SMVAK OSTRAVA - odstávka vody Příbor

SMVAK informuje o odstávce vody dne  12. dubna 2021 od 8:00 do 14:00 hodina na adresách níže. Je umožněno předzásobení.

 

Odtsávka bude pro:
ulice Jičínská č.p.78, 79, 93, 94, 98, 99, 235, 236, 237, 549, 745, 881
ulice Štefánikova č.p. 625, 635, 638, 639, 689, 691, 693, 694, 702, 815, 816, 817, 818, 819, 820, 821, 822, 823, 824, 828, 829, 150, 1576, 1638, 1652
ulice Krátká č.p. 634
ulice Lidická č.p. 724

 

Odstávka vody Příbor Štefánikova

Přílohy
pdfOdstávka vody Příbor Štefánikova [pdf, 200 kB]
Odstávka vody Příbor Štefánikova

Odstávka elektrické energie ČEZ 14. května 2021

ČEZ informuje občany města o odstávce elektrické energie dne 14.5.2021 od 7:30 do 15:00 na ul. Pod Haškovcem č. p. 1552, 1553, 1554, 1555.

plánovaná odstávka č. 110060763346


Poklad Boroveckých rybníků

Začátek trasy: Borovecké rybníky, Příbor – zadní strana turistické infotabule č. 1 u Boroveckých rybníků (číslo tabule je v jejím pravém horním rohu), GPS: 49.6342836N, 18.1013150E

Časová náročnost trasy „P1“ (celý okruh) je přibližně 1 hodina (cca 2 km).

 

 

Co si vzít s sebou

Doporučujeme vzít si s sebou papír a tužku, ale když je zapomenete, nic se neděje. Hra se dá zvládnout i bez toho. Než dojdete do cíle, potřebujete si pouze zapamatovat 3 důležitá čísla, která vám pomohou odhalit umístění pokladu. Veškeré instrukce, otázky a mapy potřebné ke hře najdete na zadní straně turistických infotabulí. Pokud chcete mít soutěžní otázky během hry v ruce, můžete si je předem stáhnout, vytisknout a vzít s sebou. 

Pro koho je hra vhodná

Hra je připravena tak, aby si ji užily všechny generace. Malé děti se svými rodiči, mladí, páry, dospěláci i senioři. Otázky vás provedou krásami a zajímavostmi Lašské brány tak, abyste se o této oblasti dozvěděli něco nového a zajímavého. 

U této hry je často potřeba, aby spolupracovali všichni členové rodiny jako jeden tým. Rozhodně nečekejte jen jednoduché otázky pro nejmenší. To však neznamená, že byste děti nemohli do hry skvěle zapojit. Možná jim budete muset některá slova vysvětlit, nebo jim pokládat doplňující otázky, které je k výsledku dovedou.

Kde najdete soutěžní otázky a odpovědi

Na zadní straně tří vybraných turistických infotabulí najdete veškeré instrukce. Začněte na výchozím místě. Zde se již dozvíte, kudy hra pokračuje dál.

Nevíte si rady se správnou odpovědí? Všechny informace, které potřebujete pro zodpovězení soutěžní otázky, najdete vždy na přední straně turistické infotabule. 

Chcete si vytisknout soutěžní otázky jednotlivých stanovišť?

Níže kliknutím na obrázek zvětšíte i mapu. Stanoviště jsou 3.

Lašský poklad-1-001 Lašský poklad-1-002 Lašský poklad-1-003
 
Letáček k pokladu najdete na druhé straně informační tabule, takže pro názornost zde.
 
Laššský poklad Borovecké rybníky Příbor - 1 Laššský poklad Borovecké rybníky Příbor - 2

Umístění pokladu

Nezveřejňujte, prosíme, fotografie a další informace, které by mohly prozradit umístění a další informace o pokladu. Po dokončení hry vraťte poklad opět na místo tak, aby si hru mohli plnohodnotně užít i ostatní. 

Dodržujte, prosíme, aktuální protiepidemická opatření a dbejte při hledání pokladu o vlastní bezpečnost. Vzhledem k velkému zájmu doporučujeme využít k objevování Lašského pokladu i všední dny, kdy se v oblasti pohybuje menší počet turistů.

Hotovo! Zrenovovaná Slovenská strela může vyjet na koleje a vrátí se zpět do Kopřivnice

Plná provozuschopnost vozidla, tak zní verdikt zkušebního komisaře, který provedl technicko-bezpečnostní zkoušku historického motorového vozu M 290.002 Slovenská strela. V pátek 7. května o tom informoval mluvčí Tatra Trucks. Drážní úřad tedy může vozidlu vystavit průkaz způsobilosti a tím pádem nic nebrání návratu zrekonstruované vlakové soupravy zpět do Kopřivnice. Veřejnosti ji uvidí v novém depozitáři.

