závodníci absolvovali přibližně šest tisíc kilometrů, z toho asi čtyři tisíce v ostrém tempu a do cíle u Růžového jezera poblíž Dakaru dorazili v neděli 19. ledna.