Slovenská strela je čtyřnápravový motorový vůz vyrobený v roce 1936 v kopřivnické Tatře pouze ve dvou kusech. Československé státní dráhy provozovaly dva vozy, druhý z nich se dochoval dodnes a má za sebou kompletní rekonstrukci. Tovární typové označení motorového vlaku je Tatra T 68 a dle spoje z Bratislavy do Prahy, na němž jezdil, dostal jméno Slovenská strela. 

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti Tatra Trucks: „Úspěšná technicko bezpečnostní zkouška Slovenské strely je skvělou zprávou nejen pro všechny příznivce značky Tatra. Mohu prozradit, že předběžně jednáme o tom, že by se souprava mohla po kolejích vrátit do Kopřivnice ve druhé polovině příštího týdne s tím, že termín ještě upřesníme."

Slovenská strela renovace
 

Vůz byl v provozu byl od 13. července 1936. Své tehdejší cestující s jedinou zastávkou v Brně zvládl převézt do Bratislavy za 4 hodiny a 51 minut a v roce 1937 se tato doba zkrátila na neuvěřitelné 4 hodiny a 18 minut. 

Andrej Čírtek, tiskový mluvčí společnosti Tatra Trucks: "Součástí technicko bezpečnostní zkoušky Slovenské strely byla též zkouška zrychlení z nuly na 130 kilometrů v hodině. Své maximální rychlosti dosáhne motorový vůz po ujetí dráhy 5700 metrů. Z rychlosti 120 kilometrů v hodině zastaví Slovenská strela po ujetí dráhy 567 metrů. Při zkušební jízdě se mimo jiné ověřuje i účinnost ruční brzdy, která zastaví vlak z rychlosti 50 kilometrů za hodinu po ujetí 312 metrů. Po náročné rekonstrukci, která trvala více než dva roky, se parametry slavné motorové soupravy přesně shodují s těmi z roku 1936, kdy ji Tatra pro tehdejší Československé dráhy vyrobila."
 
Zdroj: www. polar.cz a www.tatra.cz

Lašský poklad

Hru pro všechny generace připravila Lašská brána Beskyd na území všech čtyř obcí, které sdružuje. V Kopřivnici, Štramberku, Příboře a na Hukvaldech si tak budete moci od května do října 2021 zahrát outdoorovou zábavně-poznávací hru na osmi různých trasách. 

 

“Rozhodli jsme se seznámit místní obyvatele a turisty s krásami Lašské brány Beskyd. Zvolili jsme takovou formu hry, která bude zajímavá pro všechny generace. Můžou ji hrát jak děti s rodiči, tak mladé páry, dospěláci i senioři. Námět pochází od mého předchůdce, Lukáše Filipa, současného vedoucího Muzea nákladních automobilů TATRA,” říká Tomáš Kamín, vedoucí Informačního centra Kopřivnice a koordinátor turistické destinace Lašská brána Beskyd.  

 

Na webu lasskypoklad.cz budou postupně odhalena výchozí místa všech osmi tras. Každá trasa má tři stanoviště, na kterých se řeší záludné otázky o dané lokalitě. Pokud si hráči nebudou vědět rady, nápovědu a potřebné informace najdou na turistických infotabulích. “U této hry je často potřeba, aby spolupracovali všichni členové rodiny jako jeden tým. Rozhodně nečekejte jen jednoduché otázky pro nejmenší. To však neznamená, že byste děti nemohli do hry skvěle zapojit, že by hru nezvládli nebo se u ní nudily. V tomto je však zapotřebí vzájemná rodinná spolupráce a zapojení rodičů, ochota vysvětlit dětem některá slova nebo jim pokládat doplňující otázky, které je k výsledku dovedou,” dodává Tomáš Kamín. “Ti, kdo už lokalitu znají lépe, zase možná díky otázkám odhalí zatím netušené a neodhalené zajímavosti a souvislosti. Sami jsme při přípravě této hry objevili několik témat, která rozhodně doporučujeme v běžně dostupných zdrojích blíže pohledat a prozkoumat.”

 

Lašský poklad

 

Součty bodů u správných odpovědí na všech třech stanovištích pomohou odhalit nejen zajímavosti o místě, kterým trasa prochází, ale také umístění pokladu. “Na konci každé trasy hráče čeká drobná odměna. A soutěžící, kteří projdou do konce října všech osm tras, se nakonec mohou zapojit i do celoroční hry o hodnotnější ceny,” dodává Michaela Sekerášová, ředitelka Kulturního domu Kopřivnice, který se na přípravě celé hry významně podílel.  

 

S ohledem na protiepidemická opatření volili autoři hry trasy tak, aby hráče zavedly do pokud možno méně frekventovaných míst v souladu s principy slow-travel. “Například na Hukvaldech se téměř vyhnete oboře a zřícenině hradu. Hru je díky tomu možné hrát i v případě, že by došlo k opětovnému lockdownu, protože sama o sobě není závislá na otevírací době informačních center nebo hlavních turistických atrakcí,” dodává Tomáš Kamín.

 

Na začátku května 2021 budou otevřeny první čtyři trasy, v každé obci po jedné. Následně budou na webu lasskypoklad.cz a na sociálních sítích Lašské brány Beskyd postupně zveřejňovány další připravené trasy. “Rádi bychom všechny účastníky hry požádali, aby se zejména přímo v místě, kde objeví poklad, nefotografovali, neprozrazovali jeho umístění nebo na něj jinak neupozorňovali, aby poklad po dokončení své hry opětovně ukryli pro ostatní účastníky. Věříme, že si takto společným přispěním hru všichni lépe užijeme,” říká Michaela Sekerášová. “Stejně tak věříme, že se poklad nevydají hledat všichni najednou o prvním, druhém víkendu, kdy trasy zveřejníme. Doporučujeme využít k objevování lašského pokladu i všední dny, kdy se v oblasti pohybuje menší množství místních návštěvníků a turistů.”

 

Více informací: www.lasskypoklad.cz

Kontakt: Tomáš Kamín, vedoucí Informačního centra Kopřivnice a koordinátor Lašské brány Beskyd, mobil 734 171 755, e-mail: vedouci.ic@kdk.cz

Odstávka elektrické energie ČEZ 5. května 2021

ZRUŠENO!!!

 

ČEZ informuje občany města o ostávce elektrické energie dne 5.5.2021 od 7:30 do 18:30 na ulicích

Jičínská č. p. 486, 543

Lidická č. p. 104, 724, 882, 1472

Štefánikova č. p. 244, 246, 248, 446, 447, 539, 555, 883, 1576, 1652

 

Čez odstávka

Český den proti rakovině 2021

Dárcovské SMS (DMS)

Liga proti rakovině Praha je tu letos s vámi již 31 let. Díky vaší pomoci se může věnovat prevenci, podpoře výzkumu onkologických onemocnění i zlepšení kvality života onkologických pacientů.

Současná složitá situace s pandemií COVID-19 nás bohužel donutila posunout 25. ročník sbírky Český den proti rakovině na konec září 2021.

Měsíc květen ale v Lize vždy patřil prevenci a Českému dni proti rakovině, proto jsme se rozhodli uspořádat on-line kampaň Květinový květen.

V rámci kampaně se zaměříme postupně na prevenci nádorového onemocnění ledvin, močového měchýře a prostaty.

A protože květen již 25 let patří kytičkám měsíčku lékařského, inspirovali jsme se nápadem našich dobrovolníků a doufáme, že kytičky alespoň symbolicky vykvetou na Kamínkách proti rakovině. Budeme velmi rádi, když se k nám připojíte.

Pokud chcete přispět na dálku, můžete tak učinit prostřednictvím DMS.

 

Posláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo DMS KVET 60
nebo DMS KVET 90 na číslo 87 777 můžete kdykoliv koupit e-kytičku a podpořit tak Český den proti rakovině. Cena DMS je 30 / 60 / 90 Kč, LPR Praha obdrží 29 / 59 / 89 Kč. 

Pokud nám chcete prostřednictvím DMS pomáhat pravidelně každý měsíc, odešlete na číslo 87777 zprávu ve tvaru DMS TRV KVET 30 nebo DMS TRV KVET 60 nebo DMS KVET 90.

Po celý květen 2021 dárci za zaslání každé DMS získají odkaz pro stáhnutí e-kytičky (kytičky v elektronické podobě), tu si pak mohou stáhnout v nejrůznějších provedeních (jako úvodní fotografii na FB, obrázek, tapetu na mobil či PC atd.) a také si ji snadno umístit na profilovou fotografii na Facebooku. 

Za všechny poslané DMS předem děkujeme!

Více o DMS na www.darcovskasms.cz.

 

Finance získané z dárcovských SMS budou použity:

– na prevenci nádorových onemocnění a výchovu ke zdravému způsobu života,

– pro zlepšení kvality života onkologických pacientů,

– pro podporu onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť.

 

Liga proti rakovině 2021 - 25 ročník DMS